Quster napisał(a):
Mam pytanie...
Chciałbym jakieś źródła na temat głoszenia ewangelii na przestrzeni wieków. Może być ze szczególnym wskazaniem na XVIII i XIX wiek, ale i wcześniej jak ktoś zna takie źródła to też chętnie poproszę.
Chodzi mi o tytuły i autorów jakiś pism, traktatów, kazań, itp
Szczególnie dotyczy to tematów:
- okupu
- przywrócenia dotyczącego Milenium, itp.
Do końca XIX wieku najbardziej znanym traktatem ewangelizacyjnym w krajach anglojęzycznych (i nie tylko) był traktat Josepha Alleine'a "An Alarm to the Unconverted". Polski przekład - Pewny przewodnik do nieba (Alarm dla nienawróconych) - został wydany przez Świadome Chrześcijaństwo w Toruniu w 2000 roku. Całość w formie elektronicznej - tutaj:
http://www.literatura.hg.pl/alarm.htm
Pierwszym autorem bestsellerów w historii literatury był Richard Baxter - żył w ej samej epoce co Alleine - autor blisko 150 książek. Jego najbardziej znane książki - to chrześcijański poradnik The Christian Directory (ponad milion słów liczący wspaniały poradnik, którego fragmentem są nap porady dla małżonków - po polsku tutaj
http://www.literatura.hg.pl/baxtrmar.htm
Dzieło to było wielokrotnie wznawiane i tłumaczone na wiele języków - warte jest wznowienia szczególnie i dzisiaj.
Inne jego dzieła - przetłumaczyli w XIX wieku luteranie i wydali w Cieszynie:
- O nawróceniu duszy do Boga (drugi po Alarmie popularny traktat ewangelizacyjny)
- Wieczny odpoczynek zbawionych (bardzo popularny wśród polskich luteran)
do ściągnięcia -
http://www.glodboga.pl/czytelnia.php
Popularne też były traktaty i kazania przede wszystkim purytanów, a także szkockich kaznodziejów (Thomas Boston, wspaniałe listy duszpasterskie Samuela Rutherforda, dzieła braci Erskine, prezbiterianie), holenderskich takich jak Gisbertus Voetius, Herman Witsius, czy ukochany przez wiele pokoleń wierzących Wilhelmus a Brakel i jego De Redelijke Godsdienst.
Pomocne były także traktaty braci morawskich - korzystał z nich William Carey - zwłaszcza z ksiąg praktycznych na temat prowadzenia misji - które żywcem od nich przejął w Serampore. Traktatów Braci Morawskich nie mam, a i tak ustępują one dziełom purytańskim.
Literatura religijna w tych wiekach, o które pytasz, jest ściśle związana ze skomplikowaną sytuacją polityczną Anglii, najwazniejszego nierzymskokatolickiego kraju w Europie. Dużo by o tym pisać, ale nie jest to odpowiednie do tego forum.
Generalnie dzięki działalności braci Wesleyów od połowy XVIII wieku nastąpiło odrodzenie moralne Anglii i wysyp publikacji religijnych - przede wszystkim okrojone przedruki purytanów (Wesley nienawidził doktryny o predestynacji i konsekwentnie wycinał wszelkie aluzje o wzmianki do tej nauki z wydawanych przezeń dzieł purytanów). W XIX wieku wydawano w Anglii (i USA) serie dzieł znanych teologów - przede wszystkim purytańskich, które sa częściowo wznawiane i dzisiaj.
Traktaty ewangelizacyjne w tamtych czasach były nieporównanie głębsze, precyzyjniejsze, podobnie jak i wiekszośc książek z zakresu etyki etc. No i najważniejsze - były to dzieła przede wszystkim teologów kalwińskich.
Mam nadzieję, że na początek wystarczy.