www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 10:03 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt cze 09, 2015 2:30 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz maja 28, 2015 9:02 am
Posty: 15
Jestem osobą zaangażowaną w organizację konferencji GLS i ostatnio ktoś mi powiedział, że na tym portalu niezbyt pochlebnie się o nas pisze. Z jednej strony to może i dobrze, bo Biblia pociesza wszystkich gnębionych i prześladowanych ze względu na imię Chrystusa. Jednak zrobiło mi się przykro gdy przeczytałem wątki poświęcone konferencji i Instytutowi. Przykro, dlatego że nikt z piszących nie wziął udziału w żadnym z wydarzeń organizowanych przez Instytut. Piszący powtarzają niesprawdzone informacje, a zdaje się, że o plotkarzach, którzy Królestwa Bożego nie zobaczą też coś w Biblii jest. Piszący o konferencji dają wyraz swoim poglądom i przekonaniom, do czego mają pełne prawo. Jednak, która z zasad chrześcijaństwa mówi, że aby wyrazić swój pogląd czy frustrację muszę obrażać innych? Dlaczego nikt z piszących, (anonimowo) nie zadał sobie trudu napisania do źródeł? Dlaczego tak łatwo, jakoby wierzącym, jest szkalować, obrażać i oskarżać. Czy piszący wiedzą kto w Biblii jest oskarżycielem?
Początkowo chciałem odnieść się do stawianych zarzutów ale przypomniały mi się słowa mojego przyjaciela, który kiedyś mówił, że nie potrafi udowodnić, że nie jest słoniem. To widać, że nim nie jest ale jak ktoś patrzy na niego i wciąż powtarza, że widzi słonia to on nie ma argumentu. Piszący zajmują się czymś czego nie widzieli. GLS nie jest taki jak go opisują, ale aby to wiedzieć trzeba zobaczyć. Jedyne więc co mi pozostaje to zaprosić na tegoroczną edycję konferencji, w Krakowie, 20-21. Listopada 2015.
Piotr Gąsiorowski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt cze 09, 2015 2:57 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt maja 06, 2005 12:18 am
Posty: 1266
Dawno tu nie byłąm ale rzucił mi się w oczy Pana post.Krótko.....my tu nie jestesmy anonimowi a zasadą panująca na tym forum jest zakaz obrażania i raczej merytoryczne odnoszenie się do tematów.
Pan tego nie zrobił tylko delikatnie sugeruje Pan ,ze wszyscy,którzy piszemy krytycznie wylądujemy poza Niebem.
Moje dane do wglądu :)

_________________
Arkę Noego budowali amatorzy a Titanica profesjonaliści.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt cze 09, 2015 3:15 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz maja 28, 2015 9:02 am
Posty: 15
kristina napisał(a):
Dawno tu nie byłąm ale rzucił mi się w oczy Pana post.Krótko.....my tu nie jestesmy anonimowi a zasadą panująca na tym forum jest zakaz obrażania i raczej merytoryczne odnoszenie się do tematów.
Pan tego nie zrobił tylko delikatnie sugeruje Pan ,ze wszyscy,którzy piszemy krytycznie wylądujemy poza Niebem.
Moje dane do wglądu :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt cze 09, 2015 3:24 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt maja 06, 2005 12:18 am
Posty: 1266
:)))))))))))))))))))))))))))).....bardzo treściwie

_________________
Arkę Noego budowali amatorzy a Titanica profesjonaliści.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt cze 09, 2015 3:50 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz maja 28, 2015 9:02 am
Posty: 15
Merytorycznie, znaczy piszący wie o czym pisze! Nie pisałem o krytycznej opinii, bo sam miewam takie czasami, ale o powtarzaniu niesprawdzonych informacji, to zajmowanie się takim procederem jest przez Biblie jednoznacznie określone.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt cze 09, 2015 4:13 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 22, 2013 12:47 pm
Posty: 49
Witamy na forum, Piotrze.

Ja akurat nie udzielałem się w żadnych wątkach dotyczących tematu - ale teraz, przejrzawszy je, zauważam, że prawie każda wypowiedź krytyczna w nich poparta jest linkami albo do stron źródłowych (niejednokrotnie strony samego instytutu) czy Chrisa Lawney'a.

Dlatego byłbym zainteresowany usłyszeniem Twoich argumentów obronnych jeśli chodzi o angażowanie jakichś świeckich (albo katolickich) speców od marketingu i zarządzania w szkolenie przywódców Kościoła Pana Jezusa - bo według podanych przez innych forumowiczów linków jest to faktem, że takie działania mają miejsce.

W świetle tego co pisał apostoł Paweł o ludzkiej mądrości:

Cytuj:
(1) Również ja, gdy przyszedłem do was, bracia, nie przyszedłem z wyniosłością mowy lub mądrości, głosząc wam świadectwo Boże. (2) Albowiem uznałem za właściwe nic innego nie umieć między wami, jak tylko Jezusa Chrystusa i to ukrzyżowanego. (3) I przybyłem do was w słabości i w lęku, i w wielkiej trwodze, (4) a mowa moja i zwiastowanie moje nie były głoszone w przekonywających słowach mądrości, lecz objawiały się w nich Duch i moc, (5) aby wiara wasza nie opierała się na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej. (6) My tedy głosimy mądrość wśród doskonałych, lecz nie mądrość tego świata ani władców tego świata, którzy giną; (7) ale głosimy mądrość Bożą tajemną, zakrytą, którą Bóg przed wiekami przeznaczył ku chwale naszej, (8) której żaden z władców tego świata nie poznał, bo gdyby poznali, nie byliby Pana chwały ukrzyżowali.


Chciałem jeszcze wyrazić swoją opinię w tym temacie.

Wielcy mężowie Boży (na przykład David Wilkerson) na przestrzeni lat swoją "siłę przebicia" zawdzięczali długim godzinom modlitw na kolanach, w pokorze przed Panem, szukając Go w odosobnieniu. Kiedy przywódca prezentuje taką postawę, wówczas to Pan stoi za nim i błogosławi jego pracę, a nie jakieś nabyte w świecie zdolności. Jesteśmy naczyniami glinianymi, które same z siebie nie mogą nic zrobić - chociaż oczywiście można, według ciała, kombinować po swojemu, ale wówczas to jest już nasze ja.

Osobiście dla mnie najlepszym biblijnym przykładem przywódcy jest Mojżesz - nie kończył żadnej szkoły w Egipcie, chociaż Pan Bóg mógł przecież go do takiej wysłać. Uczył się pokory i posłuszeństwa, był najpokorniejszym z ludzi - a jego autorytet pochodził od Pana. Kiedy Izrael buntował się przeciwko niemu, szedł do Boga modlić się - nie kombinował po swojemu, nie naradzał się z Jozuem i starszymi Izraela jak by tu podejść psychologicznie ten lud twardego karku. Podobnie nasz Pan Jezus - faryzeusze dziwili się, że nie uczył się, a mówi taką mocą, że idą za nim tłumy. Dlaczego? Ponieważ nieustannie się modlił i był wypełniony Duchem Świętym przez cały czas.

To Bóg daje wzrost, to Bóg daje dary do pełnienia różnych funkcji w Kościele - a żeby te dary rozniecać winniśmy trwać w Panu w pokorze, modlitwie, zapieraniu się siebie i stawać się do niego podobnymi każdego dnia.

_________________
"Pókim był dziecięciem, mówiłem jako dziecię, rozumiałem jako dziecię, rozmyślałem jako dziecię; lecz gdym się stał mężem, zaniechałem rzeczy dziecinnych." 1 Kor. 13:11

"I powiedział do wszystkich: Jeśli kto chce pójść za mną, niechaj się zaprze samego siebie i bierze krzyż swój na siebie codziennie, i naśladuje mnie." Łuk. 9:23


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt cze 09, 2015 4:15 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
https://youtu.be/zXaQeIXzpo4

Mówcami będą:

Edwin Catmull:Mormon and Pixar President
http://www.mormonwiki.com/Edwin_Catmull ... _President

Sallie Krawcheck
http://en.wikipedia.org/wiki/Sallie_Krawcheck
http://www.referenceforbusiness.com/bio ... -1965.html

Adam Grant
http://en.wikipedia.org/wiki/Adam_Grant
During his college time and afterwards, he used to work as a professional magician.

Brian Houston
http://en.wikipedia.org/wiki/Hillsong_Church
http://www.cwm.org.au/3/16-56/95-hellso ... NvbmcnIl0=

Sam Adeyemi
http://www.samadeyemionlinestore.net/in ... &Itemid=63
http://www.samadeyemionlinestore.net/in ... &Itemid=63

Sheila Heen
http://www.entrepreneur.com/article/28044

Jim Collins
http://www.mtbiznes.pl/b168-wizjonerski ... izacje.htm
http://www.mtbiznes.pl/b84-od-dobrego-do-wielkiego.htm

Albert Tate
http://madeforfellowship.com/our-pastor/
https://www.regonline.com/builder/site/ ... ID=1104453

Horst Schultze
http://www.forbes.com/sites/katiebell/2 ... ry-hotels/

Renee Brown
http://www.ted.com/talks/brene_brown_on ... anguage=pl

Liz Wiseman
http://en.wikipedia.org/wiki/Multiplier ... ne_Smarter

Craig Groeschel
http://pl.wikipedia.org/wiki/Craig_Groeschel

"Przypatrzcie się zatem sobie, bracia, kim jesteście według powołania waszego, że niewielu jest między wami mądrych według ciała, niewielu możnych, niewielu wysokiego rodu, ale to, co u świata głupiego, wybrał Bóg, aby zawstydzić mądrych, i to, co u świata słabego, wybrał Bóg, aby zawstydzić to, co mocne, i to, co jest niskiego rodu u świata i co wzgardzone, wybrał Bóg, w ogóle to, co jest niczym, aby to, co jest czymś, unicestwić, aby żaden człowiek nie chełpił się przed obliczem Bożym. Ale wy dzięki niemu jesteście w Chrystusie Jezusie, który stał się dla nas mądrością od Boga i sprawiedliwością, i poświęceniem, i odkupieniem, aby, jak napisano: Kto się chlubi, w Panu się chlubił" [I Kor. 1:26-31]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt cze 09, 2015 8:47 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 08, 2010 2:20 pm
Posty: 344
Ja również witam pana Gąsiorowskiego,

Jestem zdezorientowana, bo pisze pan:

Lost napisał(a):
Nie pisałem o krytycznej opinii, bo sam miewam takie czasami, ale o powtarzaniu niesprawdzonych informacji, to zajmowanie się takim procederem jest przez Biblie jednoznacznie określone.

a przecież nie bazujemy na wyssanych z palca plotkach i opowieściach. Obejrzałam zwiastun i sprawa jest jasna. Wszystko, co jest "globalne" prowadzi w kierunku budowania Nowego Porządku Światowego i ekumenicznej światowej religii, na czele której stanie antychryst. To pierwszy sygnał - już w samej nazwie. Po drugie uczestnicy! (potwierdzenie pierwszego). No i treść - mowy motywacyjne, metody i strategie.

"Co ma wspólnego ciemność ze światłością?" "Cóż plewie do ziarna"?

Ludzie tacy jak Pan, są narzędziami w ręku tych, którzy pociągają za sznurki. Żal mi Pana ogromnie! Piszę to nie ze złośliwością ale smutkiem; bo Pan nie zna Jezusa. Nie zna Pan mocy krzyża. :( W byciu przywódcą sam Bóg jest najlepszym nauczycielem i źródłem mocy i mądrości, ale jeśli człowiek nigdy nie dał się sam ukrzyżować, to tej mocy nie doświadczy. No i wtedy zaczyna się religia - stwarzanie Boga na swój obraz i podobieństwo.

Niech sobie świat grzęźnie w tym bagnie ale my, uczniowie Jezusa wiemy skąd jest nasza moc - ona jest z GÓRY a nie stąd!

To jest ta sama moc, która wypełniała uczniów po Pięćdziesiątnicy i świętych późniejszych wieków, wielu, którzy szli na śmierć w zwycięski sposób. To dzięki tej samej mocy są ludzie, którzy mogą się modlić całą noc na kolanach i na drugi dzień są wypoczęci i w dobrej kondycji; są ludzie, którzy doznają podniesienia ze stanu załamania w czasie jednej szczerej modlitwy; bardzo zwyczajni i skromni ludzie, którzy po nałożeniu rąk na innych mogą oglądać Boże cuda uzdrowienia czy uwolnienia; ludzie, którym Bóg daje konkretne odpowiedzi na konkretne potrzeby czasem na drugi dzień; ludzie, do których żywy Bóg mówi przez swoje Słowo i osobiście - a wszystko to oddaje Jemu i tylko Jemu chwałę. I wiele innych.

Znam takich ludzi: takich mężów i kobiety według Bożego serca. Nikt o nich nie trąbi ani ich nie otacza podziwem, nie przechadzają się w blasku fleszów po czerwonych dywanach (dosłownie lub w przenośni) a ich twarz nie spogląda na nich z półek "chrześcijańskiej" księgarni. Są pogardzani przez letnie albo odstępcze kościoły ale nie szukają poklasku i uznania wśród ludzi. Znają dobrze swoją słabość i wiedzą, że mają ten skarb "w naczyniach glinianych".

Naszym wzorem przywództwa są ludzie z Biblii (np. wymienieni przez Shaliacha), a najbardziej konkretnie postawa ap. Pawła, który dbał bardzo, by głosić wyłącznie Chrystusa i to ukrzyżowanego.

No cóż, ale "mowa o krzyżu jest głupstwem dla tych, którzy giną".

_________________
"(...) Siebie samego czystym zachowaj" [1 Tm 5,22]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt cze 09, 2015 10:00 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 17, 2014 1:33 pm
Posty: 50
Nie miałem styczności ani zdania o gls, ale po obejrzeniu reklamówki, jako osoba prowadząca kilkudziesięcio osobową firmę przez ćwierć wieku i z podobnym stażem nieudolnie próbując naśladować Pana Jezusa, mając styczność z marketingiem i szkoleniami motywacyjnymi mogę stwierdzić krótko- pogubiliście się. Próbujecie prowadzić Kościół jak przedsiębiorstwo czy korporacje a przecież wg kryteriów marketingu i zarządzania Pan Jezus nie powinien był wybrać takich za przeproszeniem "miernot" na swoich "liderów"... Ja za zaproszenie dziękuję, nie skorzystam, wolę słuchać biblii a nie marketingu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt cze 09, 2015 10:03 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Lost napisał(a):
Piszący powtarzają niesprawdzone informacje, a zdaje się, że o plotkarzach, którzy Królestwa Bożego nie zobaczą też coś w Biblii jest.
A czy może Pan jednak wskazać, które informacje są niesprawdzone ? Rozumiem, że niesprawdzone = nieprawdziwe ?
Bo obawiam się, że stwierdzenie
Lost napisał(a):
Początkowo chciałem odnieść się do stawianych zarzutów ale przypomniały mi się słowa mojego przyjaciela, który kiedyś mówił, że nie potrafi udowodnić, że nie jest słoniem.
jest ucieczką. Nie chodzi mi o przerzucanie się argumentami ale o wskazanie wypowiedzi, które według Pana są nieprawdziwe ze wskazaniem faktów to potwierdzających.

Może napiszę jeszcze inaczej, uczestniczyłem w paru konferencjach ( no może bez przesady, nie w tak duże liczbie, ale jednak ) i Powiem Panu, że to był stracony czas, ba, wręcz zły czas. Po prostu po nawróceniu miałem taką ufność, że jak coś nazywa siebie samego "ewangelicznym chrześcijaństwem" to to musi być od Boga. Niestety zawiodłem się i to srodze ( a ile ja książek nakupowałem ! :) ). I żeby było jasne to moja wina.

Zaprasza nas Pan na konferencję, ale po zobaczeniu materiałów promo :
https://www.youtube.com/watch?v=zXaQeIX ... e=youtu.be
nie spotkamy się tam, i nie tylko z tego powodu, iż ja nie jestem liderem ( w ogóle już używanie tego pojęcia zaczerpniętego z biznesu, ze świata w kościele uważam za nieprawidłowe). Używanie pojęć, sformułowań :
"lider" - słowo, które występuje powszechnie w świecie, w organizacjach biznesowych;
"trzymanie steru we własnych dłoniach" - a gdzie Pan ? To ja trzymam ster, czy Jezus ?
itd.
to dla mnie jest świat.
Ja nie twierdzę, iż dla rozwoju biznesu ( np. sprzedaży ) takie spotkania nie są potrzebne, nie - wręcz przeciwnie - są potrzebne i pożądane, tylko co ma "eklesia" wspólnego z biznesem ?
Nie twierdzę również, iż ludzie, którzy uczestniczą w takich konferencjach lub je organizują mają złe intencje. Nie, ale nie umiem ustalić, co to ma wspólnego z kościołem ? A bardzo łatwo mogę ustalić, że ma to powiązanie ze światem, bo tak świat buduje organizacje i wcale nie mówię, że to nie jest skuteczne.


Ostatnio edytowano Pt cze 12, 2015 7:41 pm przez wujcio, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr cze 10, 2015 1:04 am 
Offline

Dołączył(a): Cz sty 08, 2015 12:45 am
Posty: 6
Witam.
Kiedyś słuchałem kazania br. Guńki, który będąc na jakimś dużym zgromadzeniu chrześcijańskim, chyba KZ, został zapytany jakie seminarium skończył?
Wtedy odpowiedział że maryjne. No i konsternacja.
Za chwilę dodał, że postępuje tak jak jest napisane w Ew. Łuk. 10:38-40
Może nie wyraziłem się dosłownie jak to br. Guńka powiedział, ponieważ było to kilka lat temu i pamięć nie ta, ale główna myśl była właśnie taka. Zapamiętałem to i staram się też uczestniczyć jak najczęściej w tym seminarium. Polecam, najlepszy Wykładowca.
Ew. Łuk. 10:38-40
38 A gdy szli, wstąpił do pewnej wioski; a pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła go do domu.
39 Ta miała siostrę, a na imię jej było Maria, która usiadłszy u nóg Pana, słuchała jego słowa.
40 Marta zaś krzątała się koło różnej posługi....
Czym więcej konferencji, zjazdów, itp. tym mniej Ducha Świętego. A może by tak do komory i na kolana.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr cze 10, 2015 8:14 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 3:14 pm
Posty: 391
Lokalizacja: Warszawa
Ja zawsze cenię sobie konferencje z Aleksandrem Barkocim. Tam cielesny człowiek jest masakrowany. Polecam.

_________________
"Bez prorockich objawień naród dziczeje....''Księga Przysłów 29:18a


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr cze 10, 2015 1:24 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 09, 2008 7:19 pm
Posty: 142
Lost napisał(a):
Jestem osobą zaangażowaną w organizację konferencji GLS i ostatnio ktoś mi powiedział, że na tym portalu niezbyt pochlebnie się o nas pisze
Dzień dobry panie Piotrze. Dobrze, że się pan tutaj pojawił, będzie można wymienić informacje z osobą z pierwszej ręki.

Lost napisał(a):
Dlaczego nikt z piszących, (anonimowo) nie zadał sobie trudu napisania do źródeł?
Panie Piotrze, o ile udało mi się zebrać sprawę poruszanych tutaj tematów odnośnie GLS, to nie jest tego dużo. Dwa cieniutkie wątki zaledwie i gdzieś tam jeszcze może coś przy innej okazji.
Mówiliśmy o tym tutaj: viewtopic.php?f=1&t=919&hilit=GLS i tutaj: viewtopic.php?f=1&t=1269&hilit=GLS

Czy coś w tych wątkach było nieprawdą ? Czy jak bym się skontaktował z kimś z organizatorów przykładowo - dowiedziałbym się czegoś więcej?
PS Naprawdę bardzo się cieszę, że się pan tutaj pojawił. Proszę mnie merytorycznie przekonać, że (będąc naśladowcą Jezusa, nie będąc jednocześnie marketingowcem bezpośrednim, ani żadnym prezesem) winienem się TAM pojawić. I ja naprawdę nie jestem z tych co się uparli, że pan jest słoniem. Pozdrawiam.

@kacperek
kacperek napisał(a):
został zapytany jakie seminarium skończył? Wtedy odpowiedział że maryjne. No i konsternacja.

DOBRE!!!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr cze 10, 2015 2:12 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz maja 28, 2015 9:02 am
Posty: 15
Niestety trochę zakres tematyczny przekracza moje możliwości czasowe na ten moment. Postaram się więc odpowiadać czy poruszać wskazane wątki etapami.
Co jest opisywaną nieprawdą o konferencji GLS? - Jakoby budujemy Uniwersalny Kościół, czy jesteśmy jakiegoś ukrytego projektu, jesteśmy globalni więc reprezentujemy New Age -
Jesteśmy Globalni jak Globalnym jest kościół, i jak Globalnym jest Pan Bóg, który umiłował cały świat, i jak Globalnym był Pan Jezus który kazał nam iść na cały świat. W fakcie, że coś jest globalne nie widzimy nic niewłaściwego czy złego, ba wierzymy głęboko, że Pan Bóg chce aby każdy mógł usłyszeć ewangelię.
I tu druga nieprawda - że ponoć nie głosimy Jezusa - Każda sesja zaczyna się od uwielbienia (prawie każda) ale z całą pewnością w każdej wskazujemy na Biga jako jedyny właściwy autorytet. bardzo często pokazujemy, że to co jest często przedmiotem wykładu biznesowego lub politycznego, już dawno zostało opisane w Piśmie Świętym, i jest tylko nieudolnie stosowane bez wiary i oddania Bogu. Na każdej konferencji jest sesja, w czasie której stawiamy wezwanie do nawrócenia lub odnowienia swojej wiary. W każdym roku były osoby, dla których nasza konferencja była przełomowym wydarzeniem dla ich wiary i relacji z Bogiem. I choć obrywa się nam od ludzi nie z kościoła, że jesteśmy zbyt chrześcijańscy to jednak bez wątpliwości chcemy stawać wezwania pomagające się nawrócić.
To chyba dwa najistotniejsze zarzuty. Kolejnym zagadnieniami, które są już bardziej kwestią wyznawanych poglądów postaram się zając w kolejnych postach.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr cze 10, 2015 3:26 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz maja 28, 2015 9:02 am
Posty: 15
Odnośnie używanego słowa lider; pozwolę sobie zamieścić fragment artykułu mojego autorstwa;
Jak już wspomniałem przywódca (lider) to ktoś kto wywiera wpływ. Słowo to występuje w Biblii ale jednocześnie jest ukazane jak bardzo ludzie sprzeniewierzyli się i w tym zakresie Bogu. Oto fragment artykułu…

Spróbujmy więc pochylić się nad tekstem biblijnym i odkryć jak w nim opisane jest siła władzy i moc wpływu. I nawet bez większego zgłębiania tekstu, odnosząc się do ogólnie znanych sformułowań wiemy, że Jezus wskazywał na trochę inna dynamikę władzy. Na innym sposób realizowania niż ten znany do tamtej chwili. W swojej przemowie opisanej przez Ewangelistę wyraźnie wskazuje na inaczej rozumianą władzę; „ Kto zaś jest największy pośród was, niech będzie sługą waszym” W innym momencie gdy odnosi się do matczynej propozycji władzy, mówi; „ Syn człowieczy nie przyszedł aby mu służono, lecz aby służyć ” Apostoł Paweł również odwołuje się do podobnego standardu władzy; „ Uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie.” Gdy kościół pierwszych wieków próbował opisać przywództwo używał sformułowań, które posiadaną władzę łączy bezpośrednio z pełnioną funkcją, z wykonywanym zadaniem. Byli biskupi, prezbiterzy, diakoni, usługujący przy stołach, pilnujący drzwi. Natomiast na określenie lidera nie używa się pojęcia, które odnosiło się bezpośrednio do lidera. Lider to greckie arkhon które oznaczało władcę, pana, przywódcę. .Pojęcie znane i często stosowane. Jest tym bardziej interesujące, że arkhon lider występuje w Nowym Testamencie choć w bardzo interesującym kontekście. Gdy Paweł pisze do kościoła w Rzymie i pisuje rzymską władzę, używa sformułowania arkhon; „ Rządzący (arkhon) bowiem nie są postrachem dla tych, którzy pełnią dobre uczynki.” W innym miejscu gdy apostoł opisuje swoje zadanie napisał; „ My tedy głosimy mądrość wśród doskonałych. lecz nie mądrość tego świata, ani władców (arkhontes) tego świata, którzy giną.” Jak widać biblijna narracja odwołując się bezpośrednio do pojęcia lider wskazuje na rzymską władzę. Inną kategorią są faryzeusze; „ O przełożonym (arkhon) ludu twego źle mówić nie będziesz.” Kolejna kategoria, w której słowo arkhon jest używane jest jeszcze bardziej interesująca i frapująca. Gdy w ewangelii Mateusza czytamy o siłach demonicznych; „ Mocą księcia (arkhon) demonów wypędza demony.” I w kolejnym tekście, na określenie demonicznej siły użyte jest słowo arkhon; „Ten nie wygania demonów inaczej jak tylko przez Belzebuba, księcia demonów.” Pewnie ku naszemu zdziwieniu, greckie słowo lider jest używane w Biblii dla opisania władzy rzymskiej lub żydowskiej i siły demonicznej. Nigdy nie było stosowane przy określaniu liderów kościoła. Czy to znaczy, że mamy problem? Czy mamy do czynienie z kosmiczną pomyłką? Jednak nie. Przyglądając się arkhontes opisanym w Biblii stykamy się z osobami, które nadużywały posiadaną siłę, a nawet więcej działały wbrew jej dynamice. Próbowali utrzymać ją jako jednokierunkowe działanie, czyli uprzedmiotawiali otaczających ich ludzi. Nadużywali posiadaną władzę wpływu, posiadaną moc. Wyraźnie widzimy deprawacje przywództwa gdy zostaje oderwane od swojej natury. Gdy lider przestaje pamiętać o funkcjonalności posiadanej władzy zmierza prostą droga do deprawacji przywództwa.
Stary Testament prezentuje również ciekawą perspektywę przywództwa. Psalmy nader często stają się laudacją na temat władzy królewskiej ale odnoszonej przede wszystkim do Boga. Choć już trochę inaczej idee władzy i ludzkie przywództwo traktuje Samuel. Gdy naród zwraca się do niego z żądaniem króla, lidera. On wskazuje na Boga jako władcę króla, a ziemskiego władcę prezentuje w mało korzystnym świetle; „ (…) będzie zabierał waszych synów (…) będzie zabierał wasze córki (…) najlepsze Wasze pola i winnice i gaje oliwne zabierze i da swoim sługom. Z waszych plonów i winnic będzie ściągał dziesięcinę (…) najlepsze Wasze sługi i służebnice i najlepsze Wasze bydło i osły, zabierze (…)” Innymi słowo spustoszenie. W Stary testamencie mamy również dwugłos dotyczący przywództwa. Jak więc można to pogodzić. Mając w pamięci jedna z głównych zasad hermeneutyki, że Biblia „tłumaczy się sama” bez najmniejszej wątpliwości za najistotniejsze przesłanie całej Biblii możemy uznać nauczanie o tym, że Bóg jest Królem, królów i Panem panów. Jedynym władcą, przywódcą, liderem. Izajasz o tym mówi, Psalmista nader często o tym pisze, wskazuje na to Chrystus i mówią o tym Apostołowie. Oznacza, to że wszelka władza, moc, autorytet swój początek znajdują w NIM i są nam dane, a nie pochodzą z nicości. To jest nie tylko istotne dla uporządkowania myśli o przywództwie ale jeśli chcemy pamiętać, że posiada swoje funkcje to oznacza to również, że przed Jedynym i Prawdziwym Liderem niesiemy odpowiedzialność za nasz wpływ, który otrzymaliśmy go od Boga i przed nim odpowiadamy. I być może warto tu wskazać na trochę dla nas kłopotliwy tekst z Rzym 13 o wszelkiej władzy, która pochodzi od Boga. Przede wszystkim to kolejny fragment wskazujący na źródło przywództwa, źródło wszelkiego ludzkiego autorytetu, a po drugie wskazuje on na naszą odpowiedzialność za wpływ jaki wywieramy. Władza, jeśli deprawuje moc wpływu i wykorzystuje go wbrew naturze poniesie za to odpowiedzialność. Wykorzystując go wbrew naturze zapomina, że moc wpływu nie jest jednostronna i napotka odpowiedzialność tych nad którymi panuje. Jak oni zarządzają posiadaną mocą wpływu? Sięgając do Starego testamentu i przyglądając się kontekstom kulturowym i politycznym możemy zobaczyć jak odmienne było podejście Izraela. Tylko Izrael, choć chciał być jak inne ludy, wciąż wskazywał na nadrzędny autorytet, nadrzędna władzę i był nią bez wątpliwości Bóg Jahwe. Otaczające ich narody umocowywały królów, władców w pozycji nadrzędnej władzy i mocy. To były postaci z boską mocą i wszelką nadrzędną władzą. Kontekst nowotestamentowy aż tak bardzo się nie zmienia. Rzymskie imperium były zbudowane na autorytecie boskiego cezara. Wydaje się, że w ten sposób odkrywamy pierwszą zasadę biblijnego przywództwa, zasadę mocy wpływu.
Bóg jest nadrzędnym władcą i nadrzędnym autorytetem, posiadana przez nas moc wpływu pochodzi od niego. Choć nie sprawuje tej władzy bezpośrednio.
To wydaje się być kolejną biblijną zasadą wpływu. Bóg realizuje swój wpływ nie bezpośrednio ale pośrednio. Począwszy do chwili stworzenia, gdzie ludzi ustanawia rządzącymi nad tym wszystkim co było dobre, poprzez Psalmy gdzie czytam; „Czymże jest człowiek, że o nim pamiętasz (…) uczyniłeś go niewiele mniejszym od Boga, chwałą i dostojeństwem uwieńczyłeś go. Dałeś mu panowanie nad dziełami rąk swoich, wszystko złożyłeś pod stopy jego.” Skończywszy na Chrystusowym wołaniu o byciu solą i światłem ziemi. W ten oto sposób wracamy do naszej pierwszej myśli, że przywództwo będąc wpływem jest de facto umiejętnością gospodarowania, korzystania z posiadanej mocy, którą otrzymaliśmy od tego, który jest najwyższym władcą, jedynym liderem. Jest cechą wszystkich ludzi, każdy człowiek posiada moc wpływu, a nawet więcej Bóg powołał nas i wybrał abyśmy byli liderami, przywódcami. Innymi słowy brali na siebie odpowiedzialność za wpływ, który wywieramy.
Czytelniku ulicy prostej jeśli dotarłeś do tego miejsca to sporo informacji otrzymałeś, ale chciałem przekazać, że w naszym działaniu nie tyle co chcemy skupiać się na słowach ale na tym co znaczą w praktyce.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL