www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Śr maja 29, 2024 4:47 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 15, 2007 6:36 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Jarek napisał(a):
Ciekawi mnie ze slub cywilny uznawany jest za slub w Panu, gdzie z drugiej strony niedozwolona jest wedlug Smoka wspolna chociazby modlitwa do roznych Jezusow, a tu przecez, cos wazniejszego niz wspolna modlitwa. Chyba ze nie.

:shock: Czy MÓGŁBYŚ JAŚNIEJ?

Jarek napisał(a):
a najbardziej mnie dziwi takie odrebne budowanie, i Zydow i Pogan, kazdy sobie mesjanistyczna zepke skrobie. I tak sobie mysle ze tak walsnie buduje sie na tym co w kosiele nie powinno miec miejsca.

Hmm, czyli nieodrębne budowanie jest wtedy, kiedy odrodzeni Żydzi przestaną się wygłupiać ze swoją tożsamością narodową, odrodzeni nie-Żydzi staną się Żydami, a wszyscy do kupy będą Izraelem?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 15, 2007 6:54 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
No cóż, jesli żydzi wyznający chrześcijaństwo dalej chcą praktykować obrzezkę to ich sprawa - wolna wola. Paweł jednak mawiał o obrzezce serca. Jezus zaś nie mówił o uchylaniu - jak byś chciał przeczytać Smoku - ale o wypełnianiu. Ta obrzezka serca właśnie jest WYPEŁNIENIEM prawa.

ALe co mi tam - to w sumie temat interesujący żydów a nie pogan :) - ja gdybym z powrotem chciał wejść na ściężkę szaleństwa dzięki boskiemu wyróznieniu żydów nie musiałbym szabasować i obrzezywać... na szczęście

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 15, 2007 6:56 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
ani_isza napisał(a):
Agnostyk napisał(a):
Wolna wola nie istnieje ale to tak na marginesie ;)


to, że Bóg zna nasze wybory wcale nie znaczy, że nimi manipuluje i że nie mamy wolnej woli, jeżeli któś czuje się w pułapce grzechu, to zawsze może ją opuścić - lub w niej pozostawać nadal



Co Ty z tym Bogiem? Wolna wola nie ma i nie musi mieć w przedmiocie dyskusji problemu Boga. Problem jest raczej w zdeterminowaniu naszego "chcenia" czy chcę niezależnie od czegoś czy jednak pod wpływem czegoś? To własnie problem wolnej woli...

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 15, 2007 8:02 am 
Offline

Dołączył(a): N maja 08, 2005 5:17 pm
Posty: 595
Lokalizacja: Katowice
Cytuj:
Są przykazania dane na zawsze, natomiast ich zastosowanie zmieniło się w momencie, gdy Prawo zostało wypełnione (a nie zniesione) przez Mesjasza [Mat. 5:17-19]. Tu jest pole do dyskusji, a nie w miejscu, w którym brak zrozumienia natury zakonu prowadzi do wniosku, że osoby, do których przykazania są skierowane, mają wolność od przykazań.

No więc w nawiązaniu do powyższego,zapodaję pytanie;
Co zrobić z 2 Kor,3,7-18?
Nie jest to pytanie tylko do Smoka,ale do wszystkich.
Widzimy tutaj wyraźne rozgraniczenie pomiędzy dekalogiem a nowym przymierzem.Mało tego-jest tutaj bardzo widoczny podział na coś,co jest aktualne i na coś,co przeminęło.Paweł stawia jedno przeciwko drugiemu.
Ja w tym fragmencie nie widzę niczego,co sugerowało by jakieś częściowe połączenie nowego ze starym.
W ogóle nie widzę też jakiegoś innego stanowiska wobec zakonu dla żydów,a innego dla pogan.
Dekalog nazwany jest nawet ''służbą śmierci,potępienia''.
Jak to wszystko ''ugryźć'' w kontekście tego,co czytam powyżej o stosunku żydów chrześcijan do zakonu?

_________________
adam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 15, 2007 9:41 am 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Smok Wawelski napisał(a):
Jarek napisał(a):
Ciekawi mnie ze slub cywilny uznawany jest za slub w Panu, gdzie z drugiej strony niedozwolona jest wedlug Smoka wspolna chociazby modlitwa do roznych Jezusow, a tu przecez, cos wazniejszego niz wspolna modlitwa. Chyba ze nie.

:shock: Czy MÓGŁBYŚ JAŚNIEJ?

Jarek napisał(a):
a najbardziej mnie dziwi takie odrebne budowanie, i Zydow i Pogan, kazdy sobie mesjanistyczna zepke skrobie. I tak sobie mysle ze tak walsnie buduje sie na tym co w kosiele nie powinno miec miejsca.

Hmm, czyli nieodrębne budowanie jest wtedy, kiedy odrodzeni Żydzi przestaną się wygłupiać ze swoją tożsamością narodową, odrodzeni nie-Żydzi staną się Żydami, a wszyscy do kupy będą Izraelem?


jak zykle przebarwiasz, Smoku, ale sie nie dziwie bo przeciez nie slyszysz (albo nie chcesz) ze ja uznaje to kto w jakim narodzie wdlug ciala sie kiedys urodzil.

czyli nieodrebne budowanie mysle ze jest wtedy gdy nie budujemy na tym skad ktos pochodzi, ale czy to Zyd czy poganin obaj buduja na Panu. Jesli zas nie jest tak budowane, to nawet nie poruszajac tematu Zydzi i nie- Zydzi, a wsrod samych nie-Zydow, buduje sie na piachu wedlug narodowego pochodzenia. Bez znaczenia jest nawet to ze ktos sie powola na Piotra, a ktos na innego Apostola, to wszystko to cielesnosc.
na podanej stronie przez Ani-isze jest wyjasnienie czym sie rozni zbor chrzescijanski od mesjanistycznego: "Nie jesteśmy zborem Chrześcijańskim, lecz Mesjańskim. Różnica polega na tym, że my żyjemy według "Drogi" to znaczy, według wiary i nauki Jeszua i Apostołów. "
ciekawe prawda?

Jesli chodzi o pierwsze to tez nie mam zamiaru modlic sie do roznych Panow Smoku. Dlatego nie kazdy slub uwazam ze jest slubem w Panu i zawieranym w Jego Imieniu, a najzwyczajniej w swiecie aby ludzie byli razem. Bog zas, jesli jest o nim mowa jest jakze czesto dodana marionetka jedynie. Pewnie dlatego tylko zbor Mesjanski zyje wedlug Drogi. :(

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 15, 2007 10:55 pm 
Offline

Dołączył(a): N maja 08, 2005 5:17 pm
Posty: 595
Lokalizacja: Katowice
Cytuj:
na podanej stronie przez Ani-isze jest wyjasnienie czym sie rozni zbor chrzescijanski od mesjanistycznego: "Nie jesteśmy zborem Chrześcijańskim, lecz Mesjańskim. Różnica polega na tym, że my żyjemy według "Drogi" to znaczy, według wiary i nauki Jeszua i Apostołów. "
ciekawe prawda?
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Jeszcze nigdy tylu emotikonów nie wstukałem.Ale też jeszcze nigdy nie było mi na żadnym forum tak smutno i szokująco :cry:

_________________
adam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So cze 16, 2007 2:22 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Cytuj:
na podanej stronie przez Ani-isze jest wyjasnienie czym sie rozni zbor chrzescijanski od mesjanistycznego: "Nie jesteśmy zborem Chrześcijańskim, lecz Mesjańskim.


:shock: a co to za twór słowny :?:

brzmi to trochę dla mnie jak wypowiedz z pewnego filmu o "zawartości cukru w cukrze"

Nie jesteśmy zborem chrześcijańskim? :(

Cytuj:
Różnica polega na tym, że my żyjemy według "Drogi" to znaczy, według wiary i nauki Jeszua i Apostołów. " ciekawe prawda?


To nie jest ciekawe to jest tragiczne bo to oznacza że ktoś tam jest lepszy a inni to chwasty... podziały, podziały i podziały...

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So cze 16, 2007 4:47 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 02, 2006 6:16 pm
Posty: 105
Lokalizacja: Bytom
Nie ma chyba w języku polskim łagodnego słowa, które by określało zbyt emocjonalną reakcję. Jest określenie reakcja histeryczna, ale ono jest zbyt mocne.

Nie ma co się łudzić. Mesjańskie zbory są i pewnie będą, środowiskiem sprzyjającym separatyzmowi i narodzinom pychy etnicznej. Bo na tożsamość etniczną kładą właśnie nacisk.

Umieszczenie w nazwie słowa mesjaniczna jest etymologicznie bardziej fortunne niż umieszczeni słowa chrześcijańska. Dlaczego? Bo słowo Chrześcijanin pochodzi od słowa chrzest, i w ten sposób wierzący Jezusowi nigdy nie byli nazywani w NT. Christianos - tak nazywano wierzących. Chrystianos pochodzi od Chrystusa - oznacza Chrystusowiec. Słowo chrześcijanie oznacza raczej ludzie ochrzczeni a to już nowość.
Chrystus to spolszczone greckie słowo christos, znaczy pomazaniec. Mesjasz to hebrajskie słowo oznaczające to samo. Jeśli zbór nazywa siebie mesjanicznym to postępuje właściwiej niż my nazywając się chrześcijańskim.

To po pierwsze, a po drugie nawet jeśli nazywają się w ten sposób z innych powodów, to również nic w tym złego. Zbory robią to od dawna. Jeśli zbór chce położyć nacisk na jakiejś zaniedbanej powszechnie nauce to umieszcza w swej nazwie nawiązanie do tej nauki. Stąd zielonoświątkowcy i baptyści choćby. I tak proponuję traktować zbory mesjaniczne.
Baptyści czy zielonoświątkowcy też byli darzeni niechęcią a ich praktyki były nieakceptowane. Zakładali więc osobne zbory. Myślę, ze gdyby wierzący Żydzi istotnie mieli wolność w naszych zborach aby żyć w posłuszeństwie nakazom ST, to nie zakładaliby osobnych zborów.

Na podanej przez Ani Iszę istotnie są nieostrożne słowa. Jednak właściwiej byłoby zacytować i kolejne zdanie.
Cytuj:
Różnica polega na tym, że my żyjemy według "Drogi" to znaczy, według wiary i nauki Jeszua i Apostołów. W odróżnieniu od Chrześcijan, akceptujemy całą Biblię jako ważną dla pouczenia. Wierzymy, że HaMaszijah przyszedł aby połączyć w jedno Ciało: Żydów i nawróconych pogan.


Trzeba by się było dopytać autora co ma na myśli. Czy rzeczywiście to, że wszyscy ludzie nazywający się chrześcijanami nie żyją według wiary i nauki Jeszua i Apostołów a tylko oni? Wątpię. On chyba nie najlepiej zna polski i dlatego takie dziwne zdanie.
Nie szczęśliwa jest też wypowiedź:

Cytuj:
W odróżnieniu od Chrześcijan, akceptujemy całą Biblię jako ważną dla pouczenia


Sugeruje to, że wszyscy Chrześcijanie z nazwy uznają tylko NT.
Jestem prawie pewny, że chodziło mu o to iż chrześcijanie z pogan nie żyją wg przykazań ST, natomiast wierzący Żydzi tak.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So cze 16, 2007 8:53 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Jeżeli piszecie o tym adresie:
http://www.hallelujah.domowastrona.com/
to też jest mi smutno czytać takie rzeczy...
próbowałam nawiązać kontakt z autorem, który rzeczywiście j.polski bardzo kaleczy (bardziej w piśmie niż w mowie) i wygląda na to, że zlecił poprawianie tekstu osobom, które też nie bardzo radzą sobie z semantyką leksemalną...
w takich ważnych sprawach nie podejmowałabym się korekty jeżeli nie radzę sobie z poprawnym/czytelnym wypowiadaniem się, nawet jeżeli kogoś bardzo bym lubiła prywatnie, to tym bardziej nie chciałabym mu zaszkodzić...

jeżeli macie ochotę na indywidualny kontakt, to wyjaśniajcie te kwestie z autorem (jest zachęcenie do korespondencji via email)...myślę, że jeżeli wy również zwrócicie mu uwagę, to sprecyzuje swoje myśli i może poszuka kogoś innego do korekty...bo szkoda mi go...

ps.: byłam też jakiś czas na tamtejszym forum, ale wtedy admin/moderator nie ingerował w treści podawane przez aktywistów forumowych, nawet te niebiblijne...nie wiem jak jest teraz, ale mnie to wtedy bardzo zniechęciło i zrezygnowałam, bo niepasowałam do "grupy trzymającej władzę na forum" ;)
pewnie nie jest to zbyt chlubne, ale chciałam ostrzec, że ja podałam linki, które sama namierzyłam w necie i tego autora cenię jako osobę, chociaż żałuję z powodu niekompetencji pomocników...
a na jego stronie forum nie było dozorowane, a za to nieprzyjemne incydenty tam miały miejsce...więc pożegnałam beż żalu...

inna beczka:
***autora tej drugiej strony (sm.koszalin) nie znam (nie próbowałam kontaktować się elektronicznie) - tylko z tekstów, które zamieszcza na stronie...
Nie wiem, czy macie podobne odczucia, ale poczekam, aż ktoś poczyta coś z nauczań (osobiście unikam trzymania się jako wykładni TYLKO STAREGO TESTAMENTU albo TYLKO NOWEGO TESTAMENTU, bo nowy jest kontynuacją/opisem wypełnienia starego przymierza, a ponieważ w takim rozumieniu nie wyklucza jeden drugiego, to nie rozumiem dlaczego ktoś chce trzymać się tylko jednego).

*** to o związkach małżeńskich nie zakładacie nowego tematu? bo mam pewne uwagi i nie wiem: czy załatwiamy to wszystko tutaj?

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So cze 16, 2007 9:09 pm 
Offline

Dołączył(a): N maja 13, 2007 6:28 pm
Posty: 96
Zajrzyjcie sobie tam...www.revive-israel.org


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So cze 16, 2007 10:21 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Dana a masz własne zdanie/refleksje na temat podanej strony?

może lepsze byłyby te dostępne w języku polskim...przynajmniej dla mnie, ale ja nie stanowię większości i inne adresy stron anglojęzycznych też mogę zapodać, chcę tylko wiedzieć czemu ma to służyć? coś wyjaśni w dyskusji?

a do poprzedniego mojego posta dodam jeszcze pytanie: jak przetłumaczylibyście z angielskiego na polski tylko ten jeden wyraz (bez kontekstu):

"Messianic"

- jest jakaś norma w poprawności przetłumaczenia tego określenia?

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So cze 16, 2007 10:31 pm 
Offline

Dołączył(a): N maja 08, 2005 5:17 pm
Posty: 595
Lokalizacja: Katowice
Cytuj:
Cytat:
Są przykazania dane na zawsze, natomiast ich zastosowanie zmieniło się w momencie, gdy Prawo zostało wypełnione (a nie zniesione) przez Mesjasza [Mat. 5:17-19]. Tu jest pole do dyskusji, a nie w miejscu, w którym brak zrozumienia natury zakonu prowadzi do wniosku, że osoby, do których przykazania są skierowane, mają wolność od przykazań.

No więc w nawiązaniu do powyższego,zapodaję pytanie;
Co zrobić z 2 Kor,3,7-18?
Nie jest to pytanie tylko do Smoka,ale do wszystkich.
Widzimy tutaj wyraźne rozgraniczenie pomiędzy dekalogiem a nowym przymierzem.Mało tego-jest tutaj bardzo widoczny podział na coś,co jest aktualne i na coś,co przeminęło.Paweł stawia jedno przeciwko drugiemu.
Ja w tym fragmencie nie widzę niczego,co sugerowało by jakieś częściowe połączenie nowego ze starym.
W ogóle nie widzę też jakiegoś innego stanowiska wobec zakonu dla żydów,a innego dla pogan.
Dekalog nazwany jest nawet ''służbą śmierci,potępienia''.
Jak to wszystko ''ugryźć'' w kontekście tego,co czytam powyżej o stosunku żydów chrześcijan do zakonu?

Czy nikt się do tego nie ustosunkuje???

_________________
adam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So cze 16, 2007 10:58 pm 
Offline

Dołączył(a): N maja 13, 2007 6:28 pm
Posty: 96
ani_isza, zapisalam sie do nich i dostaje wiadomosci, listy,jak widzisz sa to Zydzi MESJANSCY czyli ci co uwierzyli w MESJASZA.W Izraelu jest ich bardzo duzo, nawet Palestynczycy sie przy nich ponawracali.Szkoda ze nie mam dla Ciebie nic po polsku.Ale moge Ci opisac jak jest w synagodze mesjanskiej, odwiedzam ich czasami.Bardzo interesujace, pozdrawiam, Z BOGIEM.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 17, 2007 6:51 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 02, 2006 6:16 pm
Posty: 105
Lokalizacja: Bytom
Adamie. Ja chętnie się ustosunkuję, już pracuję nad tym. Niestety powoli myślę...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 17, 2007 11:25 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Adam napisał(a):
Cytuj:
Cytat:
Są przykazania dane na zawsze, natomiast ich zastosowanie zmieniło się w momencie, gdy Prawo zostało wypełnione (a nie zniesione) przez Mesjasza [Mat. 5:17-19]. Tu jest pole do dyskusji, a nie w miejscu, w którym brak zrozumienia natury zakonu prowadzi do wniosku, że osoby, do których przykazania są skierowane, mają wolność od przykazań.

No więc w nawiązaniu do powyższego,zapodaję pytanie;
Co zrobić z 2 Kor,3,7-18?
Nie jest to pytanie tylko do Smoka,ale do wszystkich.
Widzimy tutaj wyraźne rozgraniczenie pomiędzy dekalogiem a nowym przymierzem.Mało tego-jest tutaj bardzo widoczny podział na coś,co jest aktualne i na coś,co przeminęło.Paweł stawia jedno przeciwko drugiemu.
Ja w tym fragmencie nie widzę niczego,co sugerowało by jakieś częściowe połączenie nowego ze starym.
W ogóle nie widzę też jakiegoś innego stanowiska wobec zakonu dla żydów,a innego dla pogan.
Dekalog nazwany jest nawet ''służbą śmierci,potępienia''.
Jak to wszystko ''ugryźć'' w kontekście tego,co czytam powyżej o stosunku żydów chrześcijan do zakonu?

Czy nikt się do tego nie ustosunkuje???


przepraszam, zobaczyłam to wprawdzie wczoraj wieczorem, ale nie miałm już siły przysiąść...ale szanuję Cię Adamie i nie unikam Twoich pytań. Tyle samousprawiedliwiania się ;)

Staram się pytać Boga o rzeczy, które nie są dla mnie jasne, a na tyle mam poznanie w pytaniu dot. 2 Kor. 3:7...

Chcę ustalić, że zaczynam przynajmniej od 3:3 - dlaczego?
bo Paweł przywołuje tutaj do porównania "kamienne tablice" z "tablicami serc", a robi to za prorokami:
- Jer. 31:31-34
- Ez. 11:19-20 (kontekst to minimum wersety 14-21)
- Ez. 36:23-27 (kontekst to wersety 16-38 )

To ułatwia zrozumienie porównania pojęć dotyczących:
- "serca kamiennego" ("litera", "śmierć") z "sercem mięsistym" ("tablica serca", "Duch", "życie") oraz tego do kogo odnosi się to porównanie.

Paweł wyraził się (w 2 Kor.3:6), że LITERA to ślepe, religijne wykonywanie nakazów przyniosło śmierć. A co w danych "tablicach kamiennych" miało być takiego, co daje życie? otóż wiara/ufność, której efektem byłoby przyjęcie ewangelii o Mesjaszu, czyli zmiana legalizmu (poznanie grzechu i winy) na ufność, ufność która daje życie w Mesjaszu (Duch objawiający Prawdę i usprawiedliwienie, i "Prawdziwą Chwałę" - nieprzemijającą!).

Ci, któzy jedynie w działaniu "literalnym" (dosłownym) widzą sens nadania "tablic kamiennych", wciąż mają "zasłonę" nad sobą. Aż do dzisiaj (2Kor 3:14). Nie dostrzegają przez nią celu nadania "tablic kamiennych": obietnicy Mesjasza i samej osoby Mesjasza (2Kor.3:15-16)

Paweł napisał że udział w Przymierzu Ducha ożywiło! dało życie (2Kor.3:6), a trwanie w literze przynosi śmierć - nie TORA, tylko "bycie sługą litery"!
Bo nie był przecież szaleńcem, aby pisać każdemu co innego, skoro w Rzym.7:12 napisał że Tora jest święta. Dalej (Rzym 7:13) podaje podobne porównanie/wyjaśnienie tego co pisał w 2 liście do Koryntian:

13 A więc to, co dobre, stało się dla mnie przyczyną śmierci? Żadną miarą! Ale to właśnie grzech, by okazać się grzechem, przez to, co dobre, sprowadził na mnie śmierć, aby przez związek z przykazaniem grzech ujawnił nadmierną swą grzeszność..

Błędem wymagającym napiętnowania(!) jest więc takie wypatrzenie Tory, które zakłada, że wymaga ona wypełniania LEGALISTYCZNYCH UCZYNKÓW w celu osiągnięcia usprawiedliwienia przed Adonai, a nie ufności Jemu i w Niego (Rzym 9:30-10:21).

Dlatego to Izrael nie otrzymał udziału w tym, co Bóg mu obiecał. Mimo, że Adonai wypełnił ze Swojej strony dane im obietnice (Rzym 11:1-12, 11:11-18 - właściwie do końca wersetu 32).

Dlatego też wcześniej Paweł wyjaśniał (Rzym.8:2-3) i opisał, podobnie jak w 2 do Kor., na czym polega wyzwolenie w "Przymierzu Ducha" i jak to "działa dla nas" (Rzym.8:2-5):

Albowiem prawo Ducha, który daje życie w Chrystusie Jezusie, wyzwoliło cię spod prawa grzechu i śmierci. 3 Co bowiem było niemożliwe dla Prawa, ponieważ ciało2 czyniło je bezsilnym, [tego dokonał Bóg]. On to zesłał Syna swego w ciele podobnym do ciała grzesznego i dla [usunięcia] grzechu wydał w tym ciele wyrok potępiający grzech, 4 aby to, co nakazuje Prawo, wypełniło się w nas, o ile postępujemy nie według ciała, ale według Ducha3.
5 Ci bowiem, którzy żyją według ciała, dążą do tego, czego chce ciało; ci zaś, którzy żyją według Ducha - do tego, czego chce Duch.


Wtedy jest możliwe zrozumienie obietnicy wypełnionej dla tych, którzy otrzymali łaskę i nie nie mają umysłów, które stępiały (2Kor 3:14-16), bo przez zwrócenie się do Mesjasza zasłona opada, Duch przynosi wolność od litery ("kamiennego serca", niewoli w grzechu i legaliźmie, czyli śmierci).

(44) Jak możecie uwierzyć, skoro od siebie wzajemnie odbieracie chwałę, a nie szukacie chwały, która pochodzi od samego Boga? (45) Nie mniemajcie jednak, że to Ja was oskarżę przed Ojcem. Waszym oskarżycielem jest Mojżesz, w którym wy pokładacie nadzieję. (46) Gdybyście jednak uwierzyli Mojżeszowi, to byście i Mnie uwierzyli. O Mnie bowiem on pisał. (47) Jeżeli jednak jego pismom nie wierzycie, jakżeż moim słowom będziecie wierzyli? (Ew. J. 5:44-47)

Taki był cel Adonai i przyrzekł go dopełnić w swojej łaskawości, mimo odwrócenia się i odstępstwa Izraela "w literę", a nie zwrócenia się ku zapowiadanej przez Mojżesza OBIETNICY:Mesjaszowi (Ez.36:23-27) :

23 Chcę uświęcić wielkie imię moje, które zbezczeszczone jest pośród ludów, zbezczeszczone przez was pośród nich, i poznają ludy, że Ja jestem Pan - wyrocznia Pana Boga - gdy okażę się Świętym względem was przed ich oczami. 24 Zabiorę was spośród ludów, zbiorę was ze wszystkich krajów i przyprowadzę was z powrotem do waszego kraju, 25 pokropię was czystą wodą, abyście się stali czystymi, i oczyszczę was od wszelkiej zmazy i od wszystkich waszych bożków. 26 I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała. 27 Ducha mojego chcę tchnąć w was i sprawić, byście żyli według mych nakazów i przestrzegali przykazań, i według nich postępowali.


ps.: jeszcze dodam coś o zasłonie na twarzy Mojżesza i o tym, że my dzisiaj "z odsłoniętą twarzą" wpatrujemy się w chwałę ("jasność") Adonai - jak w zwierciadle...
to jest ta nadzieja z Pism, że jak Mojżesz wszedł do namiotu i rozmawiał z Adonai-Duchem z odkrytą twarzą (Wyjścia 34:34), tak może każdy kto szuka Pana i Jego Chwały (Mesjasz usuwa zasłonę 2Kor 3:14), dlatego też w innym miejscu Jezus powiedział, że to Pisma i Mojżesz będą oskarżać tych, którzy nie uwierzyli OBIETNICY tam objawionej.

Jezus wyjaśnił to uczniom (Łk. 24: 25-27 i dalej wersety 44-45):

44 Potem rzekł do nich: «To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami: Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach». 45 Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma,

to Duch ma rolę sprawienia, że powstaje przekonanie o Prawdzie ( J. 1:15-18; 16: 7-11) i daje tą zdolność - na pewnych zasadach łaski - każdemu (Ńie-Żydom i Żydom), zdolność dostrzeżenia Jeszui w Pismach, w tych Pismach, które mieli apostołowie w czasach gdy ON się objawił w Ciele, a i dla nich nie wszystko od razu było odkryte... ale uwierzyli i to im zostało poczytane, ku czemu? ku usprawiedliwieniu...


Czy to coś wyjaśniło Adamie?

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Ostatnio edytowano Cz cze 21, 2007 7:51 pm przez ani_isza, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL