www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz mar 28, 2024 7:37 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 174 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kalwinizm
PostNapisane: Cz wrz 24, 2009 10:16 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
przeczytałem w jednym wątku pewne myśli i chcę do tego tutaj nawiązać, bo ostatnio pojawiła się u mnie pewna refleksja.
ppajda napisał(a):
Mahcin napisał(a):
(...) stoję przed furtką z napisem "kalwinizm", tylko na razie zastanawiam się czy tam wchodzić. (...)

Z całego serca pragnę Cie ostrzec: nie wchodź! Ja jakieś półtora roku temu na krótki czas wszedłem i z przerażeniem stwierdziłem, ze to niebiblijna nauka.

Zrozumiałem, ze nauka kalwinizmu opiera się jakby na trzech fundamentalnych założeniach i jeśli któryś z tych punktów się zachwieje, wszystko inne burzy się jak domek z kart:
1. Jezus umarł tylko za wybranych, a nie za wszystkich ludzi
2. Bóg pociąga tylko wybranych do zbawienia, a nie wszystkich ludzi
(przynajmniej efektywnie - "effectual call")
3. zbawienie jest nieutracalne

Jasno możemy wyłożyć, ze każdy z tych punktów Słowo Boże obala.


W odniesieniu do tej myśli, po mimo, że być może wielu nie zgadza się z teologią kalwinistyczną, a przynajmniej tutaj widzę taką sytuację, to stwierdzam, że w kościołach ewangelicznych jest "posiew" (przepraszam za kolokwializm) kalwinistyczny.

Chodzi mi o tak zwane stwierdzenie: "Pan ma dla ciebie szczegółowy plan" albo krócej, "Pan ma dla twojego życia plan", albo jeszcze inaczej, "Pan ma dla ciebie plan".

W moim przekonaniu takie stwierdzenia i propagowanie takiego podejścia, jest efektem, pozostałością, wyraźnym wpływem kalwinizmu i predestynacji.

Biorąc to wszystko pod uwagę, moje zdanie jest takie, że wyżej wymienione stwierdzenia są fałszywym przedstawianiem relacji człowieka z Bogiem, gdyż w moim przekonaniu, prawdą jest to że Chrystus oddał za każdego z nas swoje życie, chcę aby każdy był zbawiony, chce aby każdy przybliżał się do Niego, poznawał Go. Pragnie też abyśmy byli szlachetnymi naczyniami, które będą wydawać owoc dla korzyści Kościoła i innych.

Pan obiecuje że będzie nas wspierał, prowadził, umacniał na Drodze, czasem też powołuje nas do konkretnego zadania itp, ale mowa o szczegółowym planie, jest dla mnie z jednej strony kalwinistycznym mąceniem umysłu, a w innym razie co najwyżej ( tak na marginesie wspomnę) zwykłym zbyciem, kogoś kto potrzebuje mądrej rady.

To chyba na razie tyle w tym temacie.

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 24, 2009 12:15 pm 
quster napisał(a):
(...) Chodzi mi o tak zwane stwierdzenie: "Pan ma dla ciebie szczegółowy plan" albo krócej, "Pan ma dla twojego życia plan", albo jeszcze inaczej, "Pan ma dla ciebie plan".

W moim przekonaniu takie stwierdzenia i propagowanie takiego podejścia, jest efektem, pozostałością, wyraźnym wpływem kalwinizmu i predestynacji. (...)

Wydaje mi sie, ze nie do konca tak jest. Bóg ZNA przyszlosc i ma dobre plany dla ludzi. Jego glównym planem jest zbawienie kazdego czlowieka:
"Jest to rzecz dobra i miła przed Bogiem, Zbawicielem naszym, który chce, aby wszyscy ludzie byli zbawieni i doszli do poznania prawdy. Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus, który siebie samego złożył jako okup za wszystkich (...)" (1 List do Tymoteusza 2:3-6, Biblia Warszawska)

Jednak nie kazdy czlowiek chce przyjac ten plan Bozy dla swojego zycia. Nie zmienia to faktu, ze Bóg WIE, kto jak, co i kiedy zdecyduje:
"Bo tych, których przedtem znał, przeznaczył właśnie, aby się stali podobni do obrazu Syna jego (...)" (List do Rzymian 8:29, Biblia Warszawska)

Bóg ostatecznie "(...) współdziała we wszystkim ku dobremu z tymi, którzy Boga miłują, to jest z tymi, którzy według postanowienia jego są powołani." (List do Rzymian 8:28, Biblia Warszawska)

Z powyzszych cytatów mozemy wywnioskowac, ze:
1.) Bóg chce zbawienia kazdego czlowieka
2.) Bóg zna przyszlosc i ma dobry plan dla kazdego dziecka Bozego, poniewaz wspóldziala z nim, zeby ten plan urzeczywistnic (glówny cel tego planu dla zbawionych: ich upodobnienie sie do Syna)

W moim zrozumieniu dobrym przykladem realizowania Bozych planów nie wykluczajacych ludzkiej woli jest pochodzenie Chrystusa wedlug ciala, z plemienia Judy. Jego drzewo genealogiczne ostatecznie wykazuje jedynie sprawiedliwych/usprawiedliwionych. Jednak warto spojrzec na to, jak te drzewo sie w szczególach ksztaltowalo.
Adam i Ewa mieli z poczatku wylacznie dwóch synów: jednego ufajacego Bogu (Abla), drugiego nie ufajacego Bogu (Kaina). Abel bylby wiec jedynym kandydatem na ww drzewo genealogiczne. Zostal jednak zamordowany przez Kaina i w ten sposób jedyny kandydat na drzewo umarl. Bóg jednak znal inna droge, zeby urzeczywistnic swój plan:
"Adam żył sto trzydzieści lat i zrodził syna na podobieństwo swoje, na obraz swój, i nazwał go Set. Po zrodzeniu Seta żył Adam osiemset lat i zrodził synów i córki. Adam przeżył dziewięćset trzydzieści lat i umarł." (Ks. Rodzaju 5:3-5, Biblia Warszawska)
Pojawilo sie dalsze potomstwo, a z tym kandydat na drzewo. Mysle, ze Bóg widzial juz przedtem, jak sytuacja sie rozwinie, jak i widzial np. ze Judasz go zdradzi. Widzial tez ze faraon zatwardzi swoje serce, co tez juz przedtem zdradzil Mojzeszowi.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 24, 2009 12:59 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Bóg ma dla nas plan. Chce naszego dobra. Dlatego wzywa nas do podjęcia konkretnych decyzji i do posłuszeństwa Jego słowu. Jednakże Boży plan nie oznacza zaprogramowania komputera, którym miałby być każdy z nas. Bóg miał dobry plan dla Izraela, a jednocześnie wiedział, że Izrael dokona złych wyborów, które z kolei Bóg wykorzystał w ramach większego planu, jakim jest zbawienie pogan [Rzym. 11:30-36].


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 24, 2009 10:18 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
dla ścisłości: gdy pisałem o wypowiedziach osób, że "Bóg ma dla ciebie plan" te osoby miały na myśli szczegółowe dziedziny naszego życia. Dlatego nie neguję to co napisaliście, ale nie w tym kontekście odbywa się wypowiedz tych zdań haseł, a przynajmniej w tych przypadkach, z którymi ja się spotkałem.

Czyli można rzec, że wszystko sprowadza się do tego, co kto ma na myśli i co stoi za tymi zdaniami, jakie znaczenia. W przypadkach o których napisałem, jest to w istocie kalwinistyczna nauka o predestynacji, co jest w moim odczuciu dosyć popularne wśród wierzących, od których słyszałem takie komentarze.

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 25, 2009 7:16 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
Ja się bardzo zraziłam do kalwinistów, ale to może być subiektywne odczucie. Trafiłam po prostu na ludzi, którzy potraktowali mnie bardzo z góry, jak małe dziecko błądzące we mgle, natomiast sami mieli się za pełnych "wyższego poznania", które głównie opierało się na dogłębnej znajomości historii reformacji.
W naukę o predestynacji nie uwierzyłam( w "Boże wybranie", "nieodpartą łaskę" i inne takie), więc mi oznajmiono, że nie potrafię czytać ze zrozumieniem...Raczej będę unikać kalwinistów, choć nie zakładam, że wszyscy tacy muszą być.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So wrz 26, 2009 6:42 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt sie 25, 2009 10:05 am
Posty: 55
Mam znajomą w KER. Wiem jedno, jest to społeczność w której jest dużo religii, ale mało wiary. Z drugiej jednak strony to m.in. dzięki kalwinistom w Rzeczpospolitej Obojga Narodów ludzie mogli zapoznać się z reformacją. Ale kiedy rozmawiam z tą znajomą - to słyszę że prawdziwymi i dobrymi chrześcijanami są tylko urodzeni w ewangelickich rodzinach.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So wrz 26, 2009 7:19 pm 
Pytaniem jest, o kim w tym wątku tak naprawdę rozmawiamy:

a) o członkach denominacji protestanckich kościołów kalwinistycznych (np. Ewangelicko-Reformowane)

b) o członkach jakichkolwiek zborów, którzy przyjmują pięć punktów kalwinistycznych

Gdy mówię "kalwinista", osobiście myślę o b).


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 29, 2009 6:52 am 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
Ja również myślę , że to "b"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 29, 2009 7:46 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
Bóg ma dla nas plan. Chce naszego dobra. Dlatego wzywa nas do podjęcia konkretnych decyzji i do posłuszeństwa Jego słowu. Jednakże Boży plan nie oznacza zaprogramowania komputera, którym miałby być każdy z nas. Bóg miał dobry plan dla Izraela, a jednocześnie wiedział, że Izrael dokona złych wyborów, które z kolei Bóg wykorzystał w ramach większego planu, jakim jest zbawienie pogan [Rzym. 11:30-36].


A może własnie jest tak jak chcą Kalwiniści... Dostrzegam błąd Twojego wywodu Smoku i niekonsekwencje. Bo własnie WIEDZA Boga o złych wyborach Izraela była częścią PLANU zbawienia. To nie tak, że Bóg plan konstruował w czasie lub dokonywał w nim zmian proporcjonalnie do "przewiny" Izraela. Bóg to wszystko wiedział OD RAZU. I ZAWSZE miał PEŁNY CAŁOŚCIWOY i KOMPLEKSOWY plan, bo zresztą jak słusznie konkludował Luter w chrześcijańskiej Teologii nie ma miejsca na wolną wolę :)

Pozdrawiam

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 29, 2009 8:25 am 
Syn Marnotrawny napisał(a):
(...) A może własnie jest tak jak chcą Kalwiniści... Dostrzegam błąd Twojego wywodu Smoku i niekonsekwencje. Bo własnie WIEDZA Boga o złych wyborach Izraela była częścią PLANU zbawienia. To nie tak, że Bóg plan konstruował w czasie lub dokonywał w nim zmian proporcjonalnie do "przewiny" Izraela. Bóg to wszystko wiedział OD RAZU. I ZAWSZE miał PEŁNY CAŁOŚCIWOY i KOMPLEKSOWY plan (...)

Jest jedna wazna rzecz, która musimy miec przed oczyma. Bóg nie jest zwiazany czasem, tak jak my. On calkowicie inaczej postrzega czas. Dla Niego np. "(...) jeden dzień jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień." (2 List Piotra 3:8, Biblia Warszawska)

Syn Marnotrawny napisał(a):
(...) bo zresztą jak słusznie konkludował Luter w chrześcijańskiej Teologii nie ma miejsca na wolną wolę (...)

To, ze Luter w tym temacie jak i Kalwin grubo sie mylil, zostalo wyraznie wykazane. Prosze Cie wiec, bys - moze piszac cos nie powtarzajac tego, co juz zostalo przedyskutowane - wykazal, dlaczego wg. Ciebie Luter w tej kwestii "slusznie konkludowal".


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 29, 2009 10:33 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Syn Marnotrawny napisał(a):
A może własnie jest tak jak chcą Kalwiniści... Dostrzegam błąd Twojego wywodu Smoku i niekonsekwencje. Bo własnie WIEDZA Boga o złych wyborach Izraela była częścią PLANU zbawienia. To nie tak, że Bóg plan konstruował w czasie lub dokonywał w nim zmian proporcjonalnie do "przewiny" Izraela. Bóg to wszystko wiedział OD RAZU. I ZAWSZE miał PEŁNY CAŁOŚCIWOY i KOMPLEKSOWY plan, bo zresztą jak słusznie konkludował Luter w chrześcijańskiej Teologii nie ma miejsca na wolną wolę :)

Przykrawanie Boga do ludzkich wyobrażeń, i to na podstawie części Biblii zamiast całości, jest podstawowym błędem. I ten błąd popełnił Luter, a rozwinął go Kalwin, częściowo opierając się na Augustynie. Dla Boga nie istnieje "najpierw" i "potem", ponieważ On JEST. Z Biblii wiem, że wiedza Boga o późniejszych przewinach Izraela nie determinowała tych przewin, które były efektem wyboru wolnej woli. Być może dla Lutra nie było w niej miejsca w jego teologii, ale to nie znaczy, że nie było dla niej miejsca w teologii chrześcijańskiej. Gdyby Luter tylko poczytał, co na temat wolnej woli pisał np. Ireneusz z Lyonu, to by się mocno zdziwił:

http://www.ccel.org/ccel/schaff/anf01.i ... xviii.html

Bóg wszystko wie, tylko my nie wiemy wszystkiego i nie wiemy dokładnie na jakich zasadach On działa, bo nie jesteśmy Bogiem. To jest proste. Bóg daje wolny wybór i przewiduje jego efekty. Tak jest napisane. I najlepiej czytać to, co jest napisane, zamiast na podstawie części tego, co jest napisane, udawać Ducha Świętego. Pycha chadza przed upadkiem - o czym sam Bóg ostrzega.

Moim zdaniem stwierdzenia "Bóg ma dla Ciebie plan" nie należy rozumieć w kategoriach sztywnego zaprogramowania. On przewiduje każdy mój ruch, myśli o mnie, jest mi życzliwy (odkąd jestem Jego dzieckiem) i niczym Go nie zaskoczę. Być może Jego myśli, które są ponad moimi myślami, pozwalają Mu na taką wielotorowość, że każdy mój wolny wybór będzie się zawierał w Jego szerokim planie. A mój wolny wybór nie oznacza braku Jego suwerenności - jest wypadkową Jego suwerenności i miłości. Bóg okazał swoją wielkość właśnie przez to, że w imię miłości do człowieka sam ograniczył swoje prerogatywy (choć nie przestał być Wszechmogącym Bogiem) dając mu wolną wolę, a nawet sam postanowił ponieść karę za zły wybór człowieka, choć ten wybór przewidział i wiedział z góry, że Jego miłość do ludzi zostanie przez większość odrzucona, a On sam w jednej ze swych Osób zostanie przez tych samych ludzi opluty i haniebnie zabity.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 29, 2009 11:15 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
ppajda napisał(a):
Jest jedna wazna rzecz, która musimy miec przed oczyma. Bóg nie jest zwiazany czasem, tak jak my. On calkowicie inaczej postrzega czas. Dla Niego np. "(...) jeden dzień jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień." (2 List Piotra 3:8, Biblia Warszawska)


Własnie dlatego, że dla Boga wszystko jest TERAZ nie może być wolnej woli - wszystko już się STAŁO w Bożym TERAZ :)

Smok tam coś próbuje kombinować ale właśnie kwestia czasu jest kluczowa i prowadzi do odmiennych wniosków (jesli mają być słuszne :P ) niż zawarte w Twoim poście :)

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 29, 2009 11:24 am 
Obawiam się, że dla Boga nie istnieje nie tylko przed i po, ale także teraz. Wydaje mi się jednak, że takie traktowanie tematu skręca od Biblii w filozofię, a to nie za dobrze


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 29, 2009 11:27 am 
Syn Marnotrawny napisał(a):
ppajda napisał(a):
Jest jedna wazna rzecz, która musimy miec przed oczyma. Bóg nie jest zwiazany czasem, tak jak my. On calkowicie inaczej postrzega czas. Dla Niego np. "(...) jeden dzień jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień." (2 List Piotra 3:8, Biblia Warszawska)


Własnie dlatego, że dla Boga wszystko jest TERAZ nie może być wolnej woli - wszystko już się STAŁO w Bożym TERAZ :)

Smok tam coś próbuje kombinować ale właśnie kwestia czasu jest kluczowa i prowadzi do odmiennych wniosków (jesli mają być słuszne :P ) niż zawarte w Twoim poście :)

Napisalem np., poniewaz chcialem jedynie pokazac, ze Boze spojrzenie na terazniejszosc, czas i rzeczywistosc jest INNE NIZ NASZE. Poniewaz jednak nasze mysli w tym wzgledzie z natury sa ograniczone, nie potrafia pojac pewnych rzeczy i zrozumiec Boga. Gdybysmy mogli, bylibysmy chyba tak madrzy/rozumni jak On - ale nie jestesmy.

Wydaje mi sie, ze robisz tez blad uwazajac, ze wszystko musi byc logiczne i dla nas w pelni zrozumiale, zeby bylo prawda. Nie wszystko, co prawdziwe, jest logiczne, jak i nie wszystko, co logiczne, jest prawdziwe.

W Bozym TERAZ wcale sie jeszcze nie stalo to, co jest jeszcze w przyszlosci. To dopiero sie stanie, a Bóg - doskonale przewidujac kazda konsekwencje nawet najmniejszej ludzkiej mysli i gestu -, wie, co sie stanie oraz dokad to ostatecznie doprowadzi, jak i bierze wplyw na rozwój historii, co troche rozwinalem w tym poscie.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 29, 2009 12:01 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Syn Marnotrawny napisał(a):
Własnie dlatego, że dla Boga wszystko jest TERAZ nie może być wolnej woli - wszystko już się STAŁO w Bożym TERAZ :)

Proszę o BIBLIJNE UZASADNIENIE tej teorii. Umówiliśmy się, że na tym forum punktem odniesienia jest Słowo Boże i dobrze zrobimy, gdy się tego będziemy trzymać.

"Wypełnił się czas i przybliżyło się Królestwo Boże, upamiętajcie się i wierzcie ewangelii" [Mar. 1:15]

Radzę Ci, Synu, żebyś jednak skorzystał z wolnej woli i upamiętał się. Ludzka filozofia nie jest warunkiem nowego narodzenia.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 174 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL