www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Pn maja 20, 2024 1:31 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 159 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 25, 2009 5:48 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
JOSEPH odwołujesz się do konieczności przestrzegania tego co nazywasz "10 przykazaniami", rozumiem więc, że złamanie ich to grzech, tak?
Mam w związku z tym pytania:

1. Joseph, gdzie jest napisane, ze pod nowym przymierzem obowiązuje odrodzonych przestrzeganie TYLKO tych "10 przykazań"?
2. I może chociaz TY odpowiesz na pytanie jaka jest biblijna definicja grzechu?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 25, 2009 6:53 pm 
Offline

Dołączył(a): So sie 23, 2008 1:21 pm
Posty: 37
Lokalizacja: Kraków
ani_isza, a gdzie jest napisane, że odrodzonych nie obowiązuje?
Jezeli chodzi o grzech, to kilka przykładów:
1 Jan. 5:17
17. Wszelka nieprawość jest grzechem; lecz nie każdy grzech jest śmiertelny.

1 Jan. 3:4
4. Każdy kto popełnia grzech, i zakon przestępuje, a grzech jest przestępstwem zakonu.

Rzym. 7:7
7. Cóż więc powiemy? Że zakon to grzech? Przenigdy! Przecież nie poznałbym grzechu, gdyby nie zakon; wszak i o pożądliwości nie wiedziałbym, gdyby zakon nie mówił: Nie pożądaj!

1 Sam. 15:23
23. Gdyż nieposłuszeństwo jest takim samym grzechem, jak czary, a krnąbrność, jak bałwochwalstwo i oddawanie czci obrazom. Ponieważ wzgardziłeś rozkazem Pana, więc i On wzgardził tobą i nie będziesz królem.

Gal. 5:19-21
19. Jawne zaś są uczynki ciała, mianowicie: wszeteczeństwo, nieczystość, rozpusta,
20. Bałwochwalstwo, czary, wrogość, spór, zazdrość, gniew, knowania, waśnie, odszczepieństwo,
21. Zabójstwa, pijaństwo, obżarstwo i tym podobne; o tych zapowiadam wam, jak już przedtem zapowiedziałem, że ci, którzy te rzeczy czynią, Królestwa Bożego nie odziedziczą,


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 25, 2009 8:36 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
joseph napisał(a):
ani_isza, a gdzie jest napisane, że odrodzonych nie obowiązuje?
Jezeli chodzi o grzech, to kilka przykładów (...)

Joseph, ODPOWIADASZ NIE NA TEMAT. Nie udawaj Greka, tylko odpowiedz konkretnie na pytania Ani_Iszy:

1. Ggdzie jest napisane, ze pod nowym przymierzem obowiązuje odrodzonych przestrzeganie TYLKO tych "10 przykazań"?
2. Jaka jest biblijna definicja grzechu?

Jeśli Twoją (słuszną) odpowiedzią na pytanie 2 jest I Jana 3:4

"Każdy kto popełnia grzech, i zakon przestępuje, a grzech jest przestępstwem zakonu"

to odpowiedz na pytanie CO TO JEST ZAKON? Które przykazania należą do zakonu, a które nie należą? Które Ciebie obowiązują a które nie i DLACZEGO? Jakim prawem wybierasz z zakonu pewne przykazania i nie przestrzegasz ich, a innych przestrzegasz? Dlaczego nie przestrzegasz wszystkich przykazań nakazanych synom izraelskim jako ustawa wieczna tak jak Szabat?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 25, 2009 9:01 pm 
Offline

Dołączył(a): So sie 23, 2008 1:21 pm
Posty: 37
Lokalizacja: Kraków
Smoku rozbrajasz mnie :D
Powiedz mi: kradniesz? zabijasz? itd. - pewnie nie
A dlaczego tego nie robisz?
Szanujesz rodziców? - pewnie tak, a dlaczego?
Skąd wiesz, że np. tych przykazań masz przestrzegać?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 25, 2009 9:44 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Joseph, DLACZEGO NIE ODPOWIADASZ NA PYTANIA? Najpierw odpowiedz na te, które zostały Ci postawione. Jeśli się zdecydujesz, to powolutku dojdziemy do tego, które przykazania zostały skierowane do wszystkich, a które do konkretnych grup ludzi. Tak się składa, że przykazania, o których mówisz, zostały przez apostołów powtórzone jako obowiązujące dla wszystkich, w przeciwieństwie do przykazania o Szabacie, które należy do przykazań skierowanych do synów izraelskich jako ustawa wieczna, natomiast nie jest obowiązujące dla odrodzonych pogan [Kol. 2:15-16; Rzym. 14:1-6].

Zaczniesz wreszcie odpowiadać na pytania, myśleć i argumentować, czy nadal będziesz udawał, że nie rozumiesz, o co chodzi? Na razie widzę, że nie jesteś zainteresowany dyskusją tylko ucieczką od stawianych pytań.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 25, 2009 9:46 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
ani_isza napisał(a):
1. Joseph, gdzie jest napisane, ze pod nowym przymierzem obowiązuje odrodzonych przestrzeganie TYLKO tych "10 przykazań"?

joseph napisał(a):
ani_isza, a gdzie jest napisane, że odrodzonych nie obowiązuje?

Widzisz ja pytałam o to gdzie jest napisane, ze TYLKO. Twoje własne wskazania z Biblii dają Ci odpowiedź: NIE TYLKO przestrzeganie "10 przykazań". Twoje wskazanie z Gal. 5:19-21 nie wynika z "10 przykazań"!!! ALE WYNIKA Z ZAKONU!!!
joseph napisał(a):
Jezeli chodzi o grzech, to kilka przykładów:
1 Jan. 5:17
17. Wszelka nieprawość jest grzechem; lecz nie każdy grzech jest śmiertelny.

1 Jan. 3:4
4. Każdy kto popełnia grzech, i zakon przestępuje, a grzech jest przestępstwem zakonu.

Rzym. 7:7
7. Cóż więc powiemy? Że zakon to grzech? Przenigdy! Przecież nie poznałbym grzechu, gdyby nie zakon; wszak i o pożądliwości nie wiedziałbym, gdyby zakon nie mówił: Nie pożądaj!

1 Sam. 15:23
23. Gdyż nieposłuszeństwo jest takim samym grzechem, jak czary, a krnąbrność, jak bałwochwalstwo i oddawanie czci obrazom. Ponieważ wzgardziłeś rozkazem Pana, więc i On wzgardził tobą i nie będziesz królem.

Gal. 5:19-21
19. Jawne zaś są uczynki ciała, mianowicie: wszeteczeństwo, nieczystość, rozpusta,
20. Bałwochwalstwo, czary, wrogość, spór, zazdrość, gniew, knowania, waśnie, odszczepieństwo,
21. Zabójstwa, pijaństwo, obżarstwo i tym podobne; o tych zapowiadam wam, jak już przedtem zapowiedziałem, że ci, którzy te rzeczy czynią, Królestwa Bożego nie odziedziczą,

Mam nadzieję, że masz jasność na podstawie CZEGO zdefiniować "nieprawość" wskazaną w 1Jana 5:17.
Jeśli chodzi o to wskazanie:
joseph napisał(a):
1 Sam. 15:23
23. Gdyż nieposłuszeństwo jest takim samym grzechem, jak czary, a krnąbrność, jak bałwochwalstwo i oddawanie czci obrazom. Ponieważ wzgardziłeś rozkazem Pana, więc i On wzgardził tobą i nie będziesz królem.

To jeżeli pamiętasz kto i do kogo te słowa mówił [czyli kontekst], to jasne jest, że punktem odniesienia do "nieposłuszeństwa" było złamanie nakazów zakonu-przeczytaj ten fragment chociażby od wersetu 10 [1Sam. 15:10-29].Wolę to wszystko wyjaśnić wcześniej.
WRACAJĄC DO MOICH PYTAŃ I TEMATU, TO POMINĄŁEŚ JESZCZE TAKIE WSKAZANIE:

"Każdy kto popełnia grzech, i zakon przestępuje, a grzech jest przestępstwem zakonu"
[1Jana 3:4]. Jest najkrótsze.

Skoro wskazałeś już bazę, to teraz ustalmy dalej w jakim miejscu znajdują się wierzący pochodzący z Nie-Żydów, którzy wraz z wierzącymi z Żydów są pod NOWYM PRZYMIERZEM.
Czy tworzą jakiś odrębny od wierzących z Żydów organizm?
Nie. Wchodzą w konkretne miejsce. Miejsce to wskazuje np. Rzym. 11:17-30. Zgadzasz się?

Czy wierzący z Nie-Żydów i wierzący z Żydów pod Nowym Przymierzem mają każdy innego ustawodawcę? Czy wspólnego?

Nawet kapłaństwo trwa, ale w innym porządku i innym miejscu. Porządek kapłaństwa i rodzaj ofiary zmienił, ale nie anulował - tylko zmienił - Arcykapłan Jezus, także warunki [przepisy ustawy warunkujące Przymierze] są wspomniane w miejscu, które to objaśnia: Hebr 10:9-31. Zmieniły się zasady uczestnictwa pod nowym Przymierzem, rozszerzyła się dostępność udziału w Przymierzu na wierzących z Nie-Żydów, ale ustawodawca nie zmienił SIĘ, ani nie anulował przepisów.
Jakie detalicznie znaki zawarte w przepisach ustawy obowiązywały według tych, którzy mieli objawienie na ten temat [czyli apostołów dających wykładnię na mocy danego im osobiście autorytetu]? Sprawdź to, już na początku wierzący mieli z tym kłopoty. Dlatego w NT mamy spójne nauczanie w tym temacie objawione przez Ducha Św.:

"Lecz niektórzy nawróceni ze stronnictwa faryzeuszów oświadczyli: Trzeba ich obrzezać i zobowiązać do przestrzegania Prawa Mojżeszowego.(6) Zebrali się więc Apostołowie i starsi, aby rozpatrzyć tę sprawę.(7) Po długiej wymianie zdań przemówił do nich Piotr: Wiecie, bracia, że Bóg już dawno wybrał mnie spośród was, aby z moich ust poganie usłyszeli słowa Ewangelii i uwierzyli.( 8 ) Bóg, który zna serca, zaświadczył na ich korzyść, dając im Ducha Świętego tak samo jak nam.(9) Nie zrobił żadnej różnicy między nami a nimi, oczyszczając przez wiarę ich serca.(10) Dlaczego więc teraz Boga wystawiacie na próbę, wkładając na uczniów jarzmo, którego ani ojcowie nasi, ani my sami nie mieliśmy siły dźwigać. [...] (19) Dlatego ja sądzę, że nie należy nakładać ciężarów na pogan, nawracających się do Boga,(20) lecz napisać im, aby się wstrzymali od pokarmów ofiarowanych bożkom, od nierządu, od tego, co uduszone, i od krwi.(21) Z dawien dawna bowiem w każdym mieście są ludzie, którzy co szabat czytają Mojżesza i wykładają go w synagogach.(22) Wtedy Apostołowie i starsi wraz z całym Kościołem postanowili wybrać ludzi przodujących wśród braci: Judę, zwanego Barsabas, i Sylasa i wysłać do Antiochii razem z Barnabą i Pawłem.(23) Posłali przez nich pismo tej treści: Apostołowie i starsi bracia przesyłają pozdrowienie braciom pogańskiego pochodzenia w Antiochii, w Syrii i w Cylicji.(24) Ponieważ dowiedzieliśmy się, że niektórzy bez naszego upoważnienia wyszli od nas i zaniepokoili was naukami, siejąc zamęt w waszych duszach [...] Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne.(29) Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!" [Dz. Ap. 15: - 31]
Objawienie i wykładnia w tym temacie zostało zamknięte [wskazanie na niegorszenie bliźnich -tutaj niewierzących Żydów - jest wspomniane też tu 1Kor 10:32]. Punktem odniesienia jest nadal cały zakon.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 26, 2009 1:44 pm 
Offline

Dołączył(a): So sie 23, 2008 1:21 pm
Posty: 37
Lokalizacja: Kraków
Smok napisał(a):
Dopóki nie udowodnisz, że Dekalog jest osobnym zestawem przykazań od Księgi Zakonu zawierającej WSZYSTKIE przykazania

Już na ten temat gdzieś wcześnij pisałem m.in. to:

Pwt 10:2-5
2. Napiszę na tablicach przykazania, które były na pierwszych tablicach - stłuczonych przez ciebie - i włożysz je do arki.
3. Uczyniłem arkę z drzewa akacjowego, wyciosałem dwie kamienne tablice, podobne do pierwszych, i wstąpiłem na górę, mając w rękach obie tablice.
4. A On napisał na tablicach pismem, jak poprzednio, Dziesięć Przykazań, które Pan do was wyrzekł na górze spośród ognia w dniu zgromadzenia, i dał mi je Pan.
5. Odwróciłem się i zszedłem z góry, by złożyć tablice w arce, którą uczyniłem, i tam pozostały, jak mi Pan rozkazał.

Pwt 4:13
13. Oznajmił wam swe przymierze, gdy rozkazał wam pełnić Dziesięć Przykazań i napisał je na dwóch tablicach kamiennych.

Odrobinę dobrej woli.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 26, 2009 3:02 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Nie powtarzaj w kółko fragmentów, które albo sa źle przetłumaczone, albo je błędnie interpretujesz. Dziesięć słów na tablicach to było PRZYMIERZE. Zapis przymierza to było DZIESIĘĆ SŁÓW. Były to najprawdopodobniej pierwsze wyrazy pierwszych 10 przykazań całego Prawa.

"I oznajmił wam swoje przymierze, które nakazał wam zachowywać: dziesięć słów, które wypisał na dwóch kamiennych tablicach" [V Mojż. 4:13]

Oryginał jest tutaj:

http://www.blueletterbible.org/Bible.cf ... JV#conc/13

Natomiast Bóg oprócz sporządzenia 2 odpisów dokumentu, jakim było przymierze, nakazał Mojżeszowi nauczyć Izraela praw i przykazań:

"Mnie zaś rozkazał Pan w tym czasie nauczyć was ustaw i praw, abyście je pełnili na ziemi, do której zdążacie, aby ją wziąć w posiadanie" [V Mojż. 4:14]

Prawa zostały zapisane w Księdze Zakonu [Prawa] Mojżeszowego:

"Wtedy Mojżesz spisał wszystkie słowa Pana, a wstawszy wcześnie rano, zbudował ołtarz u stóp góry i postawił dwanaście pomników dla dwunastu plemion izraelskich. (...) Następnie wziął Księgę Przymierza i głośno przeczytał ludowi, ten zaś rzekł: Wszystko, co powiedział Pan, uczynimy i będziemy posłuszni" [II Mojż. 24:3,7]

Księga Zakonu [Prawa] została złożona z boku Skrzyni jako świadectwo:

"A gdy Mojżesz spisał do końca słowa tego zakonu w księdze, to dał Mojżesz Lewitom, którzy nosili Skrzynię Przymierza Bożego, taki rozkaz: Weźcie księgę tego zakonu i połóżcie ją z boku Skrzyni Przymierza Pana, Boga waszego, i niech będzie tam świadkiem przeciwko tobie" [V Mojż. 31:24-26]

Jeszcze raz: Dziesięć Przykazań na tablicach to był dowód zawarcia PRZYMIERZA. Wszystkie przykazania dane w ramach przymierza zostały spisane w KSIĘDZE ZAKONU [PRAWA]. Było ich 613 (z dziesięcioma włącznie) i NIE STANOWIŁY odrębnych przykazań od innych. Przykazania, których pierwsze słowa stanowią dokument zawarcia przymierza, otwierają całość praw i przykazań Prawa, skierowanych do różnych grup i ludzi, i zapisanych w Księdze.

Kamienne tablice były świadectwem zawarcia PRZYMIERZA. Księga zakonu była świadectwem nadania PRAWA czyli WSZYSTKICH PRZYKAZAŃ.

Przed wejściem do Ziemi Obiecanej Mojżesz odczytał Izraelitom jeszcze raz WSZYSTKIE PRZYKAZANIA, które mieli wypełniać. Nie wyciągał w tym celu kamiennych tablic ze Skrzyni Przymierza, ponieważ WSZYSTKIE przykazania były spisane w Księdze Zakonu. Dlatego Jozue otrzymał następujące polecenie:

"Bądź mocny i mężny, bo ty oddasz temu ludowi w posiadanie ziemię, którą przysiągłem dać ich ojcom. Tylko bądź mocny i bardzo mężny, aby ściśle czynić wszystko według zakonu, jak ci Mojżesz, mój sługa, nakazał. Nie odstępuj od niego ani w prawo, ani w lewo, aby ci się wiodło wszędzie, dokądkolwiek pójdziesz. Niechaj nie oddala się księga tego zakonu od twoich ust, ale rozmyślaj o niej we dnie i w nocy, aby ściśle czynić wszystko, co w niej jest napisane, bo wtedy poszczęści się twojej drodze i wtedy będzie ci się powodziło" [Joz. 1:6-8]

Jozue dał z kolei takie polecenie podczas wejścia do ziemi obiecanej:

"Starajcie się tylko nader usilnie o to, aby przestrzegać wszystkiego i czynić to, co jest napisane w księdze zakonu Mojżeszowego i nie odstępować od niego ani w prawo, ani w lewo, abyście się nie pomieszali z tymi narodami, które jeszcze pozostały u was, a imion ich bogów nie wspominali ani na nich nie przysięgali, nie służyli im i nie oddawali im pokłonów" [Joz. 23:6-7]

Czyli zakaz kłaniania się innym bogom oraz służenia im został zapisany nie tylko na tablicach kamiennych jako jeden wyraz, ale również w Księdze Zakonu jako przykazanie.

Odrobinę dobrej woli. Przestań się upierać przy celowym i błędnym wypaczaniu Pisma tylko po to, żeby je nagiąć do adwentystycznej teologii.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 26, 2009 3:07 pm 
Offline

Dołączył(a): So sie 23, 2008 1:21 pm
Posty: 37
Lokalizacja: Kraków
Jeszcze raz: nie jestem adwentystą. Czytasz moje posty a nierozumiesz. jak tak samo Biblie czytasz, to... wszystko jasne.
Nie zgadzam sie z Twoja interpretacją.
Chcesz fragmety Biblii, a jak je dostaniesz, to twierdzisz, ze są źle przetłumaczone albo albo, że chodzi o coś innego. Cały czas powtarzasz to samo. Może sam przetłumaczysz Biblię. Wtedy na pewno będzie super i cacy. Wszystko pod okresloną doktrynę.
I oczywiście tylko Ty masz rację. Nieomylny jaki czy co.

Zgodnie z czwartym przykazaniem świętego Dekalogu, Dniem Pańskim jest siódmy dzień tygodnia - sobota. Postanowiony został przy stworzeniu świata i jest pamiątką stworzenia. Bóg sam odpoczął w dniu siódmym, pobłogosławił go i uczynił świętym. Jezus potwierdził świętość Dnia Pańskiego, ukazał jego właściwe znaczenie i wspaniałość przez wypełnienie czwartego przykazania oraz własne oświadczenie, iż "sabat dla człowieka jest uczyniony". Prawdę tę udokumentował własnym codziennym życiem.
Prawdziwe Dzieci Boże przez wszystkie wieki zachowywały sobotę jako Dzień Pański. Wszechwiedzący Bóg przewidując, że przykazanie to będzie nagminnie łamane, a wreszcie zmienione, opatrzył znamiennym słowem "PAMIĘTAJ"! Dzień ten był i jest znakiem między Bogiem a Jego Ludem. Dzień Pański - sobota - trwa od wieczora (zachodu słońca) w piątek do wieczora (zachodu słońca) w sobotę.
Teksty:
1Moj 2,1-3; 2Moj 16,14-30; 20,8-11; 3Moj 23,32; Iz 58,13-14; Łk 4,16-19; 23,50-56; Mt 24,20; Mr 2,27-28; Hebr 4,9(BT); DzAp13,13-14.42.44; 16,12-15; Obj 1,10; Jak 2,10-12


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 26, 2009 3:27 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Joseph, czy potrafisz ustosunkować się merytorycznie, do tego jak rozróżnia Pismo ST "dziesięc słów" jako znaku Przymierza:
"I oznajmił wam swoje przymierze, które nakazał wam zachowywać: dziesięć słów, które wypisał na dwóch kamiennych tablicach" [Powt.Pr. 4:13] od zbioru zasad, nauk i praw zakonu które były reprezentowane przez "dziesięc słów"?
"Mnie zaś rozkazał Pan w tym czasie nauczyć was ustaw i praw, abyście je pełnili na ziemi, do której zdążacie, aby ją wziąć w posiadanie" [Powt. Pr. 4:14] [dziwne że wersetu 14 już nie zacytowałeś...znamienne?].
Nie zauważyłam, żeby było tu negowane istnienie "dziesięciu słów". Jest tylko wyjaśniane Tobie po co zostały one powołane do istnienia.
Czy możesz skomentować wersety które podał Smok, czy je odrzucasz jako niewygodne?
Oraz czy możesz ustosunkować się do tego o co pytałam w moim wpisie?

Bo jeżeli nie, to chyba "znamienne" [?].
Nie widzę odpowiedzi, a tylko powielanie WYBIÓRCZYCH MANIFESTÓW.

ps: A jeśli chodzi o to:
joseph napisał(a):
Prawdziwe Dzieci Boże przez wszystkie wieki zachowywały sobotę jako Dzień Pański. Wszechwiedzący Bóg przewidując, że przykazanie to będzie nagminnie łamane, a wreszcie zmienione, opatrzył znamiennym słowem "PAMIĘTAJ"! Dzień ten był i jest znakiem między Bogiem a Jego Ludem.

To mam kolejne pytania - kogo nazywasz "dziećmi Bożymi"? i kogo nazywasz "Jego Ludem"? i co nazywasz "Dniem Pańskim"? i jakim sposobem pogodzisz Twoją wybiórczą interpretację nakazu zachowywania szabatu z takimi miejscami w Biblii jak chociażby Dz. Ap. 15 i Rzym. 14 i Kol 2:16-23 ??? BO TO JAKOŚ POMINĄŁĘŚ W TWOIM OSTATNIM WPISIE

Mam nadzieję, że zbierzesz to jakoś logicznie i odpowiesz wreszcie, bo ja za wybiórcze manifesty dziękuję i bardzo proszę ADMINA, żeby miał to na uwadze [bo to nie jest prywatny blog "JOSEPH'a"].


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 26, 2009 3:29 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Podałem Ci link do oryginału fragmentu, na który się powołałeś. Tak sie składa, że powołałeś się na taki przekład, który nie jest precyzyjny (nie mówiąc już o tym, że jest katolicki, co jakoś Ci w tym momencie nie przeszkadza). Nie musze niczego sam tłumaczyć, bo z dostępnych przekładów jasno wynika, że po prostu to Ty naginasz pismo pod określoną teologię. Nie musisz się zgadzać z moją interpretacją, ale sam nie podajesz lepszej, nie odpowiadasz na pytania i cały czas próbujesz nam wmówić coś, co jest sprzeczne z nauczaniem Pisma. I nic a nic do Ciebie nie dociera, jeśli się nie zgadza z Twoją z góry założoną tezą.

joseph napisał(a):
Wszechwiedzący Bóg przewidując, że przykazanie to będzie nagminnie łamane, a wreszcie zmienione, opatrzył znamiennym słowem "PAMIĘTAJ"! Dzień ten był i jest znakiem między Bogiem a Jego Ludem.

Wstydziłbyś się tak bezczelnie manipulować Słowem Bożym. Dlatego nie podajesz konkretnego cytatu, bo wiesz, że manipulujesz. Twój grzech, Twoja sprawa.

"Powiedz synom izraelskim: Zaiste, przestrzegać będziecie sabatów moich, gdyż to jest znakiem między mną a wami po wszystkie pokolenia wasze, abyście wiedzieli, żem Ja Pan, który was poświęcam. Przestrzegajcie więc sabatu, bo jest dla was święty. Kto go znieważy, poniesie śmierć, gdyż każdy, kto wykonuje weń jakąkolwiek pracę, będzie wytracony spośród swego ludu. Sześć dni będzie się pracować, ale w dniu siódmym będzie sabat, dzień całkowitego odpoczynku, poświęcony Panu. Każdy, kto w dniu sabatu wykona jakąkolwiek pracę, poniesie śmierć. Synowie izraelscy będą przestrzegać sabatu, zachowując sabat w pokoleniach swoich jako przymierze wieczne. Między mną a synami izraelskimi będzie on znakiem na wieki, bo w sześciu dniach stworzył Pan niebo i ziemię, a dnia siódmego odpoczął i wytchnął" [II Mojż. 31:13-17]

JESTEŚ SYNEM IZRAELSKIM? W KTÓRYM POKOLENIU? Z JAKIEGO POKOLENIA?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 26, 2009 10:45 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Czekając na Twoje odpowiedzi JOSEPH'ie jeszcze takimi refleksjami chciałam się podzielić, niech pomogą tym, którzy bywają atakowani tak stawianymi warunkami podobania się Bogu:
joseph napisał(a):
Teksty:
1Moj 2,1-3;

Ten fragment jak twierdzisz wskazuje na nakaz święcenia szabatu dany już pierwszym ludziom [na co wskazywałeś już wcześniej]. Ale czytam tu, że pierwsi ludzie zostali stworzeni dzień wcześniej i jeszcze żadnej pracy nie wykonywali. Nie czytam też żeby patriarchowie zachowywali szabat - czy nie jest to DZIWNE?
Czy nie PODOBNIE DZIWNE są w tej sprawie słowa Mojżesza:
"Mojżesz zwołał całego Izraela i rzekł do niego: Słuchaj, Izraelu, praw i przykazań, które ja dziś mówię do twych uszu, ucz się ich i dbaj o to, aby je wypełniać.(2) Pan, Bóg nasz, zawarł z nami przymierze na Horebie.(3) Nie zawarł Pan tego przymierza z ojcami naszymi, lecz z nami, którzy tu dzisiaj wszyscy żyjemy." [Powt.Pr. 5:1-3]

Czy nie jest DZIWNIE RÓZNE zrozumienie momentu oznajmienia szabatu podane w Księdze Nehemiasza?
Słupem obłoku prowadziłeś ich we dnie, a słupem ognia - w nocy, aby oświetlić im drogę, którą iść mieli.(13) Potem na górę Synaj zstąpiłeś i rozmawiałeś z nimi z nieba; i dałeś im przepisy słuszne, wskazówki niezawodne, prawa dobre i przykazania.(14) I Twój święty szabat im oznajmiłeś, i przez sługę Twego, Mojżesza, nadałeś im przykazania, przepisy i Prawo. [Neh. 9:12-14]
Znamienne?
Te teksty natomiast dotyczą tylko narodu Izraelskiego i tych, którzy chcieli się do nich przyłączyć uprzednio obrzezawszy się [czyli prozelitów]:
joseph napisał(a):
2Moj 16,14-30; 20,8-11; 3Moj 23,32; Iz 58,13-14

Podałeś też argument o nieobowiązywaniu obrzezania na podstawie anulowania go przez wykładnię Pawła:
joseph napisał(a):
że niby powinieniem zachowywać 613 przepisów. Wydaje mi się, że te zarzuty są mocno przesadzone. Np. obrzezanie i szabat, to dla chrześcijanina dwie zupełnie inne sprawy:
1 Kor. 7:19
19. Obrzezanie nie ma żadnego znaczenia i nieobrzezanie nie ma żadnego znaczenia, ale tylko przestrzeganie przykazań Bożych.
A dlaczego nie wspomnisz czego dotyczył kontekst 1Kor 7:17-24? Dotyczył właśnie bezcelowego stawania się prozelitami po odrodzeniu - czyli wchodzeniu pod przestrzeganie wszystkich znaków przymierza zawartego z Żydami przez zachowywanie obrzezki, szabatu, koszeru i innych. A i bez tego wszystkich odrodzonych dotyczy natomiast przestrzeganie danych raz przykazań [niestety było ich 613 w ST, a w-g interpretacji zakonu przez Jezusa wyszło ich podobno ponad 1000].
A tutaj:
joseph napisał(a):
Łk 4,16-19;
jest o tym, że Jezus jako Żyd [z pochodzenia w-g ciała, obrzezany] obchodził szabat i chodził do synagogi - wyjaśniać Pisma- a dlaczego obchodził szabat i inne przykazania zakonu, tak jak i później wszyscy wierzący pochodzenia żydowskiego?

Tuaj:
joseph napisał(a):
DzAp13,13-14.42.44; 16,12-15;
nie ma mowy o nakazie przestrzegania szabatu dla wierzących pochodzenia z Pogan, a tylko zachowywanie szabatu przez apostołów-Żydów i to, że wykorzystywali szabat do głoszenia ewangelii wykładając Pisma w synagogach [wtedy gdy synagogi były zapełnione].

Co do tego:
joseph napisał(a):
Obj 1,10;
to nie życzę Ci dozycia na ziemi rozpoczęcia tego "dnia" który w całej rozpiętości czasowej ujrzał i opisał Jan i który to "dzień" zapowiadali prorocy, polecam poczytaniu:
http://ulicaprosta.lap.pl/forum/viewtop ... 1ski#25335

A tutaj:
joseph napisał(a):
Łk 23,50-56;
jest mowa o tym, że Żydzi narodzeni na nowo przestrzegali całego zakonu, dlatego nadal w posłuszeństwie wypełniali wszystko co dotyczyło kalendarza tygodniowego i rocznego oraz pochówku zmarłych nie robiąc z tego "narzędzia osiągnięcia i/lub utrzymania zbawienia".
A tutaj:
joseph napisał(a):
Mt 24,20;
jest o tym, żeby "ucieczka nie wypadła w szabat" i było to mówione do Żydów -i nie jest to o nakazie przestrzegania szabatu przez wszystkich odrodzonych.
To
joseph napisał(a):
Hebr 4,9
było już w tym temacie wyjaśniane, więc oszczędzę sobie czasu, zainteresowani znajdą.


Nie bardzo wiem, gdzie tu jest wskazanie nakazu zachowywania szabatu:
joseph napisał(a):
Jak 2,10-12
ale wersety 10-11 wskazują przeciw Tobie, jeżeli chcesz zachowywać szabat, a reszty przykazań danych w zakonie nie. Werset 12 nawiązuje do zapowiedzi dawanej przez Jeremiasza [31:31-34]. Nie przeocz wersetu 33- użyty w tym miejscu wyraz prawo to hebrajskie "TORA" - sprawdź.
A przy tym:
joseph napisał(a):
Mr 2,27-28
wypadałoby ustalić, kim dla Ciebie JOSEPH'ie jest JEZUS [bo tu jest wskazanie, na to że ON ustanowił nakaz obchodzenia szabatu, On też [będąc na ziemi w ludzkim ciele] wyjaśnił po co go ustanowił [patrz wskazania ze ST]. Czytajmy całość dotyczącą szabatu [Mar. 2:23-3:6]. Zastanawiające- jak drażnił Jezus swoją interpretacją, aż zastanawiano się jak zgładzić TEGO, który "łamał szabat"[Łk 14:1-6]? "Albo nie czytaliście w Prawie, że w dzień szabatu kapłani naruszają w świątyni spoczynek szabatu, a są bez winy?"[Mt 12:5].
To KIM dla Ciebie jest JEZUS?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 12, 2009 8:23 pm 
Offline

Dołączył(a): So sie 23, 2008 1:21 pm
Posty: 37
Lokalizacja: Kraków
tak na marginesie podobna rozmowa jest tutaj:
http://emaus.zgora.pl/index.php?strona=61&id_temat=3101

Czwarte przykazanie Dekalogu.

"Pamiętaj abyś dzień sobotni święcił. Sześć dni robić będziesz i będziesz wykonywał wszystkie roboty twoje;
ale dnia siódmego, sabat Pana, Boga twego jest : nie będziesz wykonywał weń żadnej roboty, ty i syn twój
i służebnica twoja i sługa twój, bydlę twoje i gość, który jest między bramami twymi.
Przez sześć dni bowiem czynił Pan niebo i ziemię, i morze i wszystko co w nich jest,
A odpoczął dnia siódmego; i dlatego pobłogosławił Pan dniowi sobotniemu i poświęcił go."
( 2 Mojż. 20 :8-11 tłum. Ks. J. Wujka )

1. Dlaczego właśnie sobota, a nie inny dzień ?
Sam Bóg uczynił ten dzień świętym przy stworzeniu świata.
Pobłogosławił go , poświęcił, i odpoczął w nim. 1 Mojż. 2 :2,3
Stał się więc ten dzień Jego dniem, Dniem Pańskim.
Sam Bóg dał przykład do naśladowania wszystkim ludziom po wszystkie czasy.
W czwartym przykazaniu przypomniał i potwierdził oficjalnie swoją wolę.
Jezus Chrystus będąc na ziemi przestrzegał tego przykazania i zachęcał wszystkich do naśladowania go.
Tak samo czyniła jego matka Maria oraz apostołowie.
Łuk. 4:16 Dz. Ap. 13:14,44 16:13 17:2 18:4


2. Skąd wiadomo, że sobota jest siódmym dniem tygodnia ?
Ewangelia Łukasza 23 : 46 - 24: 3 sprawozdaje, że Jezus :
- został ukrzyżowany w piątek (Dzień Przygotowania)
- leżał w grobie w sobotę (Sabat)
- zmartwychwstał w niedzielę rano (Pierwszy Dzień Tygodnia)

3. Znaczenie sobotniego święta.
- jest to dzień przeznaczony ku czci Boga
- jest znakiem (sprawdzianem) posłuszeństwa Bogu Ezech. 20:20
- jest pamiątka stworzenia świata i uznaniem Boga jako Stworzyciela.
- jest okazją do odpoczynku fizycznego i psychicznego
- jest okazją do zacieśnienia więzów rodzinnych i więzi z Bogiem

4. Jak należy święcić sobotę ?
- przez powstrzymanie się od codziennej pracy zarobkowej, i niepotrzebnych zajęć
- przez udział w nabożeństwie ku czci Boga (pieśni , modlitwa, czytanie Pisma Świętego)
- przez służbę miłości (np. opieka nad chorymi)
- przez zachowanie jej od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę

5. Grzechy przeciwko czwartemu przykazaniu
a) - dotyczące pracy:
- lenistwo i próżniactwo
- pasożytnictwo
- przepracowanie
- wyzysk
b) - dotyczące odpoczynku:
- nieprzestrzeganie soboty jako dnia świętego
- święcenie innego dnia zamiast soboty
- wykonywanie pracy zarobkowej, oraz zbędnych czynności np. sprzątanie
- kupowanie lub sprzedawanie
- zarywanie czasu świątecznego, czyli niepunktualne rozpoczynanie i kończenie święta
- całkowita bezczynność np. przesypianie dnia sobotniego
- zaabsorbowanie myśli, uczuć i woli sprawami doczesnymi i światowymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 12, 2009 8:54 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Tiaaaa...
Więcej też z tej strony i z tego nauczania możemy się spodziewać?
http://www.skoczow.maranatha.pl/tematy/20.html

ADMINIE chyba to wszystko ze strony Pana Joseph'a?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 13, 2009 7:46 am 
Offline

Dołączył(a): So sie 23, 2008 1:21 pm
Posty: 37
Lokalizacja: Kraków
Nie z tej strony. Podałem tylko link do podobnej dyskusji.
A twoja prośba do Admina jest typowa, nie masz argumentów, prawda Cię poraża, to lepiej forum zamknąć. Typowe :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 159 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL