www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Pn maja 20, 2024 11:54 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 113 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 03, 2008 9:14 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
quster napisał(a):
Ale przez to faktem jest fakt że nie żył po żydowsku i zasadniczo Paweł tego nie ganił lecz jego obłudę ( tego nie skomentowałeś ).

Mówiąc "żyjesz po pogańsku, a nie po żydowsku" Paweł odwoływał się do jadania z poganiami przy jednym stole. Tekst nie mówi, że Piotr w ogóle nie żył po żydowsku i że jadał nieczyste pokarmy.

quster napisał(a):
Bo sokoro ofiary nie za grzech to po co ? Tak dla ciekawości jak to było?

Pisałem już o tym w innym wątku. Spróbuj się wysilić i poszukać, zamiast zmuszać mnie do pisania tego samego po raz któryś z rzędu. Proszę.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 03, 2008 9:21 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Smok Wawelski napisał(a):
Mówiąc "żyjesz po pogańsku, a nie po żydowsku" Paweł odwoływał się do jadania z poganiami przy jednym stole. Tekst nie mówi, że Piotr w ogóle nie żył po żydowsku i że jadał nieczyste pokarmy.

Ale nie musisz pisać ttego poraz drugi, ja to przyznałem w pierwszym moim poście na ten temat ze nie chodzi o spożywanie

Smok Wawelski napisał(a):
quster napisał(a):
Bo sokoro ofiary nie za grzech to po co ? Tak dla ciekawości jak to było?

Pisałem już o tym w innym wątku. Spróbuj się wysilić i poszukać, zamiast zmuszać mnie do pisania tego samego po raz któryś z rzędu. Proszę.

napisałem że nie ważne, bo i tak do niczego to nie prowadzi :) wiec zostawmy to tak jak jest

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 03, 2008 9:29 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Axanna napisał(a):
Nie zgadza się, Smoku. Cały 7 i 8 rozdział Hebrajczyków traktuje o zmianie przymierza wraz z przepisami i Prawem, a nie tylko o zmianie przymierza i jakiejś części Prawa. Termin "nowy porządek Melchisedeka" obejmuje jak Prawo tak i przymierze - tak to rozumiem i Twoje argumenty nie przekonują mnie zmienić zdanie. Zawarcie nowego przymierza musi obejmować jakieś nowe warunki, bo jeżeli warunkiem nowego przymierza jest stare Prawo, to z jakiej racji wtedy owe przymierze miałoby być nowym?
Pozdrawiam.


Axanno skoro tak twierdzisz, to znaczy, że nie rozumiesz kim był Melchisedek i dlaczego akurat na niego jest tu powołanie

oraz nadal widzę, że nie rozróżniasz znaczenia słów "prawo" i "porzymierze"

bo skoro Mesjasz wszedł za zasłonę, to znaczy, że zrobił coś co mógł zrobić tylko Arcykapłan i tylko raz w roku

a jak to się ma do faktu, że Mesjasz pochodził z plemianie Judy, a nie Lewiego?

przecież tylko z Lewitów wybierano kapłanów

wiesz co spotykało tych, którzy próbowali składać ofiary nie posiadając do tego nakazanych uprawnień?

czyżby Mesjasz złamał zakon?
jeżeli tak, to popełniłby grzech?!

Hbr 4:15, 2Kor 5:21, 1P 2:22, 1J 3:5, 1J 3:5;

quster napisał(a):
Bo sokoro ofiary nie za grzech to po co ? Tak dla ciekawości jak to było ?


"ofiary" urealniały fakt, że karą za grzech jest śmierć

stąd ich funkcja dydaktyczna - wychowawcza, którą przywołuje Paweł w Liście do Galacjan

ofiary (inaczej "oddania" i "poświęcania") były więc świadectwem dla ludu

ja tak rozumiem sens nadania systemu ofiarniczego skoro cała Tora miała prowadzić do wiary


Ostatnio edytowano So maja 03, 2008 9:32 pm przez ani_isza, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 03, 2008 9:30 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
jj napisał(a):
Smok Wawelski:
Cytuj:
Ono zostało WŁAŚCIWIE USTAWIONE.

To brzmi ladnie, ale moglbys rozszerzyc? Ustawione w stosunku do czego? Nie musi byc "biblijnie", ale moze na przykladzie? Na innym forum, ktos dal przyklad z "wynoszeniem smieci", bo takie jest prawo i taki jest obowiazek "glowy rodziny". :D
Mozna te smiecie wynosic z obowiazku wynikajacego z przestrzegania prawa, mazna takze z milosci.
Co myslisz o tym przykladzie?

To może ja odpowiem po prostu słowami apostoła Jana:

"Na tym bowiem polega miłość ku Bogu, że się przestrzega przykazań jego, a przykazania jego nie są uciążliwe" [I Jana 5:3]

Czy to wystarczy, czy rozszerzyć? :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 03, 2008 10:33 pm 
Jak na Areopagu :D


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 03, 2008 10:42 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Axanna napisał(a):
Ja tak tego nie rozumiem. Uważam, że warunkiem ostatniego przymierza jest nowe Prawo wpisane na tablice serca właśnie


to o czym tu słusznie napisałąś zapowiadali przecież prorocy!

"Lecz takie będzie przymierze, jakie zawrę z domem Izraela po tych dniach - wyrocznia Pana: Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa i wypiszę na ich sercu. Będę im Bogiem, oni zaś będą Mi narodem." [Jr 31:33 BT]

"mnogie ludy pójdą i rzekną: Chodźcie, wstąpmy na Górę Pańską do świątyni Boga Jakubowego! Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami. Bo Prawo wyjdzie z Syjonu i słowo Pańskie - z Jeruzalem." [Iz 2:3 BT]

"Zamykam świadectwo i pieczętuję pouczenie
wśród moich uczniów. "
[Iz. 8:16 BT]

"Do objawienia i do świadectwa!" Jeśli nie będą mówić zgodnie z tym hasłem, to nie mam dla nich jutrzenki [Iz.8:20]


wszędzie gdzie pogrubiłam wyraz w cytacie w wersji hebrajskiej stoi wyraz TORA
zapodaję linka - żeby sprawdził każdy kto myśli, że manipuluję tekstem np. wkładając w usta proroków takie obrzydliwe słowa jak "TORA"...

http://www.scripture4all.org/OnlineInte ... _Index.htm

Axanna napisał(a):
i, mimo, że w wielu miejscach ma wspólne przykazania z Prawem Mojżesza, niemniej nie jest to to samo Prawo, lecz inne, bardziej doskonałe od tamtego. W tamtym nie czytam, żeby miłować wrogów, tylko żeby ich nienawidzić, nie czytam, aby wybaczać, tylko "oko za oko", nie czytam "błogosławcie przeklinających", o nadstawieniu policzka, o tym, że nieczyste spojrzenie stanowi akt cudzołóstwa, żeby iść dwie mili i wielu podobnych rzeczy...


pogrubiłam ten fragment, żeby się do niego odnieść
zapytam Cię Axanno:
nie czytasz, dlaczego?
bo nie czytasz Biblii?

Mt 5:43 BT "Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził."

bliźni to hebrajczyk, a nieprzyjaciel to nie-hebrajczyk

"Słyszeliście, że powiedziano"...
kto mówił?
"uczeni w Piśmie i faryzeusze"!
a dlaczego Mesjasz nie poiwedział: "napisano"?
bo tego nie było w TORZE spisanej przez Mojżesza na rozkaz JHWH!!!
bo to była zła wola "uczonych interpretatorów", którzy zostali zdemaskowani przed ludem: takie "dodatkowe komentarze do Tory" - czyli inaczej "Tora Ustna"

Co do wprowadzonych dodatkowo przepisów zaostrzających nakazy Tory ( tzw. „Tory ustnej”), to przekręcano nakazy Adonai także jeśli idzie o współegzystowanie z OBCYMI, którzy przyłączyli się do plemienia Izraelitów i mieszkali z nimi (najpierw w obozie, potem w „ziemi obiecanej”).

W Torze Pan Bóg nakazał dopuszczać OBCOKRAJOWCÓW do obrzędów Izraela jako „tubylców”, czasami na pewnych warunkach.
To właśnie było głównym zarzutem ze strony Jezusa pod adresem nauczycieli „obchodzących” przepisy, gdy pokazywał im ich brak miłosierdzia. A przecież Bóg upominał w Torze, żeby Izrael nigdy nie zapomniał jakiego miłosierdzia dostąpił od Boga, gdy sam był przychodniem w obcej ziemi.

Poniżej przykłady dla zainteresowanych.
 obrzezania siebie i swoich synów jeśli chodzi o udział w obchodach Paschy:
(48 ) Jeśliby cudzoziemiec przebywający u ciebie chciał obchodzić Paschę ku czci Pana, to musisz obrzezać wpierw wszystkich potomków jego domu, i wtedy dopiero dopuścić go możesz do obchodzenia Paschy, gdyż wówczas będzie miał prawa tubylców. Żaden jednak nieobrzezany nie może spożywać (49) Takie samo prawo będzie dla tubylców i dla cudzoziemców przebywających pośród was. Wyjścia 12:46-50, BT
 oraz bez dodatkowych warunków np. przy składaniu Bogu ofiary, czy obchodzeniu szabatu:
(14) Gdyby zaś człowiek obcy, który się u was zatrzymał albo pośród was na stałe mieszka, chciał złożyć ofiarę jako miłą woń dla Pana - ma uczynić tak jak i wy. (15) Jednakowa ustawa odnosi się do was i do obcych, którzy się pośród was zatrzymują; jest to ustawa wieczysta dla waszych potomków i wobec Pana obowiązująca zarówno was jak i obcych. (16) To samo prawo i ten sam przepis obowiązują was i obcych, którzy mieszkają pośród was. Liczb 15:14-16, BT

13) Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką twą pracę, (14) lecz w siódmym dniu jest szabat Pana, Boga twego. Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój wół, ani twój osioł, ani żadne twoje zwierzę, ani obcy, który przebywa w twoich bramach; aby wypoczął twój niewolnik i twoja niewolnica, jak i ty. (15) Pamiętaj, że byłeś niewolnikiem w ziemi egipskiej i wyprowadził cię stamtąd Pan, Bóg twój, ręką mocną i wyciągniętym ramieniem: przeto ci nakazał Pan, Bóg twój, strzec dnia szabatu. Powt. Prawa 5:13-15

 w ziemi obiecanej mieli mieć takie same prawa do schronienia się przed karą, do sprawiedliwego sądu, do udziału w „dziesięcinie trzyletniej” oraz przy świętach i żniwach:
14) Trzy miasta za Jordanem i trzy w ziemi Kanaan będą służyć za miasta ucieczki. (15) Owe sześć miast winny służyć za schronienie zarówno Izraelitom, jak i obcym, oraz tym, którzy osiedlili się pośród was; tam może uciekać każdy, kto zabił drugiego nieumyślnie. (16) Jeżeli kogoś jednak tak pobił przedmiotem żelaznym, iż tamten umarł, jest zabójcą, a jako taki musi zostać zabity. Liczb 35:14-16,

16) Wtedy to rozkazałem waszym sędziom: Przesłuchujcie braci waszych, rozstrzygajcie sprawiedliwie spór każdego ze swym bratem czy też obcym. (17) W sądzeniu unikajcie stronniczości, wysłuchujcie małego i wielkiego, nie lękajcie się nikogo, gdyż jest to sąd Boży. Gdyby wam sprawa wydawała się za trudna, mnie ją przedstawcie, abym ją wysłuchał.
Powt. Prawa 1:15-17

(28 ) Pod koniec trzech lat odłożysz wszystkie dziesięciny z plonu trzeciego roku i zostawisz w twych bramach. (29) Wtedy przyjdzie lewita, bo nie ma działu ani dziedzictwa z tobą, obcy, sierota i wdowa, którzy są w twoich murach, będą jedli i nasycą się, aby ci błogosławił Pan, Bóg twój, w każdej pracy twej ręki, której się podejmiesz. Pwt.Pr. 14:28-29

(10) I będziesz obchodził święto Tygodni ku czci Pana, Boga twego, z ofiarą według wspaniałomyślności twej ręki, złożoną stosownie do tego, jak ci pobłogosławi Pan, Bóg twój. (11) Będziesz się cieszył w obliczu Pana, Boga twego, w miejscu, które sobie obierze Pan, Bóg twój, na mieszkanie dla imienia swojego, ty, syn twój i córka, sługa twój i niewolnica, a także lewita, który jest w twoich murach, obcy, sierota i wdowa, którzy żyją u ciebie. (12) Przypomnisz sobie, żeś był niewolnikiem w Egipcie, dlatego będziesz przestrzegał tych praw.
Powt. Prawa 16:10-12

(13) Będziesz obchodził Święto Namiotów przez siedem dni po zebraniu plonów z twego klepiska i tłoczni. (14) W to święto będziesz się radował ty, syn twój i córka, sługa twój i niewolnica, a także lewita, obcy, sierota i wdowa, którzy żyją w twoich murach. (15) Przez siedem dni będziesz świętować ku czci Pana, Boga swego, w miejscu, które sobie obierze Pan, za to, że ci błogosławi Pan, Bóg twój, we wszystkich twoich zbiorach, w każdej pracy twych rąk, i abyś był pełen radości. Powt. Prawa 16:13-15


mam nadzieję, że jak nie sprawdziłaś dokładnie, to przynajmiej nie będziesz twierdzić w zaparte, że:
Cytuj:
W tamtym nie czytam, żeby miłować wrogów, tylko żeby ich nienawidzić,


bo to jakby "nie prawda" (?!)
:roll:

Może pojawić się też pytanie:
co oznacza: „zniósł zakon przepisów i przykazań” z Ef. 2:14-22.

Jezus zlikwidował mur nieprzyjaźni między odrodzonymi Poganami, których sam oczyścił, aby Żydzi nie wynosili się nad inne plemiona z powodu posiadania przykazań i Przymierza.
Piotrowi zostało objawione, że nie ma myśleć o Poganach, że są nieczyści.
Rozumienie praw jest takie, że teraz w Kościele są obrzezani i nie obrzezani.
Ten fragm. z Ef . rozdz. 2 "kasuje" różnice w "prawie dostępu do Boga" i ewentualną "głoszoną" wyższość Żydów ("głoszoną", chociaż nie zapisaną w Torze!)

ale "nie kasuje" samego zakonu i przepisów.

Niektóre przepisy/pouczenia nas nie obowiązują i tyle.

Możemy poznać ich sens i cel przywrócenia np. w Erze Mesjańskiej.
Bóg raz dał Prawo i ono trwa na wieki (chociaż może nas dzisiaj nie dotyczyć w większości pouczeń, to nie znaczy, że przestaje ono istnieć, albo że je "skasowano").


Ostatnio edytowano So maja 03, 2008 11:31 pm przez ani_isza, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 03, 2008 10:58 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
nowy napisał(a):
Jak na Areopagu :D


Zabrali go i zaprowadzili na Areopag, i zapytali: "Czy moglibyśmy się dowiedzieć, jaką to nową naukę głosisz? 20 Bo jakieś nowe rzeczy wkładasz nam do głowy. Chcielibyśmy więc dowiedzieć się, o co właściwie chodzi"
[Dz. 17:19-20]

czy tak w nieskończoność reagują niektórzy dzisiejsi chrześcijanie?
wiecie jak skutecznie mnie to do was zniechęca...
i ręce mi opadaja

"Paweł pozostał jeszcze przez dłuższy czas, potem pożegnał się z braćmi i popłynął do Syrii, a z nim Pryscylla i Akwila. W Kenchrach ostrzygł głowę, bo złożył taki ślub" [Dz. 18:18]

wiecie, co tutaj zrobił WIERZĄCY i POZOSTAJĄCY POD ŁASKĄ i narodzony z Ducha Św. Paweł?

proszę o wskazanie z TORY jaki to ślub wymagał ostrzyżenia głowy!!!

a może Paweł nie był narodzony na nowo?

i nie pytam LISA ani SMOKA :roll:

ps. pewnie że nie wiecie, bo dzisiaj większość wierzących nie czyta Starego Testamentu uważając go z "stary"=nieważny (?!)

a Tymoteusz czytał Pisma [czyli na jego czasy były to: TORA, PSALMY i PPROROCY] - głupi był, nie? ciekawe po co on na to czas tracił...

"Ty natomiast trwaj w tym, czego się nauczyłeś i co ci zawierzono, bo wiesz, od kogo się nauczyłeś. Od lat bowiem niemowlęcych znasz Pisma święte,(15) które mogą cię nauczyć mądrości wiodącej ku zbawieniu przez wiarę w Chrystusie Jezusie. (16) Wszelkie Pismo od Boga natchnione /jest/ i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości - (17) aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 03, 2008 11:41 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
a to ciekawe, teraz zauważyłam:

Axanna napisał(a):
Nie no Lisie, jakie karty? Skoro stare Prawo - to wroga będziesz nienawidzić i oko za oko, a ząb za ząb - i masz się do tego stosować. A że powiesz: "mam miłować wroga" - to na litość, nie nazywaj tego "interpretacją" słów "będziesz nienawidzić".
Jejku, kapituluje, z mojej strony, to już wszystko.
Pozdrawiam serdecznie.


pozdróweczka serdeczniutkie
a potem na innych forach kalamburki i przypowiastki powstają

czego się człowiek boi najczęściej i przed czym ucieka?

przed tym, czego nie zna

zamiast Pisma sprawdzać i wzrastwać w poznanie Pana lepiej pomachać szaliczkiem a potem zwiać i serdecznie pozdrawiać

jeżeli rzeczywiście zamierzacie Axanno i jj pozostawić teraz ten temat to poczuję się przez WAS osobiście WYKPIONA
chyba, że taki był WASZ cel od początku

ps. jest taka dobra puenta dla każdego z nas:

"Czy nie dlatego błądzicie, że nie znacie Pism ani mocy Bożej?"
[Mk 12:24]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 04, 2008 7:46 am 
Offline

Dołączył(a): Cz lis 15, 2007 2:05 pm
Posty: 252
Lokalizacja: zagranica
Smok Wawelski:
Cytuj:
To może ja odpowiem po prostu słowami apostoła Jana:

"Na tym bowiem polega miłość ku Bogu, że się przestrzega przykazań jego, a przykazania jego nie są uciążliwe" [I Jana 5:3]

Czy to wystarczy, czy rozszerzyć? :D


Wystarczyloby, gdyby Prawo skladalo sie z przykazan, a tak - zaweziles, zamiast rozszerzyc. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 04, 2008 8:18 am 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 1:54 pm
Posty: 829
Teraz się spieszę, ale krótki komentarz do Ani-iszy napiszę. Szanowna, jak na uczennice Chrystusową, masz za wiele agresji, pychy i ciągle węszysz podstęp, złe zamiary, manipulacje itp. Ty spójrz na siebie czasem i dla odmiany. Twoje posty przecież inaczej niż ze wstrętem czytać się nie da - a to "ludzie podstępni", a to "błądzicie i Pism nie znacie", a to "mam traktować jako manipulacje" - jedyna Ty jesteś doskonale obeznana, szczera, otwarta i nieomylna, a każdy kto z Tobą się nie zgadza - to albo Pism nie zna, albo krętacz. Zejdź z piedestału, to łatwiej będzie rozmawiać, bo inaczej niewiele sensu jest, prowadzić dyskusje z tak zadufanymi, jak Ty osobami.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 04, 2008 8:54 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Axanna napisał(a):
Teraz się spieszę, ale krótki komentarz do Ani-iszy napiszę. Szanowna, jak na uczennice Chrystusową, masz za wiele agresji, pychy i ciągle węszysz podstęp, złe zamiary, manipulacje itp. Ty spójrz na siebie czasem i dla odmiany. Twoje posty przecież inaczej niż ze wstrętem czytać się nie da - a to "ludzie podstępni", a to "błądzicie i Pism nie znacie", a to "mam traktować jako manipulacje" - jedyna Ty jesteś doskonale obeznana, szczera, otwarta i nieomylna, a każdy kto z Tobą się nie zgadza - to albo Pism nie zna, albo krętacz. Zejdź z piedestału, to łatwiej będzie rozmawiać, bo inaczej niewiele sensu jest, prowadzić dyskusje z tak zadufanymi, jak Ty osobami.
Pozdrawiam.


Axanno co chciałaś to o mnie napisałaś

nie będę na to odpowiadać, bo widzę, że zamiast merytorycznie wolisz tak podsumowywać rozmawiających - nie pierwszy to raz z resztą

niestety ma się to NIJAK do prowadzonej tu dyskusji


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 04, 2008 12:45 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
jj napisał(a):
Wystarczyloby, gdyby Prawo skladalo sie z przykazan, a tak - zaweziles, zamiast rozszerzyc. :D

To napisz, o co Ci konkretnie chodzi. Tora to jest dokładnie "nauczanie", a nie "Prawo". Mój stosunek praktyczny do Tory czyli po naszemu Prawa opisałem jednym z postów powyżej. Napisz, o co Ci chodzi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 04, 2008 2:01 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
jj napisał(a):
Smok Wawelski:
Cytuj:
Ono zostało WŁAŚCIWIE USTAWIONE.

To brzmi ladnie, ale moglbys rozszerzyc? Ustawione w stosunku do czego? Nie musi byc "biblijnie", ale moze na przykladzie? Na innym forum, ktos dal przyklad z "wynoszeniem smieci", bo takie jest prawo i taki jest obowiazek "glowy rodziny". :D
Mozna te smiecie wynosic z obowiazku wynikajacego z przestrzegania prawa, mazna takze z milosci. Co myslisz o tym przykladzie?

"Właściwie ustawione" to własnymi słowami może być chyba "ustawione we właściwej perspektywie". Jego przestrzeganie nie jest już warunkiem uzyskania zbawienia, ale samo Prawo - właściwie Tora czyli pouczenie - jest standardem świętości i pouczeniem właśnie. Gdybyśmy zawsze i wszędzie doskonale wszystko odbierali od Ducha, to nie potrzebowalibyśmy ani pouczeń, ani napomnień skierowanych do nas w Piśmie, które stanowi całość.

"Wynosić śmieci" można z miłości albo z obowiązku. Powinno się to robić z miłości i można to robić z miłości. Pokaż mi jednak takiego człowieka, który ZAWSZE wynosi śmieci z miłości. A jednak śmieci powinny być wyniesione. Twierdzenie, że zawsze mamy ochotę wynosić śmieci z miłości byłoby hipokryzją. Tak jak opowieści ludzi, którzy twierdzą, że zawsze chodzą pełni Ducha i wszystko od Niego doskonale odbierają. Gdyby tak było, to apostołowie nie musieliby pisać tylu napomnień do odrodzonych ludzi w sprawie przestrzegania przykazań (których w samym Nowym Testamencie jest ponad 1000) i chodzenia w Duchu.

Poczucie obowiązku, podobnie jak bojaźń przed konsekwencjami niewynoszenia śmieci, skłania nas czasem do wyniesienia śmieci. Czy to oznacza, że jesteśmy "związani obowiązkiem" i nie jesteśmy w stanie wynosić śmieci z miłości? Moim zdaniem nie. To jest po prostu normalne podejście do rzeczywistości bez udawania.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 04, 2008 3:15 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz lis 15, 2007 2:05 pm
Posty: 252
Lokalizacja: zagranica
Smok Wawelski:
Cytuj:
To jest po prostu normalne podejście do rzeczywistości bez udawania.

Bez udawania jest dziesiec przykazan, ktore obowiazuja. Tu chyba nikt nie ma watpliwosci. Co z pozostalymi 600? Prawo, Zakon, to przeciez 248 nakazow i 365 zakazow. Czy siedzisz i rozmyslasz nad wszystkimi?
Poza tym, z dziesieciu przykazan, dziewiec jest wielokrotnie powtarzanych w NT jako wlasnie nakazy i zakazy, jedno - dzien swiety - nie jest.
Chrystus jest koncem zakonu. Nie rozwiazal go, ale wypelnil. Niemniej jest wlasnie koncem, zakonczeniem zakonu, po czym "On zniósł zakon przykazań i przepisów, aby czyniąc pokój, stworzyć w sobie samym z dwóch jednego nowego człowieka i pojednać obydwóch z Bogiem w jednym ciele przez krzyż, zniweczywszy na nim nieprzyjaźń;"
Ten zakon przykazan i przepisow "ustawil", jesli juz tak chcesz, w zakonie wiary, w ten sposob, ze wiara, czynna w milosci, wypelnia (zaoscczyni) wymaganiu wypelnienia calego zakonu.
Praktycznie wyglada to tak, ze zamiast pelnic zakon i rozmyslac nad nim, mamy pelnic milosc i rozmyslac nad Nim, Chrystusem, ktory dokonal za nas niewykonalne.
Tak wiec mamy nowy zakon, nie zakon przykazan i przepisow, ale zakon milosci, streszczony w krzyzu, a wypelniony trwaniem w Panu i wzajemna miloscia.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 04, 2008 4:13 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
jj napisał(a):
Smok Wawelski:
Cytuj:
To jest po prostu normalne podejście do rzeczywistości bez udawania.

Bez udawania jest dziesiec przykazan, ktore obowiazuja.

:shock: Gdzie jest napisane, że obowiązuje tylko 10 przykazań? Mógłbyś przytoczyć jakiś fragment Pisma na poparcie Twojej tezy?

jj napisał(a):
Tu chyba nikt nie ma watpliwosci. Co z pozostalymi 600? Prawo, Zakon, to przeciez 248 nakazow i 365 zakazow. Czy siedzisz i rozmyslasz nad wszystkimi?

Kwestia odpowiedniej interpretacji Prawa. Apostoł Paweł pisząc do odrodzonych chrześcijan pochodzenia pogańskiego powołuje sie na przykazania Prawa Mojżeszowego spoza Dekalogu, które odpowiednio interpretuje [I Kor. 9:9; 14:34]. Jakub [Jak. 4:11] oraz Jan [I Jana 3:4] powołują się na całe Prawo. Tora w swojej warstwie historycznej jest napisana również DLA NAS:

"A chcę, bracia, abyście dobrze wiedzieli, że ojcowie nasi wszyscy byli pod obłokiem i wszyscy przez morze przeszli. I wszyscy w Mojżesza ochrzczeni zostali w obłoku i w morzu, i wszyscy ten sam pokarm duchowy jedli, i wszyscy ten sam napój duchowy pili; pili bowiem z duchowej skały, która im towarzyszyła, a skałą tą był Chrystus. Lecz większości z nich nie upodobał sobie Bóg; ciała ich bowiem zasłały pustynię. A to stało się dla nas wzorem, ostrzegającym nas, abyśmy złych rzeczy nie pożądali, jak tamci pożądali. Nie bądźcie też bałwochwalcami, jak niektórzy z nich; jak napisano: Usiadł lud, aby jeść i pić, i wstali, aby się bawić. Nie oddawajmy się też wszeteczeństwu, jak niektórzy z nich oddawali się wszeteczeństwu, i padło ich jednego dnia dwadzieścia trzy tysiące, ani nie kuśmy Pana, jak niektórzy z nich kusili i od wężów poginęli, ani nie szemrajcie, jak niektórzy z nich szemrali, i poginęli z ręki Niszczyciela. A to wszystko na tamtych przyszło dla przykładu i jest napisane ku przestrodze dla nas, którzy znaleźliśmy się u kresu wieków. A tak, kto mniema, że stoi, niech baczy, aby nie upadł" [I Kor. 10:1-12]

Na Twoim miejscu mocno zastanowiłbym się nad słowami Ireneusza z Lyonu, bo najwyraźniej nie zadałeś sobie trudu, żeby zbadać sprawę dogłębnie. Nie zakładaj z góry, że Prawo Mojżeszowe jest przeciwne Ewangelii, bo apostołowie tak nie zakładali. I nie pogardzaj Słowem Bożym, tylko postaraj się je zrozumieć jako wypełnione przez Mesjasza. Na ten temat chętnie podyskutuję.

jj napisał(a):
Poza tym, z dziesieciu przykazan, dziewiec jest wielokrotnie powtarzanych w NT jako wlasnie nakazy i zakazy, jedno - dzien swiety - nie jest.

No dobrze, a co to ma wspólnego ze mną? Przecież ja nie obchodzę Szabatu. Czy znalazłeś w NT ZAKAZ obchodzenia Szabatu przez odrodzonych Żydów? Jeśli tak, to podaj namiary.

jj napisał(a):
Chrystus jest koncem zakonu. Nie rozwiazal go, ale wypelnil.

Chrystus NIE JEST końcem zakonu. "Telos" oznacza "wypełnienie", "osiągnięcie celu" lub "dojrzałość", ale nie zakończenie. Posługujesz się błędnym tłumaczeniem. W interlinii Rzym. 10:4 stoi jak byk:

"dojrzałością Prawa Pomazaniec" [Rzym. 10:4 interlinia]

jj napisał(a):
Niemniej jest wlasnie koncem, zakonczeniem zakonu

Przepraszam, ale z przykrością muszę stwierdzić, że Twoje poglądy w tej sprawie są przynajmniej częściowo wynikiem przyjęcia fałszywego nauczania tzw. "teologii zastępstwa", wedle której Kościół zastąpił Izrael, Prawo Mojżeszowe zostało zastąpnione jakimś niezdefiniowanym w Biblii "nowym prawem", a Mesjasz Izraela i Król Żydów jest "Chrystusem kosmicznym".

jj napisał(a):
po czym "On zniósł zakon przykazań i przepisów, aby czyniąc pokój, stworzyć w sobie samym z dwóch jednego nowego człowieka i pojednać obydwóch z Bogiem w jednym ciele przez krzyż, zniweczywszy na nim nieprzyjaźń;"

Przeczytaj kontekst. Chodzi o przykazania i przepisy tworzące mur nieprzyjaźni między Żydami i poganami, a nie o zniesienie Prawa Mojżeszowego - Przecież sam Jezus powiedział, że nie przyszedł znieść Prawa, tylko je wypełnić [Mat. 5:17-20].

jj napisał(a):
Ten zakon przykazan i przepisow "ustawil", jesli juz tak chcesz, w zakonie wiary, w ten sposob, ze wiara, czynna w milosci, wypelnia (zaoscczyni) wymaganiu wypelnienia calego zakonu.

"Oto idą dni - mówi Pan - że zawrę z domem izraelskim i z domem judzkim nowe przymierze. Nie takie przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdy ich ująłem za rękę, aby ich wyprowadzić z ziemi egipskiej, które to przymierze oni zerwali, chociaż Ja byłem ich Panem - mówi Pan - lecz takie przymierze zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Złożę mój zakon [TORA] w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem" [Jer. 31:31-34]

"Takie zaś jest przymierze, które zawrę z domem Izraela po upływie owych dni, mówi Pan: Prawa moje włożę w ich umysły i na sercach ich wypiszę je, i będę im Bogiem, a oni będą mi ludem" [Hebr. 8:10]

Po co tak kombinujesz? Po to, żeby wyeliminować Torę z Nowego Przymierza? Przecież Słowa Bożego nie zmienisz i w ogóle nie jest to do niczego potrzebne. :roll:

A co do zakonu wiary:

"Gdzież więc chluba twoja? Wykluczona! Przez jaki zakon? Uczynków? Bynajmniej, lecz przez zakon wiary. Uważamy bowiem, że człowiek bywa usprawiedliwiony przez wiarę, niezależnie od uczynków zakonu. Czy Bóg jest Bogiem tylko Żydów? Czy nie pogan także? Tak jest, i pogan, albowiem jeden jest Bóg, który usprawiedliwi obrzezanych na podstawie wiary, a nieobrzezanych przez wiarę. Czy więc zakon unieważniamy przez wiarę? Wręcz przeciwnie, zakon utwierdzamy" [Rzym. 3:27-31]

jj napisał(a):
Praktycznie wyglada to tak, ze zamiast pelnic zakon i rozmyslac nad nim, mamy pelnic milosc i rozmyslac nad Nim, Chrystusem, ktory dokonal za nas niewykonalne.

A DLACZEGO JEDNO MA PRZESZKADZAĆ DRUGIEMU? Czy rozmyślanie nad Wcielonym Słowem musi koniecznie być sprzeczne z karmieniem się objawionym i spisanym Słowem?

jj napisał(a):
Tak wiec mamy nowy zakon, nie zakon przykazan i przepisow, ale zakon milosci, streszczony w krzyzu, a wypelniony trwaniem w Panu i wzajemna miloscia.

Sorry, ale TEGO NIE MA W BIBLII. Ani o "nowym zakonie", ani o "streszczeniu w krzyżu" - to są tylko hasła pozbawione ugruntowania w Słowie Bożym. Trwanie w Panu i wzajemna miłość prowadzą do przestrzegania przykazań [I Jana 5:3], ale nie zastępują tego, co mamy w Piśmie:

"Całe Pismo [Tora, Prorocy i Pisma] przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany" [II Tym. 3:16-17]

:roll: Czyżby rację miał Ireneusz, że niektórzy chcą być mądrzejsi od apostołów?

"Co do ludzi o spaczonych umysłach, którzy zwrócili się przeciwko prawom Mojżesza twierdząc, że są sprzeczne z nauką Ewangelii, to nie zadali sobie oni trudu, by zbadać podstawy zawarcia obydwóch Przymierzy oraz różnice pomiędzy nimi. Dlatego też odpadli od ojcowskiej miłości Boga i pozwolili się nadąć szatanowi, a zwróciwszy się ku doktrynie wyznawanej przez Szymona Maga, odeszli w swych poglądach od opinii Tego, który jedynie jest Bogiem i wydaje im się, że posiedli objawienie lepsze od tego, które otrzymali apostołowie; [uważają oni] również, że apostołowie głosili Ewangelię pozostając pod wpływem żydowskim, natomiast oni sami są bardziej czyści moralnie i mądrzejsi od apostołów" [Adversus Haereses,III,12,12]

http://www.earlychristianwritings.com/t ... book3.html


Ostatnio edytowano N maja 04, 2008 4:23 pm przez Smok Wawelski, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 113 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL