www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N cze 16, 2024 10:00 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 496 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 34  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 14, 2008 2:48 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Axanna napisał(a):
Ani_iszo, nie chcę się spierać w nieskończoność.

Ale coś mi znowu zarzucasz, a ja chcę to wyjaśnić.

Axanna napisał(a):
Nie jestem obeznana z tym, co tak naprawdę głoszą wymienione przez Ciebie zespoły ani owe społeczności o dziwnych nazwach.

Axanno, skoro nie jesteś obeznana z tym, co tak naprawdę głoszą wymienione przeze mnie zespoły i owe społeczności - jak napisałaś, to skąd wiesz, że słuszne są Twoje wątpliwości co do podstaw do oskarżania w/w zespołów o głoszenie "innego Jezusa"?

Axanna napisał(a):
Wyraziłam tylko wątpliwości co do podstaw do oskarżenia w/w zespołów o głoszenie "innego Jezusa"


Twoje wątpliwości wyrażasz dość dosadnie, pomimo tego, że jak twierdzisz, "nie jesteś obeznana z tym co tak naprawdę głoszą":

Axanna napisał(a):
Gdy zwróciłam ci uwagę, że postępujesz zbyt pochopnie, to raczyłaś mnie nadętą odpowiedzią, jak to TY wiesz w kogo wierzysz, jak to Jeszua Mesjasz jest TWOIM Panem i podobne, jakby ktoś temu zaprzeczał. Tak na marginesie, to kto jest czyim panem, to po słudze nieraz dobrze widać.




Axanna napisał(a):
Dlatego właśnie, Ani iszo, "tak dobrałam te zacytowane wersety", że myśle, że jest sprawa oczywista dla wszystkich uczniów Chrystusowych, że zaleca się im powściągliwość języka w przeinaczaniu prawdy, w bezpodstawnych oskarżeniach i pochopnych sądach, w wywyższeniu samych siebie, w wymądrzaniu się o sprawach, co do których mamy bardzo cząstkowe poznanie i podobne.


Pogrubiłam i mam prośbę: SKORO UWAŻASZ, ŻE POWINNAŚ MNIE W TYM NAPOMNIEĆ, TO PROSZĘ WSKAŻ MIEJSCA W KTÓRYCH PRZEINACZYŁAM PRAWDĘ I BEZPODSTAWNIE OSKARŻYŁAM, oraz udowodnij mi, że mam o tym temacie/sprawach "bardzo cząstkowe poznanie"

Axanna napisał(a):
i z tego, co zacytowałaś w odpowiedzi, bynajmniej nie wynika, że na pewno tak jest i że rzeczywiście głoszą innego Jezusa.


Axanno, jeżeli te akurat cytaty nic Tobie nie dają do myślenia, to sama zapoznaj się z ich nauką, którą głoszą, nabierz przekonania osobiście. Jednak unitarianie nie polecą nigdy kogoś, kto głosi że Jezus jest JHWH Zbawicielem, który przyszedł w ludzkim ciele. Oni wierzą w Jednego Boga oraz w naukę i istnienie sługi Bożego o imieniu Jezus, Chrystus, Mesjasz, Pomazaniec, który wykonał Boży plan. To nie jest cała prawda o osobie Jezusa Mesjasza.

Axanna napisał(a):
Uzasadniłam swoje wątpliwości tłumacząc, że gdy ktoś oświadcza, że wysławia Boga Ojca i Syna niekoniecznie musi zaraz oznaczać, że nie wyznaje Jezusa jako Boga, jak to z pewnością twierdzisz - "Syn oddzielony wyraźnie od osoby Ojca, więc wyznają innego Jezusa" - ja do takiego stwierdzenia podstawy nie widzę. Ot i wszystko.


To samo można zastosować w drugą stronę, nie każdy kto używa imienia Jezus, Mesjasz, Syn Boży głosi, że są ONI "TRÓJJEDNOŚCIĄ"
A Ty m.in. tak uzasadniłaś:

Axanna napisał(a):
Tyle, że do Twojego ulubionego testu na badania duchów, warto dołożyć jeszcze, na przykład, taki:
1J 4:20-21 Bw „Jeśli kto mówi: Miłuję Boga, a nienawidzi brata swego, kłamcą jest; albowiem kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi.(21) A to przykazanie mamy od niego, aby ten, kto miłuje Boga, miłował i brata swego.”


Chciałaś mi coś zarzucić, zdaje się. Ale zadam Ci pytanie dotyczące tego fragmenty z Biblii: KTO to jest "mój brat"? Każdy człowiek jest moim bliźnim, ale nie koniecznie moim bratem. O fałszywych braciach pisali apostołowie w Listach do wierzących braci. Nie tylko zresztą o fałszywych braciach, ale też o fałszywych nauczycielach, prorokach. A jakąż mamy mieć wspólnotę z fałszywymi braćmi? Czy mamy chodzić z nimi w takim samej jedności ("jarzmie"), skoro oni nie mają uczestnictwa we wspólnocie z Ojcem i Synem? [1J. 1:3]

Axanno, czy Ty uważasz, że w.w. (czyli arianie"/"jednota"/"bracia polscy"/"chrystianie") głoszą tego samego Jezusa, w którego Ty wierzysz i sa Twoimi braćmi?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 14, 2008 5:00 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 1:54 pm
Posty: 829
ani_isza napisał(a):
Axanna napisał(a):
Ani_iszo, nie chcę się spierać w nieskończoność.

Ale coś mi znowu zarzucasz, a ja chcę to wyjaśnić.

Nie zarzucam Tobie "c o ś", tylko pisze jaśnie i wyraźnie, a Twoje próby "wyjaśnienia" (nie wiem czego) przypominają coraz bardziej swarliwe utarczki i czepianie się słówek (za brakiem czepić się czegokolwiek innego) dla zmylenia, gdyż to nie ja powinnam się tłumaczyć, bo i nie mam z czego.
Cytuj:
Axanna napisał(a):
Nie jestem obeznana z tym, co tak naprawdę głoszą wymienione przez Ciebie zespoły ani owe społeczności o dziwnych nazwach.

Axanno, skoro nie jesteś obeznana z tym, co tak naprawdę głoszą wymienione przeze mnie zespoły i owe społeczności - jak napisałaś, to skąd wiesz, że słuszne są Twoje wątpliwości co do podstaw do oskarżania w/w zespołów o głoszenie "innego Jezusa"?

Właśnie, że nie wiem, dlatego poprosiłam Cię o podanie takich podstaw, na co otrzymałam w odpowiedzi jakieś lanie wody i żadnego konkretnego dowodu, oprócz tego, że są promowani przez jakiś tam strony.
Cytuj:
Axanna napisał(a):
Dlatego właśnie, Ani iszo, "tak dobrałam te zacytowane wersety", że myśle, że jest sprawa oczywista dla wszystkich uczniów Chrystusowych, że zaleca się im powściągliwość języka w przeinaczaniu prawdy, w bezpodstawnych oskarżeniach i pochopnych sądach, w wywyższeniu samych siebie, w wymądrzaniu się o sprawach, co do których mamy bardzo cząstkowe poznanie i podobne.


Pogrubiłam i mam prośbę: SKORO UWAŻASZ, ŻE POWINNAŚ MNIE W TYM NAPOMNIEĆ, TO PROSZĘ WSKAŻ MIEJSCA W KTÓRYCH PRZEINACZYŁAM PRAWDĘ I BEZPODSTAWNIE OSKARŻYŁAM, oraz udowodnij mi, że mam o tym temacie/sprawach "bardzo cząstkowe poznanie"

Przede wszystkim, Ani, zacytowany przez Ciebie odcinek mojej wypowiedzi, był odpowiedzią na postawione przez Ciebie pytanie. Zaraz, może lepiej po kolei:
Axanna:
"myślę, że zaleca się nam jak najmniej się, przepraszam, że tak powiem - "wymądrzać" na ten niebezpieczny temat, żeby przypadkiem nie zbluźnić."
Ani_isza:
"gdzie nam się zaleca i na jaki temat nie należy się wymądrzać?"

Po czym zacytowałam kilka wersetów i wytłumaczyłam, że na ich podstawie wyciągam wnioski o powściągliwości. Nie napisałam tego z powodu chęci Ciebie w tym napomnieć, tylko z powodu natarczywego domagania się przez Ciebie tłumaczeń. A tymczasem to nie ja oskarżyłam kilka zespołów o fałszywego Jezusa, lecz Ty. To nie ja nie potrafię uzasadnić swoich oskarżeń, lecz Ty. Nie ja mam się tłumaczyć, bo i nie mam z czego, ale Ty masz z czego się tłumaczyć, tylko widocznie nie masz jak, bo zamiast tego sama domagasz się jakichś tłumaczeń, wyjaśnień i nie wiadomo o co ci chodzi.... chyba o to, że "najlepsza obrona to atak" - nijak inaczej nie potrafię wytłumaczyć Twego zachowania.
Cytuj:
Axanna napisał(a):
i z tego, co zacytowałaś w odpowiedzi, bynajmniej nie wynika, że na pewno tak jest i że rzeczywiście głoszą innego Jezusa.


Axanno, jeżeli te akurat cytaty nic Tobie nie dają do myślenia, to sama zapoznaj się z ich nauką, którą głoszą, nabierz przekonania osobiście.

Przeczytałam świadectwo i artykuł ze strony Pomocy Duchowej i nie znalazłam nic, co dawało by podstawę do oskarżenia go o fałszywego Jezusa - nic, ani słowa, na czym można byłoby snuć choćby jakieś podejrzenia. Człowiek głosi Chrystusa jako Pana i Zbawiciela i używa określeń "Pan" i "Bóg" zamiennie, uznaje również moc Ducha Świętego i gadanie, że on głosi innego Chrystusa, na podstawie tego, co można przeczytać, jest niczym innym jak bezpodstawne szkalowanie i oszczerstwo ucznia Chrystusowego.
Jeżeli naprawdę masz jakieś dowody na to, co twierdzisz, to bądź łaskawa je podać, a jak nie, to przyznaj, że Cię "poniosło" i nie urządzaj tasiemcowego śledztwa w celu wyświetlenia jakichś domniemanych przez Ciebie "upomnień", niby skierowanych do Twojej osoby, bo ci zrobiło się "dosadnie".
Cytuj:
Jednak unitarianie nie polecą nigdy kogoś, kto głosi że Jezus jest JHWH Zbawicielem, który przyszedł w ludzkim ciele.

Skoro to ma być "dowód" na wypisywane przez Ciebie oskarżenia, to powiedz, proszę, skąd wiesz, że "nie polecą nigdy"? Skąd ta pewność w ogóle? Czy chrześcijanie nigdy się nie mylą i nie popełniają błędów, nigdy nie polecają ... nie tylko zespoły, ale nawet czasem kaznodziejów z odmiennymi od Słowa Bożego poglądami? To żadna podstawa do tak poważnych oskarżeń, jakich się dopuszczasz.
Cytuj:
Axanna napisał(a):
Uzasadniłam swoje wątpliwości tłumacząc, że gdy ktoś oświadcza, że wysławia Boga Ojca i Syna niekoniecznie musi zaraz oznaczać, że nie wyznaje Jezusa jako Boga, jak to z pewnością twierdzisz - "Syn oddzielony wyraźnie od osoby Ojca, więc wyznają innego Jezusa" - ja do takiego stwierdzenia podstawy nie widzę. Ot i wszystko.


To samo można zastosować w drugą stronę, nie każdy kto używa imienia Jezus, Mesjasz, Syn Boży głosi, że są ONI "TRÓJJEDNOŚCIĄ"

Można zastosować w drugą stronę - prawda, ale co to ma do Twoich oskarżeń w tonie stuprocentowej pewności?
Cytuj:
Chciałaś mi coś zarzucić, zdaje się. Ale zadam Ci pytanie dotyczące tego fragmenty z Biblii: KTO to jest "mój brat"? Każdy człowiek jest moim bliźnim, ale nie koniecznie moim bratem. O fałszywych braciach pisali apostołowie w Listach do wierzących braci. Nie tylko zresztą o fałszywych braciach, ale też o fałszywych nauczycielach, prorokach. A jakąż mamy mieć wspólnotę z fałszywymi braćmi? Czy mamy chodzić z nimi w takim samej jedności ("jarzmie"), skoro oni nie mają uczestnictwa we wspólnocie z Ojcem i Synem? [1J. 1:3]

Ale zapytam ponownie - skąd wiesz, że taki, na przykład, zespól "Pomoc Duchowa" że to są "fałszywe bracia" i że nie mają oni "uczestnictwa we wspólnocie z Ojcem i Synem"? Masz jakieś podstawy do takiego twierdzenia? Czy może jakieś objawienie dostałaś?
Nie mamy chodzić w obcym jarzmie z niewiernymi i nikt nikogo do tego nie namawia. Rozmowa się toczy wokół tego, że oskarżyłaś konkretnych ludzi o fałszerstwo, a dowodów na to jak dotąd żadnych.
Cytuj:
Axanno, czy Ty uważasz, że w.w. (czyli arianie"/"jednota"/"bracia polscy"/"chrystianie") głoszą tego samego Jezusa, w którego Ty wierzysz i sa Twoimi braćmi?
Nie rozmawiam z Tobą o arianach itp, tylko o wymienionych przez ciebie konkretnych zespołach. Póki co, nie podałaś jeszcze żadnych dowodów na to, że te zespoły są tymi właśnie arianami, czy jednotą itp. i nie mam powodów twierdzić, że głoszą one innego Jezusa. Z tego, co przeczytałam na podanej przez Ciebie stronie "Pomocy Duchowej", to wygląda na to, że głoszą prawdziwego. Jeżeli takie same masz dowody co do innych zespołów - a wygląda na to, że żadnych dowodów nie masz - to ... hm, no cóż... myślę, że powinnaś wycofać w takim wypadku swoje oskarżenia.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 14, 2008 5:08 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Axanno,a czy widzisz coś złego w tym wyznaniu wiary:
http://www.uu.jest.pl/info.htm
Cytuj:
Kim jesteśmy?

UNITARIANIE wyznają liberalną religię bezdogmatyczną wywodzącą się z dziedzictwa nieortodoksyjnej myśli teologicznej wczesnego chrześcijaństwa ewangelicznego (I-IV w.), humanizmu, radykalnego nurtu Reformacji (XVI w.) i z wiary nonkonformistów religijnych XVI - XVII w.
Nazwa "unitarianie" pochodzi od łacińskiego "unus" - jeden i "unitas" - jedność. Kościół Unitariański przyjął tę nazwę dla zaznaczenia swej wiary w jedynego Boga. Nazwa ta wyraża też dążenie wiernych - członków Kościoła do jedności wszystkich ludzi oraz podkreśla wiarę w jedność świata, bowiem wszystko ma swoje źródło w tej samej rzeczywistości.

Unitarianie w swej nazwie nawiązują do wezwania i prośby zawartej w modlitwie Jezusa z Nazaretu: "Aby wszyscy byli jedno!" (J 17, 21).

KOŚCIÓŁ UNITARIAŃSKI zrzesza wyznawców religii niedogmatycznej, liberalnej, wyrastającej z doświadczeń tolerancji, humanizmu, racjonalizmu religijnego oraz swobodnego poszukiwania prawdy, wolności i sprawiedliwości.
Kościół jest wolną wspólnotą wyznaniową o zasięgu międzynarodowym, typu kongregacyjnego, o charakterze pluralistycznym i demokratycznym - obejmującą osoby wyznające unitariańskie zasady i idee religijne.

KOŚCIÓŁ UNITARIAŃSKI w Polsce jest kontynuatorem Kościoła reformowanego-mniejszego (Kościoła Braci Polskich - socynian, unitarian) powstałego w okresie Reformacji. Nawiązuje do tradycji niedogmatycznej myśli religijnej Oświecenia oraz liberalnej teologii XIX i XX wieku.
W co wierzymy?

1. Wierzymy w jedynego Boga i jedność świata. Nie ma zasadniczego konfliktu między wiarą i nauką, sacrum i profanum - ponieważ wszystko ma swoje źródło w tej samej rzeczywistości Wszechświata.

2. Wierzymy w wartość i godność każdego człowieka. Wszyscy ludzie mają równe prawo do życia, wolności i sprawiedliwości. Życie człowieka jest ważniejsze od jakiejkolwiek ideologii i filozofii.

3. Wierzymy w wolność wyznawania religii. Każdy człowiek ma prawo do własnej religii, do wyrażania otwarcie swoich poglądów religijnych oraz swobodnego wypowiadania się w kwestiach wiary - bez obaw przed potępieniem i prześladowaniem.

4. Wierzymy w równouprawnienie różnych religii. Wszystkie religie, niezależnie od czasu, w którym powstały i kultur do których należą - posiadają wartości nie tylko dla swoich wyznawców, ale również dla wszystkich ludzi chcących je zrozumieć.

5. Wierzymy w autorytet ludzkiego rozumu i sumienia. Najwyższym sędzią w sprawach religii nie są dogmaty ani duchowni kościołów, ale osobisty wybór i decyzja każdego człowieka.

6. Wierzymy w nieustające poszukiwanie i dociekanie Prawdy. Jeżeli rozum i serce są w pełni wolne i otwarte, człowiek może dokonać cennych i wspaniałych odkryć.

7. Wierzymy w etyczną wartość religii. Naturalnym rezultatem i świadectwem dobrej wiary są dobre uczynki oraz zaangażowanie w pracę dla innych.

8. Wierzymy w sprawczą siłę miłości. Podstawowym prawem wspólnoty ludzkiej jest prawo miłości, które dba o dobro innych, nikogo nie krzywdzi i niczego nie niszczy.

9. Wierzymy w demokrację: jawność życia publicznego, wolne wybory, prawo do informacji, krytyki i samorządności.

10. Wierzymy w znaczenie wspólnoty religijnej. Pozwala ona swoim członkom na dzielenie się doświadczeniami oraz wzajemne wsparcie i pomoc w dążeniu do prawdy, wolności i sprawiedliwości.


Axanna napisał(a):
ani_isza napisał(a):
Axanno, czy Ty uważasz, że w.w. (czyli arianie"/"jednota"/"bracia polscy"/"chrystianie") głoszą tego samego Jezusa, w którego Ty wierzysz i sa Twoimi braćmi?

Nie rozmawiam z Tobą o arianach itp, tylko o wymienionych przez ciebie konkretnych zespołach.

Niestety Axanno rozmawiamy cały czas o m.in. arianach.
Axanna napisał(a):
(...)raczyłaś mnie nadętą odpowiedzią, jak to TY wiesz w kogo wierzysz, jak to Jeszua Mesjasz jest TWOIM Panem i podobne, jakby ktoś temu zaprzeczał. Tak na marginesie, to kto jest czyim panem, to po słudze nieraz dobrze widać

Ja wiem w KOGO wierzę i nie wstydzę się tego, dlaczego więc i Ty nie odpowiesz Axanno, wstydzisz się czegoś?


Ostatnio edytowano Śr maja 14, 2008 6:14 pm przez ani_isza, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 14, 2008 5:43 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz cze 02, 2005 7:44 pm
Posty: 269
Jako, że jestem uni (no, może quasi-uni :) ), więc się wypowiem. Po pierwsze, Ani, Kościół Unitariański, jako wyznanie którego credo przytoczyłaś, nie jest równoważny unitarianom. To drugie pojęcie jest znacznie szersze. Podobnie jak wśród zwolenników koncepcji Trójjedynego Boga można znaleźć społeczności bardziej lub mniej liberalne, podobnie jest z unitarianami. Kościół Unitariański to jedna z najbardziej skrajnie liberalnych społeczności unitariańskich. Ale Kościół ów nie jest reprezentantem poglądów wszelkiej maści unitarian. Mi, na przykład, bardzo do niego daleko. Albo jeszcze dalej :) . Po drugie, o ile mi wiadomo, w Hagadzie na ten przykład, grywają także trynitarianie. Tak przynajmniej słyszałem, lecz jeśli jest to prawda, to Twoja koleżanka ma poniekąd rację, ponieważ wówczas zespołu tego nie można utożsamiać z żadną konkretną konfesją.

_________________
None but Jesus...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 14, 2008 5:52 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Axanno, dobrze zrobisz, jeśli poczytasz co nieco o unitarianizmie, trynitarianizmie, o ich głównych tezach i obronie. Póki co, dużo piszesz, ale mało w tym treści - mam na myśli ten wątek, a nie każdą twoją wypowiedź. Ze sporu unitarian i trynitarian wynika jednoznacznie, że nie głoszą tego samego Jezusa. Jezus unitarian jest panem i bogiem mianowanym, stworzonym przez Ojca - jako taki jest bogiem niższej kategorii, a nie tym jedynym prawdziwym JHWH zbawicielem, który przyszedł w ciele ludzkim na ziemię w osobie Syna Bożego Jezusa mesjasza. Bóg trynitarian jest Bogiem jedynym objawionym w trzech osobach: Ojca i Syna i Ducha Świętego - równych w swej boskiej naturze.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 14, 2008 6:13 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
arielxv napisał(a):
Jako, że jestem uni (no, może quasi-uni :) ), więc się wypowiem. Po pierwsze, Ani, Kościół Unitariański, jako wyznanie którego credo przytoczyłaś, nie jest równoważny unitarianom. To drugie pojęcie jest znacznie szersze. Podobnie jak wśród zwolenników koncepcji Trójjedynego Boga można znaleźć społeczności bardziej lub mniej liberalne, podobnie jest z unitarianami. Kościół Unitariański to jedna z najbardziej skrajnie liberalnych społeczności unitariańskich. Ale Kościół ów nie jest reprezentantem poglądów wszelkiej maści unitarian. Mi, na przykład, bardzo do niego daleko. Albo jeszcze dalej :) . Po drugie, o ile mi wiadomo, w Hagadzie na ten przykład, grywają także trynitarianie. Tak przynajmniej słyszałem, lecz jeśli jest to prawda, to Twoja koleżanka ma poniekąd rację, ponieważ wówczas zespołu tego nie można utożsamiać z żadną konkretną konfesją.


witaj
moje pytanie skierowane do Axanny brzmiało: czy widzi coś złego w tym wyznaniu wiary?
a w tym pytaniu widzę... pytanie (?) 8)
p.s.: m.in. o Hagadzie będzie potem


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 14, 2008 6:17 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz cze 02, 2005 7:44 pm
Posty: 269
No tak, tyle że mam wrażenie, że wy zupełnie się rozmijacie w tej dyskusji. Ty o niebie (że, to heretycy) a ona o chlebie (że, skąd to wiesz). Na to Ty, że heretycy bo unitarianie, a ona, że skąd o tym wiadomo. I tak w kółko Macieju. Wygląda na to, że Axanna jest ortodoksyjną tryni-, a Wy ją próbujecie na siłę wrzucić w jakąś herezję. Masakra...

_________________
None but Jesus...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 14, 2008 7:18 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Oprócz świadectwa jest też wyznanie przynależności wyznaniowej:
http://bracia.racjonalista.pl/historia/ ... akcja.html
Cytuj:
Nabożeństwo trwa. Siostra Grażyna i brat Bogumił śpiewają swoje własne utwory. Inni słuchają, modlą się po cichu. (...) Przystałam do Braci Polskich. Czuję się prawdziwie wolna. Jestem gotowa do przekazywania dobroci innym ludziom - siostra Grażyna poprawia chustę na głowie - To pięknie rozmawiać z Bogiem o swoich problemach.


Grażyna i Bogumił mają swoją stronę, którą tutaj podawałam: http://www.rylewicz.kdm.pl/?q=pl/muzyka

każdy ma wolna wolę i może sobie nazywać "braci polskich" swoimi braćmi i twierdzić, że mu pasuje, to co głoszą:
http://jbp.dekalog.pl/guppy/
http://braciapolscy.pl/1752.html
http://bracia.racjonalista.pl/galeria/galeria.html
http://bracia.racjonalista.pl/galeria/muzyka/index.html


8) ja jednak nie należę do takich osób


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 14, 2008 7:43 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz cze 02, 2005 7:44 pm
Posty: 269
Nie no, jasne, ja to rozumiem. Nikt przecież nie naciska na to, być nazywała braćmi tych, których za braci nie uważasz. To nie ma żadnego sensu. Problem jedynie w tym, że Hagadę jako zespół nie do końca można chyba utożsamiać konfesyjnie. Tak jak napisałem, słyszałem o co najmniej jednym koledze z Kościoła Zielonoświątkowego, który tam pogrywa. Jeśli to prawda, to jego pewnie bratem nazwiesz. Zespół to zespół, a Kościół/wyznanie to Kościół.

_________________
None but Jesus...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 14, 2008 9:24 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
arielxv napisał(a):
Tak jak napisałem, słyszałem o co najmniej jednym koledze z Kościoła Zielonoświątkowego, który tam pogrywa. Jeśli to prawda, to jego pewnie bratem nazwiesz. Zespół to zespół, a Kościół/wyznanie to Kościół.

A ja nie słyszałam. Czytam natomiast wyznanie wiary zespołu Hagada. I przyjmuję do wiadomości TO, CO JEST TAM NAPISANE:
http://www.hagada.pl/index.php
Deklarowana denominacja też nie czyni automatycznie nikogo moim bratem. Zwłaszcza jeżeli nie modli się taka osoba do Jezusa Mesjasza-tak jak ja, a jedynie wierzy, że Mesjasz jest sługą Świętego Boga Izraela. Ekumenizm ma już dzisiaj wiele twarzy, "jbp" w nim przoduje:

Cytuj:
### Nabożeństwo ekumeniczne ### (09.09 - godz. 15.00 - kościół pw. Piotra i Pawła)
Najpoważniejsza próba ekumenii, wspólna modlitwa katolików, prawosławnych, ewangelików, judeochrześcijan, przedstawicieli Kościoła Zielonoświątkowego, Jednoty Braci Polskich.

http://www.krotoszyn.pl/modules.php?nam ... e&sid=1755

Co do Hagady, to teksty i muzykę mają m.in. od Bogumiła Rylewicza
-jaki ten świat mały...Krotoszynianie przenikaja sie wzajemnie składami i usługami, co widać np. na przykładzie zespołu "adonai": http://www.adonai.kdm.pl/

arielxv a kim dla Ciebie jest Jezus?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 14, 2008 9:53 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz cze 02, 2005 7:44 pm
Posty: 269
ani_isza napisał(a):
arielxv napisał(a):
Tak jak napisałem, słyszałem o co najmniej jednym koledze z Kościoła Zielonoświątkowego, który tam pogrywa. Jeśli to prawda, to jego pewnie bratem nazwiesz. Zespół to zespół, a Kościół/wyznanie to Kościół.

A ja nie słyszałam. Czytam natomiast wyznanie wiary zespołu Hagada. I przyjmuję do wiadomości TO, CO JEST TAM NAPISANE:
http://www.hagada.pl/index.php


No tak, ale tam nie ma ani słowa o kwestii tryni vs uni.

Cytuj:
Deklarowana denominacja też nie czyni automatycznie nikogo moim bratem. Zwłaszcza jeżeli nie modli się taka osoba do Jezusa Mesjasza-tak jak ja, a jedynie wierzy, że Mesjasz jest sługą Świętego Boga Izraela.


Ale tam nie ma napisane, że członkowie zespołu Hagada wierzą, że Mesjasz jest JEDYNIE sługą Świętego Boga Izraela. Czytaj, TO CO TAM JEST NAPISANE a nie to, czego tam nie ma.

Cytuj:
Ekumenizm ma już dzisiaj wiele twarzy, "jbp" w nim przoduje:

Cytuj:
### Nabożeństwo ekumeniczne ### (09.09 - godz. 15.00 - kościół pw. Piotra i Pawła)
Najpoważniejsza próba ekumenii, wspólna modlitwa katolików, prawosławnych, ewangelików, judeochrześcijan, przedstawicieli Kościoła Zielonoświątkowego, Jednoty Braci Polskich.

http://www.krotoszyn.pl/modules.php?nam ... e&sid=1755

Co do Hagady, to teksty i muzykę mają m.in. od Bogumiła Rylewicza
-jaki ten świat mały...Krotoszynianie przenikaja sie wzajemnie składami i usługami, co widać np. na przykładzie zespołu "adonai": http://www.adonai.kdm.pl/


Być może, ale co to ma wspólnego z tym, że w tych kapelach grają także tryni? Ja rozumiem, że Ty tak pojętego "ekumenizmu" nie trawisz, ale są tacy co trawią. Piszę o trynitarianach oczywiście.

Cytuj:
arielxv a kim dla Ciebie jest Jezus?


Ło ludzie, następna... Oszczędzę Ci przechodzenia przez mękę - nie przechodzę "testu Janowego". Zresztą, któż to wie :) ? W każdym bądź razie, Pan Jezus wie kim dla mnie jest. I jak na razie, jest nam dobrze z tą wiedzą.

_________________
None but Jesus...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 14, 2008 10:08 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
arielxv napisał(a):
No tak, tyle że mam wrażenie, że wy zupełnie się rozmijacie w tej dyskusji. Ty o niebie (że, to heretycy) a ona o chlebie (że, skąd to wiesz). Na to Ty, że heretycy bo unitarianie, a ona, że skąd o tym wiadomo. I tak w kółko Macieju. Wygląda na to, że Axanna jest ortodoksyjną tryni-, a Wy ją próbujecie na siłę wrzucić w jakąś herezję. Masakra...

Ja tutaj widzę trochę inny problem. Rozmijanie się obydwóch stron jest dla mnie widoczne, ale Isza widzi coś, czego Axanna nie widzi i sama przynaje, że nie widzi, bo nie jest obeznana z odróżnianiem "tryni"od "uni". Brak obeznania nie jest niczym złym ze strony Axanny. Natomiast wydaje mi się, że Axanna z jednej strony twierdzi, że nie jest obeznana, a z drugiej wypowiada się z takim przekonaniem, jakby była obeznana. A ja się również zastanawiam, bo np. w wypowiedziach Matana zauważyłem staranne oddzielanie Osoby Jezusa od Boga JHWH. Zastanawie mnie również celowa próba osłabienia trynitarnej wymowy Mat. 28:19

Matan napisał(a):
"„Idźcie więc i czyńcie uczniami, wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” Mat. 28;19 (w niektórych rękopisach jest „w imię Jezusa Mesjasza” ale, to nie temat na dziś)"

http://www.pomoc.kdm.pl/r-witaj.html

Ten nawias jest zupełnie niepotrzebny jeśli chodzi o całość tekstu, i nie wnosi nic oprócz sugestii, że być może tekst o tym, że Ojciec, Syn i Duch Święty mają IMIĘ (a nie imiona) nie do końca jest oryginalny, bo "nie ma go w niektórych rękopisach". Oczywiście Matan ma prawo wierzyć w co chce, ale coś mi tutaj nie gra. To jest takie moje osobiste spostrzeżenie.

Poza tym nie widzę, żeby ktokolwiek próbował wrzucić Axannę w jakąkolwiek herezję - jej ortodoksja jest tutaj niepodważalna. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 14, 2008 10:20 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 1:54 pm
Posty: 829
Lisie, dlaczego to ja "dobrze zrobię jeśli poczytam o unitarianizmie"? - bardzo proszę uzasadnić to, niewątpliwie, dobrą radę. Póki co, nie przypominam sobie, żebym broniłam jakichś unitarian czy jednoty, ani nic podobnego. Proszę Cię, Lisie, też o uzasadnienie rady do poczytania o "głównych tezach" trynitarianizmu - jeżeli nie problem, wskaż, proszę, jaka moja wypowiedz pobudziła w Tobie troskliwe skierowanie do mnie tych rad. Bo pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy o Twojej nagłej uwadze do mnie, to niezbyt szlachetne intencje, mające na celu stworzyć wokół mnie atmosferę, jakobym pojęcia nie miała kim są trynitarianie. To tak samo, jak zacząć komuś publicznie udowadniać, że kradzież to coś złego. I co z tego, że człowiek nic nie kradł - wrażenie takie, że kradł, skoro ktoś mu tłumaczy. Dlatego proszę, rozwiej, Lisie, moje wątpliwości.

Ani_iszo, zanim zacznę omawiać z Tobą wyznania wiary kogokolwiek, proszę Cię po raz kolejny, abyś uzasadniła oskarżenia, skierowane przeciwko konkretnym sześciu zespołom, których raczyłaś nazwać "fałszywymi braćmi, głoszącymi innego Jezusa". Jak dotąd nie podałaś żadnego uzasadnienia, z jakiego powodu nazywasz ich unitarianami. Zacznij, proszę od "Pomocy duchowej", albo wycofaj swoje oskarżenia, przyznając, że są to bezpodstawne oszczerstwa.
Jeżeli dalej będziesz się wymigiwała, kręcąc i robiąc uniki, to dalsza rozmowa z Tobą o "złych wyznaniach wiary" i podobne, całkowicie się przemieni w natłok hipokryzji i obłudy, czym już teraz z lekka poniekąd trąci. Bo w celu mydlenia oczu i wywinięcia się od odpowiedzi, stawiasz mnie pytanka, jak to ja wierze w Jezusa, którego głoszą unitarianie, ale tak naprawdę są to zakamuflowane oszczercze insynuacje, jakie ciągle czynisz względem mnie, przesypując ich "niewinnymi" - "czego się wstydzisz?" Jak na razie, to Ty wstydzić się powinnaś i, mimo, że głośno krzyczysz, jak to Jezus jest Twoim Panem, uczynkami pokazujesz, że panem Twoim jest "oskarżyciel braci", a z Twoich nadętych postów wynika dobitnie, że bycie Twoim "bratem/siostrą" to nie lada zaszczyt. Dlatego pragnę Cię poinformować, żebyś się nie obawiała z mojej strony jakichś zapędów, do bycia Twoją siostrą i skoro uważasz, że do tego zaszczytnego stanowiska należy przejść różnego rodzaju testy, odpowiedzieć na pytania itp.- to ja aż takich ambicji nie mam, żebyś łaskawie raczyłaś mnie siostrą mianować.
Więc skupmy się na razie na "Pomocy duchowej" - czekam z niecierpliwością na dobitne dowody, jakie niewątpliwie posiadasz, że są to "fałszywe bracia" i takie tam.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 14, 2008 10:27 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz cze 02, 2005 7:44 pm
Posty: 269
Smok Wawelski napisał(a):
arielxv napisał(a):
No tak, tyle że mam wrażenie, że wy zupełnie się rozmijacie w tej dyskusji. Ty o niebie (że, to heretycy) a ona o chlebie (że, skąd to wiesz). Na to Ty, że heretycy bo unitarianie, a ona, że skąd o tym wiadomo. I tak w kółko Macieju. Wygląda na to, że Axanna jest ortodoksyjną tryni-, a Wy ją próbujecie na siłę wrzucić w jakąś herezję. Masakra...

Ja tutaj widzę trochę inny problem. Rozmijanie się obydwóch stron jest dla mnie widoczne, ale Isza widzi coś, czego Axanna nie widzi i sama przynaje, że nie widzi, bo nie jest obeznana z odróżnianiem "tryni"od "uni". Brak obeznania nie jest niczym złym ze strony Axanny. Natomiast wydaje mi się, że Axanna z jednej strony twierdzi, że nie jest obeznana, a z drugiej wypowiada się z takim przekonaniem, jakby była obeznana.


Generalnie, ja tego raczej nie zauważam. Zauważam natomiast to, że Axanna chce dowodu na to, że Hagada (jako zespół) jest jednolicie ukierunkowana unitariańsko. Jeśli jest inaczej, to przepraszam, mam nadzieję, że kobiety się dogadają...

Cytuj:
A ja się również zastanawiam, bo np. w wypowiedziach Matana zauważyłem staranne oddzielanie Osoby Jezusa od Boga JHWH. Zastanawie mnie również celowa próba osłabienia trynitarnej wymowy Mat. 28:19

Matan napisał(a):
"„Idźcie więc i czyńcie uczniami, wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” Mat. 28;19 (w niektórych rękopisach jest „w imię Jezusa Mesjasza” ale, to nie temat na dziś)"

http://www.pomoc.kdm.pl/r-witaj.html

Ten nawias jest zupełnie niepotrzebny jeśli chodzi o całość tekstu, i nie wnosi nic oprócz sugestii, że być może tekst o tym, że Ojciec, Syn i Duch Święty mają IMIĘ (a nie imiona) nie do końca jest oryginalny, bo "nie ma go w niektórych rękopisach". Oczywiście Matan ma prawo wierzyć w co chce, ale coś mi tutaj nie gra. To jest takie moje osobiste spostrzeżenie.


Wśród niektórych unitarian faktycznie panuje przekonanie co do tego, iż tekst ten nie należy do kanonu. Moim zdaniem tego przekonania nie da się potwierdzić faktami. Zarówno wczesne manuskrypty jak i świadectwa pierwszych chrześcijan potwierdzają wersję "w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego". W imię jakiejś doktryny nie można wyrzucać z Pisma niewygodnych tekstów bo wówczas całą sprawę wiary stawia się na głowie a nie na nogach.

Cytuj:
Poza tym nie widzę, żeby ktokolwiek próbował wrzucić Axannę w jakąkolwiek herezję - jej ortodoksja jest tutaj niepodważalna. :)


Powiedzmy, że czuję się uspokojony :) .

_________________
None but Jesus...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 14, 2008 10:32 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 1:54 pm
Posty: 829
Smok Wawelski napisał(a):
Ja tutaj widzę trochę inny problem. Rozmijanie się obydwóch stron jest dla mnie widoczne, ale Isza widzi coś, czego Axanna nie widzi i sama przynaje, że nie widzi, bo nie jest obeznana z odróżnianiem "tryni"od "uni". Brak obeznania nie jest niczym złym ze strony Axanny. Natomiast wydaje mi się, że Axanna z jednej strony twierdzi, że nie jest obeznana, a z drugiej wypowiada się z takim przekonaniem, jakby była obeznana.

Nie o to chodzi, Smoku. Nie jestem obeznana z unitarianami, natomiast obeznana jestem ze Słowem Bożym, gdzie się nie pochwala oszczerstwa braci. Uważam, że zanim ktoś zacznie twierdzić na kogoś, że jest to fałszywy nauczyciel i brat, to nie tylko musi mieć ku temu podstawy, lecz musi ich natychmiast udostępnić, nie czekając aż ktoś poprosi. A wygląda na to, że tutaj można sobie pisać co się chce na kogo chcę, a jak kto się domaga wyjaśnień, to sam jest podejrzany. A że nikt nie podważa mojego wyznania wiary, to jest to nieprawda i dowodem ku temu liczne pytania Ani_iszy, z komentarzykami "czego się wstydzę." Uwaga Lisa też stwarza niepewną atmosferę, że niby Axanna nie wie, jakie jest wyznanie wiary trynitarian, to "niech poczyta, to dobrze zrobi".
Cytuj:
Oczywiście Matan ma prawo wierzyć w co chce, ale coś mi tutaj nie gra. To jest takie moje osobiste spostrzeżenie.

Może wierzyć w co mu się chcę, to prawda, ale to co zacytowałeś jeszcze nie daje powodu nazywać go unitarianinem i fałszywym bratem - mylę się?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 496 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 34  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 56 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL