www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz maja 09, 2024 10:46 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 03, 2009 8:54 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 30, 2009 9:09 am
Posty: 48
ppajda napisał(a):
Puritan napisał(a):
ppajda napisał(a):
Wtedy tez nie dziwi adekwatna tresc w anglojezycznej wikipedii (http://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Washer)

Cytuj:
Washer's sermons tend to have a particular focus on the Gospel and the doctrine of Assurance of salvation, and he frequently speaks out against evangelistic practices such as Altar calls, the Sinner's prayer, and church growth. Washer has cited Jonathan Edwards, George Whitefield, Charles Spurgeon, Leonard Ravenhill, and A.W. Tozer, among others, as an influence.

Z której wynika?


Poza tym nie dziwi podanie Washera razem z nazwiskami jak Whitefield, Spurgeon i Tozer, poniewaz oni byli kalwinistami.

Washer cytował m.in. Tozera i Ravenhilla, Wesleya którzy nie byli kalwinistami.
Jak widać Washer nie jest ograniczony tylko do kalwinistycznych nauczycieli, i pozytywnie potrafi się wypowiedzieć nawet o takich kaznodziejach o odmiennych poglądach teologicznych jak David Wilkerson. W odróżnieniu do niektórych arminian na tym forum, którzy kalwinistów mają prawie za heretyków.

_________________
http://purytanin.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 03, 2009 8:58 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
Puritan napisał(a):
Spurgeon przestał palić od razu gdy zobaczył reklamę cygar ze swoim nazwiskiem. A więc nie był zniewolony przez tytoń.


Czy to sprawdzona informacja? Z ciekawosci pytam...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 03, 2009 9:02 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
ppajda napisał(a):
Poza tym nie dziwi podanie Washera razem z nazwiskami jak Whitefield, Spurgeon i Tozer, poniewaz oni byli kalwinistami.


Ze co?? Tozer tez?? Tez go nie mozna czytac?? :shock:
Bardzo cenie Tozera i nie przewiduje zmiany nastawienia.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 03, 2009 9:06 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 30, 2009 9:09 am
Posty: 48
Smok Wawelski napisał(a):
Puritan napisał(a):
Kalwin wierzył, że Staro-Testamentowe prawo karania śmiercią za takie przestępstwa jest dalej aktualne.

Czy wobec tego Kalwin wierzył ewangelicznie? W którym miejscu Ewangelia nakazuje mordować tych, którzy się z nami nie zgadzają?

Ja uważam, że państwo nie powinno wykonywać wyroku śmierci za głoszone herezje. Kalwin uważał inaczej, ale nie jest to powód, żeby nazywać go mordercą. Kara śmierci nie została zniesiona przez Nowy Testament i za pewne przestępstwa może być według mnie stosowana.

Poza tym, nie czytałem Kalwina, nie ma jego dzieł w języku polskim, więc nie ma o czym rozmawiać.

_________________
http://purytanin.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 03, 2009 9:09 pm 
Puritan napisał(a):
Jak ma ktoś jakieś merytoryczne pytania/wnioski co do Washera, to chętnie się ustosunkuję. A jak nie, to spox, ale ja do tekstów: "Washer jest pyszny i maniak seksualny" ustosunkowywać się nie będę, bo po prostu szkoda mi czasu na taką gadaninę.

Jak dla Ciebie konkretne cytaty z jego kazania nie są merytoryczne to ja z kolei nie będę się do tego ustosunkowywać bo szkoda mi czasu na Twoją gadaninę.

Puritan napisał(a):
Była wyraźna sugestia ze stosem, na co odpowiedziałem uśmiechem politowania, bowiem Kalwin nikogo nie spalił.

Godne politowania to jest to Twoje zaprzeczanie faktom. Pozwój więc że się uśmiechnę :) I chyba też podziękuję za dyskusję. Twoje teksty zaczynają być trochę poniżej mojego poziomu.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 03, 2009 9:09 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 30, 2009 9:09 am
Posty: 48
itur napisał(a):
Puritan napisał(a):
Spurgeon przestał palić od razu gdy zobaczył reklamę cygar ze swoim nazwiskiem. A więc nie był zniewolony przez tytoń.


Czy to sprawdzona informacja? Z ciekawosci pytam...

Tutaj jest tekst wypowiedzi Spurgeona na ten temat: http://forum.protestanci.info/viewtopic.php?t=1761

_________________
http://purytanin.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 03, 2009 9:20 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 30, 2009 9:09 am
Posty: 48
itur napisał(a):
ppajda napisał(a):
Poza tym nie dziwi podanie Washera razem z nazwiskami jak Whitefield, Spurgeon i Tozer, poniewaz oni byli kalwinistami.


Ze co?? Tozer tez?? Tez go nie mozna czytac?? :shock:
Bardzo cenie Tozera i nie przewiduje zmiany nastawienia.

Tozer nie był kalwinistą. Przeczytałem jego książkę "Poznanie Świętego" i nawet spodobała mi się, ale później dowiedziałęm się, że Tozer uprawiał coś w rodzaju mistycyzmu i chwalił katolickiego księdza Molinosa, więc Tozera bym odradzał.

_________________
http://purytanin.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 03, 2009 9:26 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
Serio??? Nie no... zalamka... Ale trudno wyczuc w jego pisaniu mistyczna dziwacznosc, przynajmniej ja nic nie zauwazylam. Pisal swietne artykuly obnazajace kiespki stan Kosciola. I za to go cenie :wink:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 03, 2009 10:01 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Puritan napisał(a):
Ja uważam, że państwo nie powinno wykonywać wyroku śmierci za głoszone herezje. Kalwin uważał inaczej, ale nie jest to powód, żeby nazywać go mordercą. Kara śmierci nie została zniesiona przez Nowy Testament i za pewne przestępstwa może być według mnie stosowana.

Kalwin popełnił coś, co się nazywa "mordem procesowym". Już samo pragnienie zamordowania Serweta było grzechem, a cóż dopiero doprowadzenie do tej tragedii i to w imię Ewangelii. Kalwin nie żył w Izraelu pod Starym Przymierzem - gdyby żył, musiałby zabijać za wiele innych rzeczy - choć i tak ma pewne "zasługi" na tym polu. To, że Kalwin tego nie rozumiał i "uważał inaczej", że zwalnia go z odpowiedzialności za morderstwo. A jeśli Ty chcesz stosować karę śmierci, to musisz stosować całe Prawo Mojżeszowe w jego sferze jurysdykcyjnej, w tym zabijać heretyków, cudzołożników i innych grzeszników. Bo na jakiej podstawie stosujesz jedne przepisy kodeksu Prawa, a innych nie?

puritan napisał(a):
Poza tym, nie czytałem Kalwina, nie ma jego dzieł w języku polskim, więc nie ma o czym rozmawiać.

Owszem, jest o czym rozmawiać i w tym momencie chodzi o dzieła Kalwina, których się dopuścił, a nie te, które napisał.

"Powrót Kalwina do Genewy był tryumfem. Uważany za "męża opatrznościowego" i sam o tym przekonany, Kalwin (jako naczelny pastor, a od 1555 przewodniczący Konsystorza) zaczął energiczną działalność organizatorską, z poparciem całej rady miejskiej. W przekonaniu Kalwina całe życie chrześcijanina miało być podporządkowane religii. W tym duchu zmieniał prawa Genewy, czyniąc z niej teokratyczną "republikę chrześcijańską", w której (przynajmniej w teorii) panowała równość wszystkich wiernych. Okazał się przy tym zdolnym administratorem i dyplomatą, organizując m.in. pomoc społeczną i podpisując traktaty z innymi państwami.

Od 1542 do 1546 stracono 58 osób, a 78 skazano na wygnanie. Wśród skazanych na śmierć były tzw. "czarownice z Peney" - 34 kobiety oskarżone o roznoszenie zarazy – dżumy za pomocą maści rozsmarowywanej na odrzwiach i klamkach oraz za pomocą czarów. Winowajcy przyznali się do rozprzestrzeniania zarazy i zostali straceni."


http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Kalwin


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 03, 2009 10:11 pm 
itur napisał(a):
ppajda napisał(a):
Poza tym nie dziwi podanie Washera razem z nazwiskami jak Whitefield, Spurgeon i Tozer, poniewaz oni byli kalwinistami.


Ze co?? Tozer tez?? Tez go nie mozna czytac?? :shock:
Bardzo cenie Tozera i nie przewiduje zmiany nastawienia.

Przepraszam, chyba sie pomylilem. Wyglada na to, ze Tozer nie byl "pieciopunktowym" kalwinista. Mozna odniesc wrazenie, ze stal gdzies "pomiedzy frontami" arminianizmu i kalwinizmu: http://johnharmstrong.typepad.com/john_ ... zer-a.html


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 03, 2009 10:35 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Puritan napisał(a):
Cytuj:
a jakie przestępstwa Servet popełnił ?

Głosił potępiające nauki, że Jezus nie jest Bogiem. Kalwin wierzył, że Staro-Testamentowe prawo karania śmiercią za takie przestępstwa jest dalej aktualne.

a od kiedy możemy usprawiedliwiać czyny osób postępujących wbrew NT ?

Puritan napisał(a):
Cytuj:
b]czy uważasz że pozbawienie człowieka życia, w jakikolwiek sposób to coś zabawnego ?[/b] Jeśli nie to dlaczego się śmiejesz ?

Czy potrafisz odróżnić uśmiech od śmiania się?
Była wyraźna sugestia ze stosem, na co odpowiedziałem uśmiechem politowania, bowiem Kalwin nikogo nie spalił.

podobnie bronili sie w Norymberdze po wojnie, ten sam argument

mniejsza o to jak ktoś umarł, faktem jest że przez Kalwina poniósł śmierć człowiek niewinny, i było to morderstwo. Bóg go osądzi. Jednakże czy dobre drzewo może rodzić złe owoce ?

A i jeszcze co do ST i prawa, to pokaż mi to prawo które kazało karać za inne poglądy. Bo z tego co ja sobie przypominam, karane było namawianie kogoś do odstępstwa od JHWH, a nie że ktoś coś inaczej doktrynalnie uważał, znasz taki przykład ze ST ?

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 03, 2009 10:55 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 30, 2009 9:09 am
Posty: 48
Cytuj:
A i jeszcze co do ST i prawa, to pokaż mi to prawo które kazało karać za inne poglądy. Bo z tego co ja sobie przypominam, karane było namawianie kogoś do odstępstwa od JHWH, a nie że ktoś coś inaczej doktrynalnie uważał, znasz taki przykład ze ST ?

Servetus namawiał do odstępstwa od JHWH.

A tak w ogóle, to nie rób offtopu, jeśli byś mógł.

_________________
http://purytanin.wordpress.com/


Ostatnio edytowano Wt lis 03, 2009 10:59 pm przez Puritan, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 03, 2009 10:58 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 30, 2009 9:09 am
Posty: 48
Cytuj:
mniejsza o to jak ktoś umarł, faktem jest że przez Kalwina poniósł śmierć człowiek niewinny, i było to morderstwo. Bóg go osądzi. Jednakże czy dobre drzewo może rodzić złe owoce ?

Jeśli Servetus był niewinny, to masz poważny problem.
Proponuję się doedukować i nie szerzyć nieprawdziwych informacji.

_________________
http://purytanin.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 04, 2009 1:51 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Puritan napisał(a):
Cytuj:
mniejsza o to jak ktoś umarł, faktem jest że przez Kalwina poniósł śmierć człowiek niewinny, i było to morderstwo. Bóg go osądzi. Jednakże czy dobre drzewo może rodzić złe owoce ?

Jeśli Servetus był niewinny, to masz poważny problem.
Proponuję się doedukować i nie szerzyć nieprawdziwych informacji.

kolego wyedukowany, zapytałem cię jakie przestępstwa popełnił Servet. Wymieniłeś tylko jedno domniemane przestępstwo, inne poglądy, których nie chciał sie wyprzeć. NT mówi co należy z taką osoba uczynić, napewno nie jest to morderstwo. Servetowi zarzucano jedno i pod tym jednym zarzutem został skazany na śmie, jeśli ty tego nie wiesz i nie wiesz co NT mówi o podejściu do takich osób to musisz się doedukować. Wiec nie zamydlaj tematu wycieczkami personalnymi tylko pisz na temat i odpowiadaj na pytania, jeśłi ktoś cię grzecznie pyta, na tym polega dyskusja. Jednak jak widzę trollujesz na kolejnym forum, trollowałeś na FB, na FE, FP, trollujesz i tutaj. A juz myślałem, że czegoś sie nauczyłeś.

I pytanie jaki mam problem skoro uważam że Servet na śmierć nie zasłużył ? Co dla ciebie jest ważniejsze ? twój fundamentalizm, czy NT ?

i jeszcze jedno co nieprawdziwego powiedziałem?

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 04, 2009 7:35 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
Kalwin popełnił coś, co się nazywa "mordem procesowym". Już samo pragnienie zamordowania Serweta było grzechem, a cóż dopiero doprowadzenie do tej tragedii i to w imię Ewangelii. Kalwin nie żył w Izraelu pod Starym Przymierzem - gdyby żył, musiałby zabijać za wiele innych rzeczy - choć i tak ma pewne "zasługi" na tym polu.



Kalwin był także załozycielem ruchu talibów w chrześcijaństwie. Absolutnej dominacji sfery religijnej nad sferą publiczną (świecką, polityczną). Tajna policja, konsystorz, liczne regulacje co wolno a czego nie wolno, "patrole obywatelskie", no i wyroki śmierci o których pisałeś.
Przerażające. Dziś natomiast kościół ewangelicko-reformowany jest chyba jednym z bardziej liberalnych kościołów chrześcijańskich.

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL