www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz maja 09, 2024 4:13 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 33  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 09, 2006 3:33 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 15, 2006 12:51 am
Posty: 23
Lokalizacja: z gór
Wypada czy nie, o nakrywaniu głowy na nabożeństwie jest szczegółowo napisane w Piśmie a o bikini nie ma nic!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 09, 2006 3:37 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
bosz napisał(a):
Mąż jest odbiciem chwały Boga, ale przecież nie przyćmiewa nią Boga!
Kobieta jest odbiciem chwały mężczyzny, analogicznie też nie przyćmiewa nią męża.
Piszesz, że kobieta chwałą przyćmiewa mężczyznę. Zrób to samo w analogii do mężczyzna-Bóg.
Widzę tu sprzeczność w Twoim wywodzie.

Drogi Boszu, sam wprowadzasz analogie, których nie ma w moim wywodzie, a potem widzisz sprzeczność. :)

Paweł nie zajmuje się przyćmiewaniem chwały Stwórcy przez chwałę stworzenia [męża], lecz mówi o tym, kto jest czyją głową (Chrystus-mąż-żona), potem o porządku chwały (Bóg-mąż-żona), a potem [wersety 8-10] koncentruje się na relacji mąż-żona i porządku chwały tych dwóch stworzeń. Fakt, że wygląd zewnętrzny jest chwałą kobiety [żony] [11:15], raczej nie podlega dyskusji. Myślę, że dlatego właśnie Paweł pisze o chwilowym przykryciu tej chwały oznaką uległości [11:10] wobec jej głowy, czyli męża [11:3] lub pozbawieniu się jej poprzez ogolenie głowy (kojarzone z oszpeceniem) [11:6]. Tak to rozumiem i w takim rozumieniu całość tego nauczania wydaje mi się spójna.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 09, 2006 3:53 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Sylka napisał(a):
A czy wolno kobiecie chodzic w bikini? Bo nie ma to jak siostra w bikini z nakrytą głową. (...)
A ja uważam, ze kobiecie nie wolno chodzic w bikini (...)
bosz- tak jak nie wypada kobiecie chodzic z gołą głową, tak samo nie wypada chodzic kobiecie w bikini. (...)

bosz napisał(a):
Wypada czy nie, o nakrywaniu głowy na nabożeństwie jest szczegółowo napisane w Piśmie a o bikini nie ma nic!

Boszu, ponieważ cały wątek dotyczy nabożeństwa, to mnie się wydaje, że Sylka chce uzyskać odpowiedź na pytanie, czy kobieta może chodzić w bikini do kościoła. :wink: :D

Paulos chyba był blisko z tą duchową wrażliwością... Sylko, jeśli chcesz, możesz pójść na nabożeństwo w bikini, ale pomnij na słowa apostoła:

"Baczcie jednak, aby ta wolność wasza nie stała się zgorszeniem dla słabych" [I Kor. 9:9] :D :lol: :wink:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 09, 2006 3:53 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 15, 2006 12:51 am
Posty: 23
Lokalizacja: z gór
Ciągnie mnie rodzinka na spacer, odpowiem jak wrócę. :wink:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 09, 2006 4:57 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2005 10:57 pm
Posty: 278
bosz napisał(a):
Wypada czy nie, o nakrywaniu głowy na nabożeństwie jest szczegółowo napisane w Piśmie a o bikini nie ma nic!


Hehe , to ja przyjdę na nabozenstwo u ciebie, bosz ,w bikini i z chustką na głowie ;)

_________________
www.sylkarayska.blogspot.com


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 09, 2006 4:59 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2005 10:57 pm
Posty: 278
Smoku, jak bedziesz na jakims wyjezdzie nad wodą, to przyjdę w bikini, z chustka na głowie ;)

_________________
www.sylkarayska.blogspot.com


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 09, 2006 5:54 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 15, 2006 12:51 am
Posty: 23
Lokalizacja: z gór
Smok Wawelski napisał(a):
Drogi Boszu, sam wprowadzasz analogie, których nie ma w moim wywodzie, a potem widzisz sprzeczność. :)


Sam podajesz przykład w.3-4 do mówieniu o doxa kobiety.

Cytuj:
Fakt, że wygląd zewnętrzny jest chwałą kobiety [żony] [11:15], raczej nie podlega dyskusji.


Ale podlega dyskusji to czy swą chwałą przyćmiewa mężczyzn.
W wielu kulturach mężczyżna był i jest uosobieniem piękna a nie kobieta.
Czy widzisz w piśmie potwierdzenie swego twierdzenia o tym, że kobieta ma większą chwałę jak mężczyzna? czy to tylko argumenty kulturowe?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 09, 2006 5:58 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 15, 2006 12:51 am
Posty: 23
Lokalizacja: z gór
sylka napisał(a):
Hehe , to ja przyjdę na nabozenstwo u ciebie, bosz ,w bikini i z chustką na głowie ;)


Na prowokacje nie odpowiadam :roll:

Wybacz, jest zbyt wiele świata w kościele, żeby mi było do śmiechu.

Bosz


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 09, 2006 7:55 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 13, 2005 9:37 pm
Posty: 25
Robson napisał(a):
Kaja, przecież powyżej Smok ręce wytłukł o klawiaturę żeby temat wyłuszczyć, a Ty nagle jak Filip z konopii z tym świeżym pytaniem.. :roll:


Wbrew pozorom tak nie jest ....chciałam zwrócic tylko uwagę, że był to zwyczj kulturowy.

Zresztą jak ktos ma ochotę zakładać chustkę to niech sobie zakłada.

A ciekawa jestem czy smok zdaje sobie z tego sprawę ,że czytają to ludzie mało obeznani ze Słowem i mogą wpaść w paranoję,że tak musi być.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 09, 2006 8:45 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Kaja napisał(a):
A ciekawa jestem czy smok zdaje sobie z tego sprawę ,że czytają to ludzie mało obeznani ze Słowem i mogą wpaść w paranoję,że tak musi być.

Ja mam nadzieję, że ludzie czytający ten wątek po prostu zaczynają od początku i chyba nie mają powodów wpadać w paranoję. Napisałem już kilka razy i mozolnie próbuję wykazać, że nie ma powodu do paranoi, że nikt nic nie musi i że temat jest jak każdy inny. Dobrze jest najpierw spróbowac zrozumieć sens tego przykazania i osadzić je w kontekście biblijnego nauczania o małżeństwie. Wtedy się okazuje, że to nie jest ani "zakon", ani "islam" ani żadna "paranoja".

Zauważyłem, że nadmiar emocji występuje w dwóch przypadkach: albo u zwolenników bezmyślnego przymusu, robiących z tego nakazu standard poprawności i jedynozbawczości, albo u sfeminizowanych bojowników o prawa kobiet w Kościele, podejrzewających Pawła (a właściwie Ducha Świętego) o męski szowinizm. Najczęściej ani jedni, ani drudzy nie zadają sobie trudu, żeby zgłębić temat, ale na wszelki wypadek ci pierwsi stosują twardy reżim bez związku z głębszym sensem tego gestu i bez względu na to, czy wynika on z autentycznej postawy serca żony wobec męża czy nie, a ci drudzy w imię "nowoczesności" i światowej wersji równouprawnienia szybciutko wrzucają ten niepoprawny politycznie "gorący kartofel" do worka z napisem "kontekst kulturowy".

Kaju, poczytaj moją korespondencję z Szelką (w tym wątku) od początku do końca i sama zobacz, czy znajdują się tam jakieś elementy grożące czytelnikom paranoją.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 09, 2006 9:10 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
bosz napisał(a):
Ale podlega dyskusji to czy swą chwałą przyćmiewa mężczyzn. W wielu kulturach mężczyżna był i jest uosobieniem piękna a nie kobieta. Czy widzisz w piśmie potwierdzenie swego twierdzenia o tym, że kobieta ma większą chwałę jak mężczyzna? czy to tylko argumenty kulturowe?

Mówimy o chwale związanej z wyglądem zewnętrznym (dlatego "doxa" dotyczy włosów, a golenie i strzyżenie - braku włosów). Przypuszczam, że dlatego apostołowie napominali niewiasty, żeby swoim największym atutem uczyniły to, co wewnętrzne, a nie m. in. trefienie włosów (znowu ta chwała!) [I Piotra 3:3-4] i żeby podczas nabożeństw występowały skromnie [I Tym. 2:9-10], nie strojąc się w np. w kunsztowne sploty włosów (znowu chwała?!). Gdyby to mężczyźni byli piękniejsi, to pewnie apostołowie kierowaliby te zalecenia do nich. :D

Trochę mi niezręcznie dyskutować o tym, która płeć jest piękna, a która brzydka, bo to mniej więcej tak, jakbym musiał dowodzić komuś, że Ziemia jest okrągła, a nie płaska. Nie wiem, jak u Ciebie, ale u mnie w kościele siostry są obiektywnie ładniejsze od braci.

Aniołowie zwrócili uwagę na córki ludzkie, bo były piękne [I Mojż. 6:2], a synowie ludzcy rozkoszują się kobietami [Kazn. 2:8]. Mam nadzieję, że to cię przekona.

Twój skonfundowany nieco,

Smok

P.S.

Żeby nie było wątpliwości - nie mam nic przeciwko damskiej biżuterii, fryzjerowi i kosmetykom. Piszę, bo jeszcze ktoś mnie znowu posądzi o jakąś "paranoję". :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 09, 2006 9:50 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2005 10:57 pm
Posty: 278
bosz napisał(a):
sylka napisał(a):
Hehe , to ja przyjdę na nabozenstwo u ciebie, bosz ,w bikini i z chustką na głowie ;)


Na prowokacje nie odpowiadam :roll:

Wybacz, jest zbyt wiele świata w kościele, żeby mi było do śmiechu.

Bosz


Kolejny smętny chrzescijanin....

_________________
www.sylkarayska.blogspot.com


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 09, 2006 9:52 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 15, 2006 12:51 am
Posty: 23
Lokalizacja: z gór
Smok Wawelski napisał(a):
Gdyby to mężczyźni byli piękniejsi, to pewnie apostołowie kierowaliby te zalecenia do nich. :D


Myślę, że chodzi raczej o pożądliwość.

Cytuj:
Nie wiem, jak u Ciebie, ale u mnie w kościele siostry są obiektywnie ładniejsze od braci.


U nas chyba nie jest tak źle. :wink:

Cytuj:
Aniołowie zwrócili uwagę na córki ludzkie, bo były piękne [I Mojż. 6:2], a synowie ludzcy rozkoszują się kobietami [Kazn. 2:8]. Mam nadzieję, że to cię przekona.


a kobiety rozkoszują się mężczyznami

Cytuj:

Żeby nie było wątpliwości - nie mam nic przeciwko damskiej biżuterii, fryzjerowi i kosmetykom. Piszę, bo jeszcze ktoś mnie znowu posądzi o jakąś "paranoję". :roll:


ap. Piotr miał coś przeciwko biżuterii i nie był paranoikiem (1Piotra 3,3)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 09, 2006 9:58 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2005 10:57 pm
Posty: 278
Kaja napisał(a):
Wbrew pozorom tak nie jest ....chciałam zwrócic tylko uwagę, że był to zwyczj kulturowy.


Oczywiscei, ze to był zwyczaj KULTUROWY, i w tamtejszej kulturze był doskonale rozumiany.
Natomiast mnie osobiscie smieszy to jak chrzescijanie robią z tego nowy zakon. Jest to karkołomny dziwoląg ( przykladem jest itur, ktora raz chustke zaklada, raz nie i nie wie w sumie po co to ...)

Jesli już kobieta zakłada chustkę to powinna ją nosic od rana do wieczora, szczegolnie nie pokazywać się przed męskim wzrokiem ze swoimi wlosami.
Tak samo nie powinna nosic bikini - a co za tym idzie kąpac sie w jeziorach i morzach w męskiej obecnosci.

Jeśli ktos chociż trochę zna kulturę ludów semickich , to sprawa nakrywanie glowy przez kobiety nie bedzie dla niego zadnym problemem.

A jak nadal tego nie ropzumie to niech zafunduje sobie wyczieczkę do Afganistanu, Pakistanu, Indii, Iranu, Arabii Saudyjskiej itp.

A co do europejskich kobiet to zalecałabym, zeby na plazy nie latały topless- z chustką dałabym spokój ;)

Chociaż Indiankom z amazońskiej puszczy nie glosiłabym z mety , ze mają przestać biegać topless ;) Może sama bym z nimi tak biegała ;)

_________________
www.sylkarayska.blogspot.com


Ostatnio edytowano N kwi 09, 2006 10:00 pm przez sylka, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 09, 2006 10:00 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 15, 2006 12:51 am
Posty: 23
Lokalizacja: z gór
sylka napisał(a):

Kolejny smętny chrzescijanin....


Nie myl radości z frywolnością. W niej nie ma Ducha.
A zasmucić Go łatwiej niż się ludziom wydaje.

Rz.14,17


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 33  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL