www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So maja 18, 2024 2:45 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: re
PostNapisane: Wt sie 25, 2009 10:45 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Z przymierza Abrahamowego wynika, że aby w nie wejść, należy być obrzezanym, bo to jest znakiem przymierza [I Mojż. 17:7-14] Obrzezanie ma zostać wykonane ósmego dnia po narodzeniu dziecka. Z Biblijnego punktu widzenia jeśli ktoś chce wejść do narodu wybranego według ciała, powinien mieć obrzezane ciało, a jeśli chce wejść do ludu Bożego, powinien mieć obrzezane serce. Przestrzeganie przykazań skierowanych do narodu wybranego według ciała obowiązuje naród wybrany według ciała. Przestrzeganie przykazań skierowanych do wszystkich obowiązuje wszystkich.

Zanim pojawił się ruch mesjanistyczny, Żydzi nawracający się na chrześcijaństwo byli zmuszani lub zachęcani do wyrzekania się swej narodowej tożsamości w ramach "teologii zastępstwa" - ponieważ Kościół rzekomo zastąpił Izrael w ramach planu zbawienia i ponieważ Kościół rzekomo stał się "nowym Izraelem", żaden z nich się nie obrzezywał. Po prostu stawali się członkami ludu Bożego nie dziedzicząc obietnic skierowanych do potomków Abrahama według ciała, którzy należą równocześnie do ludu Bożego.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: re
PostNapisane: Wt sie 25, 2009 11:03 am 
ppajda napisał(a):
Nie jestem pewien, czy wlasciwie zrozumialem. Zalózmy, ze nawraca sie Izraelita wedlug ciala i powierza swoje zycie Jezusowi: jest zbawiony, gdyz oczyszczony przelana na krzyzu krwia Jezusa Chrystusa.

Zalózmy, ze byl on przed nawróceniem np. przecietnym, sekularnym, nieortodoksyjnym zydem. Jesli wtedy postanowi, ze nie chce sie obrzezac, nie chce przestrzegac sabatu oraz swiat zydowskich, jak i nie chce przestrzegac przepisów starotestamentowych dotyczacych pozywienia, bo wydaje mu sie to zbyteczne i zbyt skomplikowane: moze to zrobic, jest w tym wolny, tak? Czy tez lamie przykazanie Boze, ze nie chce praktykowac ww nakazów/zakazów?

Smok Wawelski napisał(a):
(...) Przestrzeganie przykazań skierowanych do narodu wybranego według ciała obowiązuje naród wybrany według ciała. Przestrzeganie przykazań skierowanych do wszystkich obowiązuje wszystkich. (...)

Wnioskuje, ze w podanym przeze mnie przykladzie nawrócony zyd zyje w grzechu (swiadomie, czy nie, to juz jak mniemam inna kwestia...) nie przestrzegajac m.in. starotestamentowego przykazania obrzezki cielesnej, swiecenia sabatu/soboty i swiat zydowskich, jak i przepisów starotestamentowych dotyczacych pozywienia, poniewaz jest nieposluszny przykazaniom które go jako zyda - czlonka narodu wybranego wedlug ciala - obowiazuja.

Wlasciwie Cie zrozumialem?


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: re
PostNapisane: Wt sie 25, 2009 2:43 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 21, 2005 2:43 pm
Posty: 367
o ile dobrze zrozumialem Żyd musi zyc pod dwoma przymierzami?
Zachowywanie obyczajów praojców a pozostawanie pod dwoma przymierzami to dwie rozne sprawy.
No , bo czym innym jest wstapienie do ekklesii i brak zmiany zydowskiego sposobu zycia (nie jest to wymagane) a czym innym przestrzeganie zwyczajow z przymusu (za co Ks.Kaplanska opisywala sankcje w postaci nagrody lub przeklenstwa).
A wiec Zyd, ktory jest pod starym przymierzem nie musi sie nawracac do Mesjasza,Nie jest to wymagane, aby otrzymac blogoslawienstwa Tysiacletniego Krolestwa.
No chyba, ze nie jest w stanie wypelnic warunkow Przymierza, dlatego Bog dał nowe.

„[Paweł] przyszedł do Derbe i do Listry. A był tam uczeń pewien imieniem Tymoteusz, syn Żydówki, która uwierzyła, i ojca Greka. (...) Paweł chciał go wziąć ze sobą w drogę i obrzezał go ze względu na Żydów, którzy byli w tamtych stronach; wszyscy bowiem wiedzieli, że jego ojciec był Grekiem."

wydaje sie, ze Pawel obrzezal Tymoteusza ze wzgledu na Zydow, aby nie robic przeszkod dla gloszenia Dobrej Nowiny a nie ze wzgledu na wymog przestrzegania obrzezki przez Tymoteusza.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: re
PostNapisane: Wt sie 25, 2009 2:46 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
ppajda napisał(a):
Wnioskuje, ze w podanym przeze mnie przykladzie nawrócony zyd zyje w grzechu (swiadomie, czy nie, to juz jak mniemam inna kwestia...) nie przestrzegajac m.in. starotestamentowego przykazania obrzezki cielesnej, swiecenia sabatu/soboty i swiat zydowskich, jak i przepisów starotestamentowych dotyczacych pozywienia, poniewaz jest nieposluszny przykazaniom które go jako zyda - czlonka narodu wybranego wedlug ciala - obowiazuja.

Uważam, że jeśli się już obrzezał, to obowiązują go przykazania dla obrzezanych, które są ustawą wieczną. Interpretacja tych przykazań to inna kwestia, która wynika z ich wypełnienia w Mesjaszu. Sposób ich obchodzenia jest również inną kwestią, ponieważ doskonała ofiara została złożona, świątyni fizycznej już nie ma, a kapłaństwo się zmieniło. Słowa "ustawa wieczna" wypowiedziane przy okazji niektórych przykazań rozumiem dosłownie, bo nie mam powodu rozumieć ich inaczej.

Najwyraźniej tak samo rozumieli to apostołowie, którzy po swoim odrodzeniu obchodzili święta żydowskie i żyli według Prawa Mojżeszowego zinterpretowanego przez Mesjasza. Tak czytamy w Dziejach Apostolskich i takie świadectwo wydają o nich współcześni im wierzący pochodzący z pogan. Myślę, że przydatne są tutaj słowa samego Pawła:

"To jednak wyznaję przed tobą, że służę ojczystemu Bogu zgodnie z tą drogą, którą oni nazywają sektą, wierząc we wszystko, co jest napisane w zakonie i u proroków, pokładając w Bogu nadzieję, która również im samym przyświeca, że nastąpi zmartwychwstanie sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Przy tym sam usilnie staram się o to, abym wobec Boga i ludzi miał zawsze czyste sumienie. Po wielu zaś latach przybyłem, aby narodowi memu przynieść jałmużny i złożyć ofiary, przy czym natknęli się na mnie w świątyni, gdy zostałem oczyszczony, bez tłumu i zgiełku, pewni Żydzi z Azji, którzy powinni by tu być przed tobą i oskarżać, jeżeli mają coś przeciwko mnie" [Dz. Ap. 24:14-19]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 25, 2009 3:01 pm 
Hm, może to coś wniesie do dyskusji:
1 Kor. 7:18-20
Był ktoś w chwili powołania obrzezany? Niech nie ukrywa obrzezania. Był ktoś w chwili powołania nieobrzezany? Niech się nie obrzezuje. Obrzezanie nie ma żadnego znaczenia i nieobrzezanie nie ma żadnego znaczenia, ale tylko przestrzeganie przykazań Bożych. Niech każdy pozostanie w tym stanie, w jakim został powołany.

Tylko czy Paweł mówi tutaj o obrzezaniu/nieobrzezaniu czy też o byciu Żydem/poganinem?


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: re
PostNapisane: Wt sie 25, 2009 3:41 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
tomasz napisał(a):
o ile dobrze zrozumialem Żyd musi zyc pod dwoma przymierzami?

Nowe Przymierze zostało ustanowione w miejsce Przymierza Mojżeszowego, ale ani przymierze Abrahamowe, ani przymierze Dawidowe nie zostały nigdy anulowane ani zerwane. Obietnice wypływające z jednego i drugiego dotyczą przyszłości w Erze Mesjańskiej i w wieczności. Jeśli potrafisz wskazać fragment Pism anulujący obydwa te przymierza, to będzie pole do dyskusji na ten temat.

tomasz napisał(a):
Zachowywanie obyczajów praojców a pozostawanie pod dwoma przymierzami to dwie rozne sprawy.

Co to znaczy według Ciebie "pozostawanie pod dwoma przymierzami"? Przecież my sami jesteśmy dziećmi Abrahama przez wiarę i dziedzicami obietnicy [Gal. 3:29]. Odrodzeni Żydzi są dziećmi Abrahama według ciała i przez wiarę, a także dziedzicami obietnic złożonych Abrahamowi, a dotyczących jego potomków według ciała. Pan Jezus te obietnice potwierdził, a nie odwołał [Mat. 19:28]. Mówią o nich prorocy i one się jeszcze wypełnią. Treść przymierza z Abrahamem jest następująca:

"A gdy Abram miał dziewięćdziesiąt dziewięć lat, ukazał się Pan Abramowi i rzekł do niego: Jam jest Bóg Wszechmogący, trwaj w społeczności ze mną i bądź doskonały! Ustanowię bowiem przymierze między mną a tobą i dam ci bardzo liczne potomstwo. Wtedy Abram padł na oblicze swoje, a Bóg tak do niego mówił:

Oto przymierze moje z tobą jest takie: Staniesz się ojcem wielu narodów. Nie będziesz już odtąd nazywał się Abram, lecz imię twoje będzie Abraham, gdyż ustanowiłem cię ojcem mnóstwa narodów. Rozmnożę więc ciebie nad miarę i wywiodę z ciebie narody, i królowie pochodzić będą od ciebie. I ustanowię przymierze moje między mną a tobą i potomkami twoimi po tobie według pokoleń ich jako przymierze wieczne, abym był Bogiem twoim i potomstwa twego po tobie. Ziemię, na której przebywasz jako przychodzień, całą ziemię kanaanejską dam tobie i potomstwu twemu po tobie na wieczne posiadanie i będę Bogiem ich. Nadto rzekł Bóg do Abrahama: Ty zaś, a po tobie wszystkie pokolenia, dochowujcie przymierza mego. A to jest przymierze moje, przymierze między mną a wami i potomstwem twoim po tobie, którego macie dochować: obrzezany zostanie u was każdy mężczyzna. Obrzeżecie mianowicie ciało napletka waszego i będzie to znakiem przymierza między mną a wami. Każde wasze dziecię płci męskiej, po wszystkie pokolenia, gdy będzie miało osiem dni, ma być obrzezane; podobnie też wszystkie inne dzieci, zarówno urodzone w domu jak i nabyte za pieniądze od jakiegokolwiek cudzoziemca, który nie jest z potomstwa twego, obrzezany ma być; zarówno urodzony w domu twoim jak i nabyty przez ciebie za pieniądze. I będzie przymierze moje na ciele waszym jako przymierze wieczne" [I Mojż. 17:1-13]


Jak rozumiesz określenia "wieczne", "każdy", "po wszystkie pokolenia"? Ja rozumiem je dosłownie. Pokaż mi, że nie powinienem, to może zmienię zdanie. Przymierze Abrahamowe (podobnie jak Dawidowe) jest bezwarunkowe i nie mogło zostać zerwane.

tomasz napisał(a):
No, bo czym innym jest wstapienie do ekklesii i brak zmiany zydowskiego sposobu zycia (nie jest to wymagane) a czym innym przestrzeganie zwyczajow z przymusu (za co Ks.Kaplanska opisywala sankcje w postaci nagrody lub przeklenstwa).

Każde przykazanie jest zachowywane "z przymusu", jeśli nie jest przestrzegane z miłości do Boga - my, którzy pochodzimy z pogan nie różnimy się tutaj od wierzących pochodzących z Żydów. Zwyczaje tradycyjne podawane przez ludzi to nie jest to samo, co przykazania podane w Biblii. Apostoł Paweł publicznie pokazał w Jerozolimie, że przestrzega przykazań Mojżesza, żeby uciąć nieprawdziwe pogłoski, że nie przestrzega [Dz. Ap. 21:17-28]. Czy Ty przestrzegasz przykazań skierowanych do Ciebie z przymusu?

tomasz napisał(a):
A wiec Zyd, ktory jest pod starym przymierzem nie musi sie nawracac do Mesjasza, Nie jest to wymagane, aby otrzymac blogoslawienstwa Tysiacletniego Krolestwa. No chyba, ze nie jest w stanie wypelnic warunkow Przymierza, dlatego Bog dał nowe.

Tomaszu, z całym szacunkiem, ale to jest jakaś KOMPLETNA BZDURA. Nie wiem, skąd to wziąłeś, bo ja czegoś takiego nie napisałem. Po pierwsze, Stare Przymierze zostało zerwane przez Izraelitów jeszcze przed proroctwem Jeremiasza zapowiadającym Nowe Przymierze [Jer. 31:31-34]. Po drugie, Nowe Przymierze miało zostać zawarte z domem Izraela i domem Judy (zawarła je wierna resztka, a kiedyś wejdzie w nie cały naród). Więc nie ma Żydów będących pod Starym Przymierzem. Po drugie, nie można wejść w Nowe Przymierze nie mając obrzezanego serca [Kol. 2:11 i inne]. Po trzecie, błogosławieństwa Tysiącletniego Królestwa są obiecane wyłącznie ludziom odrodzonym - po prostu nie dla wszystkich są identyczne. Izrael ma w tej sprawie "osobny program autorski" Pana Boga i osobne obietnice, o ile się nawróci i wejdzie w Nowe Przymierze.

tomasz napisał(a):
„[Paweł] przyszedł do Derbe i do Listry. A był tam uczeń pewien imieniem Tymoteusz, syn Żydówki, która uwierzyła, i ojca Greka. (...) Paweł chciał go wziąć ze sobą w drogę i obrzezał go ze względu na Żydów, którzy byli w tamtych stronach; wszyscy bowiem wiedzieli, że jego ojciec był Grekiem."

wydaje sie, ze Pawel obrzezal Tymoteusza ze wzgledu na Zydow, aby nie robic przeszkod dla gloszenia Dobrej Nowiny a nie ze wzgledu na wymog przestrzegania obrzezki przez Tymoteusza.

Jedna uwaga: Z punktu widzenia Biblii Tymoteusz nie był Żydem, bo miał ojca Greka. Zauważ, że wszystkie biblijne genealogie to spis ojców i ich synów. Według tradycji, która narodziła się prawdopodobnie w czasach Ezdrasza Żydem jest ten, kto ma matkę Żydówkę. Paweł obrzezał Tymoteusza ze względu na tradycję, żeby nie robić przeszkód dla głoszenia Ewangelii. Tymoteuszowi to w niczym nie zaszkodziło, ale nie było dla niego biblijnym wymogiem. Gdyby jego ojciec był Żydem, byłby zapewne obrzezany już od dziecka.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: re
PostNapisane: Wt sie 25, 2009 3:51 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 21, 2005 2:43 pm
Posty: 367
Cytuj:
Słowa "ustawa wieczna" wypowiedziane przy okazji niektórych przykazań rozumiem dosłownie, bo nie mam powodu rozumieć ich inaczej.


słowo "wieczny" nie musi oznaczać trwający na zawsze.
Może oznaczać też trwający do czasu spełnienia swojej roli.
W 1 Sm 1.22 miał on pozostac w swiatyni na wieki, a byl do konca zycia.
Czy z przymierzem Mojzesza nie jest podobnie, takze dla Zydów?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 25, 2009 4:07 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Elendil napisał(a):
Tylko czy Paweł mówi tutaj o obrzezaniu/nieobrzezaniu czy też o byciu Żydem/poganinem?

Należałoby umieścić cytowany fragment w kontekście i zacząć od wersetu wcześniej:

"Poza tym, niech każdy żyje tak, jak mu wyznaczył Pan, w takim stanie, w jakim powołał go Bóg; tak też zarządzam we wszystkich zborach. Był ktoś w chwili powołania obrzezany? Niech nie ukrywa obrzezania. Był ktoś w chwili powołania nieobrzezany? Niech się nie obrzezuje. Obrzezanie nie ma żadnego znaczenia i nieobrzezanie nie ma żadnego znaczenia, ale tylko przestrzeganie przykazań Bożych"

Chodzi o to, żeby nie udawać kogoś, kim się nie jest. Żyd nie powinien udawać poganina, a poganin nie powinien udawać Żyda. W interlinii czytamy, że jeśli ktoś się nawrócił jako obrzezany, to nie powinien "sobie naciągać", a jeśli był nieobrzezany, to niech się nie obrzezuje. Żydzi i poganie mają żyć razem w Kościele i traktować siebie nawzajem z szacunkiem i miłością, a nie z poczuciem wyższości albo kompleksem niższości. Niech każdy się zajmie przestrzeganiem przykazań, zamiast patrzeć na zewnętrzne różnice. Podobnie zresztą niewolnicy i wolni, którzy są braćmi w Chrystusie i nie powinni wykorzystywać różnicy statusu społecznego [Ef. 6:5-9]. Nie należy pokładać ufności w ciele [Flp. 3:2-3], choć pożytek z obrzezania jest wielki pod każdym względem [Rzym. 3:1-2].


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: re
PostNapisane: Wt sie 25, 2009 4:22 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
tomasz napisał(a):
Cytuj:
Słowa "ustawa wieczna" wypowiedziane przy okazji niektórych przykazań rozumiem dosłownie, bo nie mam powodu rozumieć ich inaczej.

słowo "wieczny" nie musi oznaczać trwający na zawsze.
Może oznaczać też trwający do czasu spełnienia swojej roli.
W 1 Sm 1.22 miał on pozostac w swiatyni na wieki, a byl do konca zycia.

Po pierwsze, zwyczajowe określenie "na wieki" nie jest identyczne z określeniem "wieczny" w każdym kontekście. Po drugie, jeśli dana ustawa jest wieczna dla wszystkich pokoleń synów izraelskich, to brzmi dosyć konkretnie. A takich ustaw jest całkiem sporo. Wreszcie po trzecie, I Sam. 1:22 mówi o człowieku [Samuelu], który miał pozostać w pewnym miejscu na zawsze. A nie o jakiejś wiecznej ustawie lub wiecznym przymierzu, których wieczność określił sam Bóg. Różnica jest dostrzegalna nawet intuicyjnie dla większości czytelników takiego tekstu. Możemy się zgodzić, że jeśli chodzi o przykazania, to nawet najmniejsza kreska Tory nie przeminie, dopóki nie przeminie niebo i ziemia [Mat. 5:17-19]? Bo tutaj jestem gotów się zgodzić, że określenia "ustawa wieczna" i "wszystkie pokolenia synów" dotyczą tej ziemi, która przeminie, a potem nikt już nie będzie rodził synów. :D

Przypominam, że w Erze Mesjańskiej powrócą przykazania dotyczące systemu ofiarniczego, szabatu i nowiów, a nawet będą obligatoryjne dla wszystkich mieszkańców ziemi.

tomasz napisał(a):
Czy z przymierzem Mojzesza nie jest podobnie, takze dla Zydów?

Przymierze Mojżesza było WARUNKOWE i obłożone klauzulą przekleństw w wypadku jego zerwania. Klauzula jest opisana w V Mojż. 29:13-28. A poza tym, Prawo nie jest tożsame z Przymierzem. Prawo jest trzonem przymierza jako umowy zawartej między stronami (Bogiem i narodem Izraela według ciała).


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 25, 2009 5:00 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Mam nadzieję, że moja obecność w temacie nie rozdrażni nikogo. Jeżeli jednak lepiej, żebym się nie wtrącała, to piszcie śmiało [zrozumiem bez bólu] i zajmę się bardziej pożytecznymi dla Gospodyń Domowych obowiązkami 8)

Ja to rozumiem następująco.
Co do użycia "OLAM" tłumaczonego w odniesieniu do przebywania Samuela w Świątyni na zawsze, co powiedziała jego matka [1Sa 1:22], to logicznym wydaje się sięgnięcie do faktu ile dni trwa życie człowieka, bo dłużej poza ten czas chyba przebywać nie mógł?
[użyto tu hebr: "AD_OLAM"]:
http://www.blueletterbible.org/Bible.cf ... JV#conc/22
[znaczenie przedrostka "AD_": http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 5704&t=KJV]

Co do przestrzegania np. szabatu [to tylko przykład w temacie "znaczenia słów"], co ustanowił JHWH w PRZYKAZANIACH warunkujących PRZYMIERZE, to jest zaznaczone, że obejmuje to i następne pokolenia w Izraelu
"Synowie Izraela będą pilnie przestrzegać szabatu i świętować w tym dniu, oni sami i wszyscy ich potomkowie, na znak wiecznego przymierza."[Wj 31:16 Br]
[użyto tu hebr: "OLAM"]:
http://www.blueletterbible.org/Bible.cf ... JV#conc/16 [zauważyłam, że wcześniej pomyłkowo podałam link i zwrot "LeOLAM" z wersetu 17 i coś mi właśnie nie pasowało]

Bez znajomości hebrajskiego też można to rozumieć czytając kontekst.

Wskazówka na ten temat jest też m.in. np. tu [w wersetach 13-14]:

"Wszyscy dziś stajecie przed Jahwe, waszym Bogiem: wasi przywódcy, wasze pokolenia, starsi ludu, urzędnicy, wszyscy Izraelici,(10) wasze dzieci, wasze kobiety oraz cudzoziemcy przebywający w waszym obozie, poczynając od tych, którzy ścinają drzewa, a kończąc na tych, którzy czerpią wodę.(11) Przygotowujcie się, żeby wejść w przymierze z Jahwe, waszym Bogiem, i żeby usłyszeć Jego przysięgę. Jest to przymierze, które Jahwe, twój Bóg, zawarł w tym dniu z wami,(12) aby dziś ustanowić was swoim ludem, a siebie samego waszym Bogiem, tak jak to zapowiedział i poprzysiągł waszym ojcom, Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi.(13) Przymierze to zawarłem nie tylko z wami, nie tylko wam złożyłem przysięgę.(14) Przymierze zawieram z każdym, kto stoi tu dziś razem z nami przed Jahwe, naszym Bogiem, a także z tymi, których nie ma tu dziś wśród nas." [Pwt.Pr.29].

Myślę też [bo tak czytam], że w Biblii odrodzeni Żydzi mają dokładne wskazówki co jest "znakiem wiecznym" i jak to powinno wyglądać w kwestii przestrzegania i odpowiednio wyłożone w Mesjaszu widać w opisach z życia apostołów. To, co JHWH sam nakazał jest proste i nieskomplikowane. Dlatego ja osobiście nie uważam nakazów z Talmudu, bo to teksty "nienatchnione", często udziwnione nawet okultystycznymi rytuałami zaczerpniętymi z tego, czym nasiąkali żydzi na wygnaniu.
Często pozostaje niedostrzeżonym fakt w czym tak naprawdę robi Mesjasz wyrzuty "uczonym w Piśmie" - np. w Mrk 7:1-23 [wykazuje jak daleko w swojej tradycji/zwyczajach jakie sobie dodatkowo przyjęli odeszli od Pism i nakazów danych Mojżeszowi]:
[werset 3] "Faryzeusze bowiem, i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych"
[wersety 7-8] "[...]ucząc zasad podanych przez ludzi.Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji [...] I wiele innych podobnych rzeczy czynicie"
Tak więc, nie jest ważna ilość zastaw stołowych, albo komór w zlewozmywaku, albo zawartość półek w lodówce, bo o tym w Biblii nie czytamy [ps. znam szkoły mówiące o 3, a nie o 2 zastawach, bo jedna ma być tylko i wyłącznie na Seder, i absolutnie nie może być z tworzyw o strukturze plastiku jakimi są arcopal, arcoroc, duralex, itp, bo plastik ma wnętrze porowate i nie da się wykoszerować z mikrodrobin zalegających wewnątrz]. Osobiście polecam opieranie się na słowach JHWH, a nie na wykładni tych słów autorstwa "Mądrzejszego Rabina" [nienarodzonego na nowo!].

Nie wszystkie zwyczaje Mesjasz podważał [porównajcie opis Sederu Paschalnego z Tory z tymi w Ewangeliach-pojawiają się kielichy wina, a ten element to już nieopisana przecież w Biblii tradycja przebiegu "ketuby", która widać znana była Mesjaszowi]. Co jest wspólne, to np. najważniejsza i fundamentalna sprawa: OBRZEZANIE - czyli wyłożone to w Mesjaszu oznacza, że nieodrodzeni nie powinni w Sederze Kościoła uczestniczyć [tak ja to widzę].


Ostatnio edytowano Wt sie 25, 2009 11:30 pm przez ani_isza, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: re
PostNapisane: Wt sie 25, 2009 5:14 pm 
Smok Wawelski napisał(a):
ppajda napisał(a):
Wnioskuje, ze w podanym przeze mnie przykladzie nawrócony zyd zyje w grzechu (swiadomie, czy nie, to juz jak mniemam inna kwestia...) nie przestrzegajac m.in. starotestamentowego przykazania obrzezki cielesnej, swiecenia sabatu/soboty i swiat zydowskich, jak i przepisów starotestamentowych dotyczacych pozywienia, poniewaz jest nieposluszny przykazaniom które go jako zyda - czlonka narodu wybranego wedlug ciala - obowiazuja.

Uważam, że jeśli się już obrzezał, to obowiązują go przykazania dla obrzezanych, które są ustawą wieczną. Interpretacja tych przykazań to inna kwestia, która wynika z ich wypełnienia w Mesjaszu. Sposób ich obchodzenia jest również inną kwestią, ponieważ doskonała ofiara została złożona, świątyni fizycznej już nie ma, a kapłaństwo się zmieniło. Słowa "ustawa wieczna" wypowiedziane przy okazji niektórych przykazań rozumiem dosłownie, bo nie mam powodu rozumieć ich inaczej. (...)


Czesto czytalem na tym forum, ze Jezus "wlasciwie zinterpretowal" Tore, ale jej nie zniósl. Jesli wlasciwie rozumiem, Jezus przestrzegal wszelkie przepisy zwiazane z przykazaniami Tory mówiace np. o obrzezaniu, pokarmach, dniach swiat, sabacie, dziesiecinie. Rozumiem, ze bedac zydem, dla narodu zydowskiego te przykazania potwierdzil - wnioskuje, ze wszystko to, co tu wymienilem, a co przeciez zawarte jest w Torze, obowiazuje nawróconych do Jezusa zydów.

Jesli tak sie sprawy maja, znaczy to, ze zyd mesjanski - majac juz sabat w Jezusie o którym pisze autor listu do Hebrajczyków - powinien dokladnie przestrzegac "fizycznego" przykazania o sabacie, które jest zawarte w Torze? Mieso, które spozywa, MUSI byc koszerne? Wszelkie swieta zawarte w Torze MUSI on obchodzic? Jesli nie jest jeszcze obrzezany (np. dlatego, ze rodzice zydzi byli sekularnymi zydami), MUSI teraz po nawróceniu dac sie obrzezac? (Gdy pisze "MUSI", chodzi mi o to, czy jest to w przeciwnym przypadku nieposluszenstwo wobec Boga = grzech)


Zapytam ponownie w nadziei na jasna, prosta odpowiedz: czy uwazacie, ze w przeciwnym przypadku - czyli jesli nawrócony, ufajacy Jezusowi zyd - nawraca sie, MUSI tego wszystkiego "fizycznie" przestrzegac? Czy w przeciwnym przypadku grzeszy? Czy przez to nawet moze stracic zbawienie (dobrowolne trwanie w grzechu)?


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: re
PostNapisane: Wt sie 25, 2009 6:03 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
ppajda napisał(a):
Jesli tak sie sprawy maja, znaczy to, ze zyd mesjanski - majac juz sabat w Jezusie o którym pisze autor listu do Hebrajczyków - powinien dokladnie przestrzegac "fizycznego" przykazania o sabacie, które jest zawarte w Torze? Mieso, które spozywa, MUSI byc koszerne? Wszelkie swieta zawarte w Torze MUSI on obchodzic? Jesli nie jest jeszcze obrzezany (np. dlatego, ze rodzice zydzi byli sekularnymi zydami), MUSI teraz po nawróceniu dac sie obrzezac? (Gdy pisze "MUSI", chodzi mi o to, czy jest to w przeciwnym przypadku nieposluszenstwo wobec Boga = grzech)

Mnie się wydaje, że już odpowiedziałem na to pytanie powyżej i w poście skierowanym do Tomasza. Szabat jest znakiem między Bogiem a Izraelem według ciała po wszystkie pokolenia [II Mojż. 31:13-17]. Jeśli się ktoś zdecyduje obrzezać, bo odkrył swoje żydowskie pochodzenie, to powinien być konsekwentny i przestrzegać przykazań dotyczących Izraela według ciała po wszystkie jego pokolenia.

Szczerze mówiąc, nie bardzo rozumiem nacisk na słowo MUSI. Czy Ty ochrzciłeś się, bo MUSIAŁEŚ? Czy Wieczerzę Pańską spożywasz, bo MUSISZ? Czy przestrzegasz przykazań zapisanych przez apostołów albo zapisanych w ST i cytowanych przez apostołów, bo MUSISZ? Mnie się wydaje, że po prostu CHCESZ, ponieważ KOCHASZ BOGA [I Jana 5:3]. Tak jak ja.

ppajda napisał(a):
Zapytam ponownie w nadziei na jasna, prosta odpowiedz: czy uwazacie, ze w przeciwnym przypadku - czyli jesli nawrócony, ufajacy Jezusowi zyd - nawraca sie, MUSI tego wszystkiego "fizycznie" przestrzegac? Czy w przeciwnym przypadku grzeszy? Czy przez to nawet moze stracic zbawienie (dobrowolne trwanie w grzechu)?

Przykazanie jest przykazaniem. Ty i ja "fizycznie" przyjmujemy Wieczerzę Pańską i wiele innych przykazań przestrzegamy "fizycznie". Jeśli dane przykazanie jest skierowane do nas, to mamy go przestrzegać, ponieważ grzech jest przestępstwem Prawa [I Jana 3:4].

Mam jakieś dziwne wrażenie, że obaj z tomaszem mylicie jarzmo w postaci przestrzegania przykazań Prawa jako WARUNKU uzyskania zbawienia z przestrzeganiem przykazań W WYNIKU uzyskania zbawienia. I niepotrzebnie martwicie się o zbawionych Żydów. Oj, namieszano nam w głowach na ten temat i trudno się to odkręca...

Ostatnia sprawa, to sposób przestrzegania określonych przykazań, które zostały wypełnione w Mesjaszu. Nikt nie wymaga od odrodzonego Żyda, żeby "fizycznie" jechał do Jerozolimy co roku, skoro Górne Jeruzalem jest ich matką [Gal. 4:26]. Nikt nie wymaga, żeby składał ofiary ze zwierząt, skoro Arcykapłan według porządku Melchizedeka pełni służbę w świątyni w niebie [Hebr. 7:24-26]. Ale są przykazania tutaj i na dzisiaj - co więcej, z I Kor. 5:7-8 wynika, że Paweł obchodził Paschę razem z członkami zboru w Koryncie, którzy pochodzili z pogan. 14 dnia Nisan, oczywiście. Nie dlatego, że MUSIELI, tylko dlatego, że CHCIELI.

Aha, i jeszcze jedno. Nie mylmy sobie przepisów koszerności stworzonych przez rabiniczną NIENATCHNIONĄ tradycję z o wiele prostszymi przykazaniami biblijnymi na ten temat. Sam Jezus potępiał uchylanie Pisma przez dodawanie do Niego ludzkich tradycji [Mar. 7:1-13].


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: re
PostNapisane: Wt sie 25, 2009 8:58 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Smok Wawelski napisał(a):
...Jeśli chodzi o przywileje należne potomstwu Abrahama według ciała na podstawie przymierzy Abrahamowego i Dawidowego w Erze Mesjańskiej, to również nikt nie jest zmuszony z nich korzystać. Wybranie Izraela według ciała łączy się z określonymi przykazaniami skierowanymi wyłącznie do izraelitów według ciała oraz ich fizycznych potomków, którzy są obrzezani według ciała. Jeśli wolisz pozostać poza tym wszystkim, to możesz...

nie znalazłem odpowiedzi wprost, wiec pytam...

Ja ten fragment Smoku rozumiem tak, że jeśli ja odkryłbym że jestem z pochodzenia Żydem, to mogę zacząć przestrzegać "określone przykazania" lub nie. Oczywiście jeśli zrezygnuje to nie obejmą mnie obietnice skierowane do Izraela.

Jeśli dobrze rozumuje... Dobrze ? to zapytam (może banalnie, ale chcę coś zrozumieć):

Jaka ostateczna przyszłość czeka Żyda, który pozostał wierzącym chrześcijaninem, takim jak my ? A jak ostateczna przyszłość czeka mesjanistycznego Żyda ?

I jeszcze jedno, skoro np apostoł Paweł przestrzegał "określonych przepisów" to jak na nim spełnią się "przywileje należne potomstwu Abrahama według ciała na podstawie przymierzy Abrahamowego i Dawidowego w Erze Mesjańskiej" ? a za tym idzie spełnienie na innych mesjanistycznych...

I jaka różnica będzie w tym co ja jako wierzący poganin, z Bożej łaski otrzymam w Erze Mesjańskiej miedzy wierzącym Żydem, który przestrzega przymierza zawartego z Izraelem ?

na razie te pytania, aby nie gmatwać :wink:

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: re
PostNapisane: Wt sie 25, 2009 9:24 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
quster napisał(a):
Ja ten fragment Smoku rozumiem tak, że jeśli ja odkryłbym że jestem z pochodzenia Żydem, to mogę zacząć przestrzegać "określone przykazania" lub nie. Oczywiście jeśli zrezygnuje to nie obejmą mnie obietnice skierowane do Izraela.

Jeśli dobrze rozumuje... Dobrze?

Dobrze.

quster napisał(a):
to zapytam (może banalnie, ale chcę coś zrozumieć):

Jaka ostateczna przyszłość czeka Żyda, który pozostał wierzącym chrześcijaninem, takim jak my? A jak ostateczna przyszłość czeka mesjanistycznego Żyda ?

Żyd mesjanistyczny należy do Kościoła i w tym sensie jest chrześcijaninem. Ponieważ jest członkiem narodu wybranego według ciała, czeka go udział w obietnicach dla Izraela w Erze Mesjańskiej. A ostateczna przyszłość czeka nas wszystkich taka sama na nowej ziemi pod nowym niebem na zawsze.

quster napisał(a):
I jeszcze jedno, skoro np apostoł Paweł przestrzegał "określonych przepisów" to jak na nim spełnią się "przywileje należne potomstwu Abrahama według ciała na podstawie przymierzy Abrahamowego i Dawidowego w Erze Mesjańskiej" ? a za tym idzie spełnienie na innych mesjanistycznych...

Tak jak na pozostałych apostołach:

"A Jezus rzekł im: Zaprawdę powiadam wam, że wy, którzy poszliście za mną, przy odrodzeniu, gdy Syn Człowieczy zasiądzie na tronie chwały swojej, zasiądziecie i wy na dwunastu tronach i będziecie sądzić dwanaście pokoleń izraelskich" [Mat. 19:28]

"A Ja przekazuję wam Królestwo, jak i mnie Ojciec mój przekazał, abyście jedli i pili przy stole moim w Królestwie moim, i zasiadali na tronach, sądząc dwanaście plemion Izraela" [Łuk. 22:29-30]

Wszystkim, którzy będą mieli udział w pierwszym zmartwychwstaniu, i nad którymi druga śmierć nie ma mocy, jest obiecana władza w Erze Mesjańskiej [Mat. 19:28; Łuk. 22:28-30; Obj. 2:26-28; 20:4-6]. Izraelowi według ciała jest obiecana ziemia w granicach określonych w przymierzu Abrahamowym, a dokładniej w Księdze Ezechiela 47-48. Tam będzie odrodzone Królestwo Izraela ze stolicą w Jerozolimie [Dz. Ap. 1:6-7]. Izraelici w ciałach skażonych będą tam wtedy mieszkać, a Izraelici w ciałach uwielbionych będą nad nimi panować i będą ich sądzić. Zmartwychwstały Dawid będzie tam księciem i pasterzem, a sam JHWH Zbawiciel Jeszua w ciele będzie Królem Izraela jako Mesjasz [Ez. 34:23-24].

quster napisał(a):
I jaka różnica będzie w tym co ja jako wierzący poganin, z Bożej łaski otrzymam w Erze Mesjańskiej miedzy wierzącym Żydem, który przestrzega przymierza zawartego z Izraelem?

"Zwycięzcy i temu, kto pełni aż do końca uczynki moje, dam władzę nad poganami, i będzie rządził nimi laską żelazną, i będą jak skruszone naczynia gliniane; taką władzę i Ja otrzymałem od Ojca mojego; dam mu też gwiazdę poranną" [Obj. 2:26-28]

Ty i ja jako wierzący poganie otrzymamy władzę nad poganami wraz z Mesjaszem, który będzie wówczas królem całej ziemi. Mam nadzieję, że taka perspektywa Cię satysfakcjonuje? :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 25, 2009 10:05 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 21, 2005 2:43 pm
Posty: 367
A to nie bedzie tutaj? Przed Millenium?


Ap 19:13-16
13. Odziany jest w szatę we krwi skąpaną, a imię Jego nazwano: Słowo Boga.
14. A wojska, które są w niebie, towarzyszyły Mu na białych koniach - wszyscy odziani w biały, czysty bisior.
15. A z Jego ust wychodzi ostry miecz, by nim uderzyć narody: On paść je będzie rózgą żelazną i On wyciska tłocznię wina zapalczywego gniewu wszechmocnego Boga.
16. A na szacie i na biodrze swym ma wypisane imię: KRÓL KRÓLÓW PAN PANÓW.
(BT)
[/quote]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL